| Emanuel2001 a întrebat:

am 17 ani si am început să ma masturbez de vreo 8 ori pe lună, înainte făceam mai puțin dar nu stiu dacă slăbesc de la ea, dau Fundă.

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate...nu slabim de la masturbare sad

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca te masturbezi in mod moderat poti fi sigur si convins ca in mod cert si sigur NU vor apare nicun fel de probleme de nicio natura, daca ne ghidam dupa rezultatele obtinute prin cercetari stiintifice si experimente medicale, dar si studii psihologice si psihoterapeutice. Daca le consideram si le si acceptam ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate ''sexuala'' normala care NU provoaca urmari negative, ba din contra urmarile masturbarii atat in cazul femeilor cat si al barbatiuilor in majoritatea cazurilor efectele sunt benefice fiindca au un rol important in echilibrarea activitatii hormonale care are loc in organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care orice individ urmareste si de fapt si reuseste sa-si elibereze organismul de stresul hormonal care apare de obicei incepand din perioada pubertala 10-11 ani si continua in general in perioada adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane cu o educatie precara, sau neinstruite.
Ba chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal foarte intens si greu de suportat care apare si exiista la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. Potrivit studiiilor publicate, prin masturbarea orgasmul uman este pregatit si determinat sa produca si sa elibereze o serie de mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de producerea starilor de irascibilitate, de anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia masturbarea ar sta la baza producerii tuturor nenorocirilor posibile dar si imposibile, sau ideile potrivit carora in cazul barbatilor acestia ar slabi sau si-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata, reprezinta presupunerea, parerea si convingerea unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| Holiday a răspuns:

Culmea e ca in general cei supraponderali, fie barbati, fie femei, se masturbeaza mai des decat ceilalti, din motive evidente. Deci nu, masturbarea nu ajuta la slabit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu slabesti, in schimb iti faci muschi la maini. Ia incearca 8ori/zi big grin