| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si cred ca sunt insarcinata. Baiatul cu care am fost, sa impacat cu fosta si acum nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa fac un test si daca e pozitiv nu am idee cum sa trec peste asta

24 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima data ar fi indicat sa-ti faci testul de sarcina pentru a sti in mod precis care este situatia ta reala. Exte complet ilogic sa te panichezi fara rost. Nu se ramane chiar atat de simplu si usor insarcinata. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Exact asta faci: când o veni vremea potrivită (la 21 de zile după contactul presupus fecundant), faci testul de sarcină. Eventual, îl repeți după încă o zi sau două.
Cum să treci? cu fruntea sus. Eventualul făt nu are nicio vină că tu nu știi să eviți o sarcină, protejându-te. Sau ai ales deliberat să nu te protejezi, tocmai pentru a realiza acest lucru - să faci un bebe.
Oricare ar fi situația reală, viața merge înainte. După ce te obișnuiești cu gândul, vei fi chiar fericită că o să ai un pui.
Să fie sănătos, să vă trăiască!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa iti fac maica daca ai fost co**ă, ce?!

| незнакомкa123 a răspuns:

Tu trebuie sa ai minte si sa nu te culci dar in asa caz numai ramane sa faci testul intai si daca arata pozitiv zii baiatului ca astepti un copil de la el

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns:

Buna! Ultima data am fost pe ciclu in 2 Ianuarie si in data de 10 Februarie am întreținut relați sexuale neprotejata si inca nu mi-a venit ciclu. Oare sunt însărcinată?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandra_Medana_1987):

Fiindca contactul sexual a fost intretinut in a 8-a zi a ciclului menstrual, zi considerata ca fiind in afara perioadei fertile, rezulta ca cel putin teoretic formarea unei sarcini devine imposibila chiar daca sperma este ejaculata in vagin. Insa aceasta situatie/regula este valabila doar daca se indeplinesc 2 conditii obligatorii si anume; 1. ) Ciclul menstrual sa fie unul de tip REGULAT, 2.) Lungimea ciclului menstrual sa fie de minim 26 de zile. Pe baza explicatiilor prezentate/oferite reiese ca TU esti singura, adica cea care cunoaste situatia exacta si modul in care s-a produs acel contact sexual. Posibilitatea de a se forma o sarcina exista insa probabilitatea de a se si intampla este foarte, foate mica. Sanatate!

| незнакомкa123 a răspuns (pentru Alexandra_Medana_1987):

Aleexandar cumparati mai bine un test si ea si fala asa o sa fii convinsa ca est sau nu nsarcinata

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ejacularea a fost facuta înainte cu jumate de ora de a face sex

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In luna Februarie nu am avut deloc ciclu

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pe calendarul menstrual imi apare ca pe27 ar trebui sa-mi vina

| Dididiutza a răspuns (pentru Alexandra_Medana_1987):

Nu-ti fa griji daca testul a iesit negativ atunci nu esti eu am facut 9 teste cand mi mi-a venit 3 luni am dereglari, tu probabil esti stresata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandra_Medana_1987):

Daca ultima menstruatia a inceput in data de 2 ianuarie si de atunci nu s-a mai produs si o alta menstruatie, rezulta ca ori ciclul tau este unul foarte lung (ceea ce este putin probabil) ori ca ciclul tau este NEREGULAT si intr-o astfel de situatie nu se poate efectua o analiza corecta si nici nu se poate da un raspuns cert/sigur si corect. Daca dupa data de 2 ianuarie singurul contact sexual neprotejat a fost cel intretinut in data de 10 februarie adica in a 39-azi a ciclului, in mod aproape cert/sigur NU poate exista o sarcina deoarece actualul ciclu menstrual cel mai probabil este unul anovulatoriu. Daca ciclul tau menstrual este NEREGULAT atunci trebuie sa stii ca folosirea calendarului menstrual este INUTILA fiindca datele oferite de aplicatie sunt in mod absolut sigur eronate/gresite. Te sfatuiesc sa te prezinti la endocrinologie pentru a ti se efectua setul complet de analize hormonale. Multa sanatate!

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am si un lichid alb putin urat mirositor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandra_Medana_1987):

In cazul in care si dupa ce iti vei spala cat se poate de bine de 2 ori intreaga zona vulvara si interiorul vaginului cu infuzie/ceai de musetel si totusi/din nou va reapare mirosul urat si probabil si mancarimile specifice, inseamna ca in mod sigur "pasarica" este bolnava/infectata cu o infectie urogenitala. Intr-o astfel de situatie in mod obligatoriu va trebui sa-ti fie prelevata o proba de secretie vaginala si executata o analiza microbiologica a respectivei secretii vaginale, intr-un laborator de analize medicale. In functie de rezultatul obtinut ti se va prescrie tratamentul adecvat. Multa sanatate!

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mâncărimi nu sunt

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu pot fi însărcinată asa-i? Nici nu a lasat in mine

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandra_Medana_1987):

In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT un raspuns sigur si corect NU se poate formula niciodata. Insa fiindca sperma NU a fost ejaculata in vagin si de asemenea fiindca contactul sexual s-a produs in a 39-a zi a ciclului menstrual probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina pur teoretic pare a fi aproape imposibila.

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ejacularea a fost facut înainte de contactul sexual

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Parca is asa putin stresată ca nu vine. dați simptomele le am ca si cand Mi-ar veni ciclu: dureri de cap si de burta astea sunt simptomele pe care le am eu de-obicei

| Alexandra_Medana_1987 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Usturimea incepe din ce in ce mai tare

| mona1mi a răspuns:

Care ii probabilitate unor ejaculari de sange sub in perioara menite pentru ciclu dar cu o farma mai putin evidenta in cauza unei sarcini?

| mihai69 a răspuns (pentru mona1mi):

Ejaculări cu sânge?!? Fuga la medic! (urolog).

| mona1mi a răspuns:

Am facut testul si e negativ, dar inca astept menstruatia, fiindca intarzie de 6zile si imi fac griji