| TeoTudor a întrebat:

.. Am 17 ani, si la vara cel mai probabil eu si prietena mea de aproape 16 ani ne vom incepe viata sexuala (amandoi suntem virgini). Pentru ca nu vreau sa ma ia pe nepregatite vreau sa va intreb pe voi cateva lucruri (da, stiu ca veti spune ca este o aiureala sau ca ea este mica si ca ar trebui sa o mai astept dar niciunul dintre noi nu mai poate rezista. Tin sa mentionez ca avem 16 luni de relatie, am facut sacrificii inimaginabile amandoi pentru aceasta relatie, de nedescris si am cazut de comun acord ca, la vara sa se intample asta). Voi folosi prezervativ ce-i drept si o sa ma straduiesc ca totul sa iasa perfect dar am nevoie de cateva sfaturi.
Pentru ca sunt virgin, mai mult ca probabil nu voi rezista foarte mult la primul contact sexual si va fi posibil sa dau gres (ea cu siguranta se asteapta sa fiu un armasar, si nu stiu care va fi reactia ei cand va vedea ca nu voi putea tine foarte mult cel putin prima data). Ce imi puteti recomanda ca sa imi prelungesc si eu cel putin contactul sexual la o durata de 5-6 minute pentru inceput macar? Am auzit ca, daca nu te mai masturbezi rezisti mai mult dar de asemenea am auzit si ca daca o faci te ajuta sa te cunosti pe tine insuti si ca este si asta o modalitate de a-ti prelungi actual sexual. Ar fi ideal sa ma masturbez o data inainte sa fac dragoste cu ea? Si daca da, cu cate ore inainte?
Si de asemenea am auzit ca, daca eu ii deschid calea asta (a sexului) cele mai multe fete vor mereu sa incerce si cu altii / sa ma insele chiar si daca este cu mine. Asa este? (Cu toate ca voi nu aveti de unde sa stiti daca in cazul meu asa va fi, eu va spun ce aud si vreau si parerea voastra). Apreciez orice raspuns, multumesc anticipat tuturor!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate te vor ajuta intrucatva urmatoarele sfaturi/pareri despre modul de abordare a primului sex deoarece parerile si recomandarile pot fi foarte multe si diverse. Intotdeauna si in mod expres in cazul sexului de dezvirginare se foloseste si este indicat prezervativul sau un alt mijloc de protectie ( ovule sau creme spermigene, pastile anticonceptionale etc.) deoarece majoritatea baietilor in cazul primelor contacte sexuale din cauza surescitarii nu reusesc sa-si controleze si coordoneze dar mai ales nici sa retina/impiedice procesul de ejaculare si din acest motiv se va produce de regula o ejaculare instantanee sau foarte rapida. Din acest motiv, de multe ori ejacularea se poate produce; inainte, chiar in momentul atingerii glandului de himen sau dupa cateva zeci de secunde in cazul cel mai fericit in care baiatul reuseste sa execute si cateva miscari de penetrare. Din acest motiv este recomandat sa aveti mai multe prezervative la indemana si sa fiti extrem de atenti ca penisul si mainile sa fie perfect curate in momentul montarii prezervativului pe penis mai ales in cazul in care dezvirginarea are loc in perioada fertila a ciclului menstrual (de preferat sa se evite sexul in aceasta perioada). De obicei in cazul primelor contacte sexuale din cauza excitarii foarte intense chiar si in cazul ejacularii rapide in multe situatii penisul poate/va ramane aproape la fel de erect ca la inceput ceea ce faciliteaza posibilitatea montarii un prezervatv nou (pe penisul spalat sau f bine sters de sperma) si inceperea imediata a unui nou act sexual. De obicei acest de-al 2 lea sex va fi mai lung decat primul putand dura chiar mai mult de 5-6 minute, ceea ce se poate considera ca fiind deja un sex aproape normal. Daca nici a 2-a oara nu se reuseste satisfacerea partenerei (asta dupa dezvirginare), nu trebuie sa apara demoralizarea, deoarece baiatul trebuie sa incerce si a 3-a oara tot prin sex, sau sa-i faca un oral, o degetica fetei pentru a nu o lasa nesatisfacuta. Intotdeauna indiferent de metoda folosita (sex normal, sex oral, degetica) la final si femeia trebuie sa fie intotdeauna in mod obligatoriu satisfacuta pentru a nu ramane, asa cum se spune "lasata cu ochii-n soare". Asa este normal sa se intample chiar si in cazul in care baiatul nu poate s-o satisfaca prin sex normal chiar de la inceput. Uneori pot trece chiar si ani pana cand sexul va decurge asa cum ne dorim cu totii pana obtinem experienta necesara. In legatura cu ruperea frenului sa nu-ti faci absolut nicio problema sau grija ca nu s-a rupt, deoarece de obicei in cazul marii majoritati a barbatilor activi sexual integritatea acestuia poate sa se mentina toata viata.Si fata are datoria sa fie alaturi pentru a-l sustine moral imbarbata, incuraja, felicita, chiar si in cazul in care nu a fost satisfacuta sau pe deplin multumita de prestatia uneori stangace sau de-a dreptul dezastruoasa. Cu timpul totul se va normaliza. Succes

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pe www.seximus.ro ai sute de raspunsuri si explicatii cu si despre sex. Mergi acolo si cititi, este bine sa aveti cunostinte care v-ar putea ajuta in acest moment.

Cat priveste :deschisul caii sau al placerii fetei pentru sex, depinde doar de tine! Secretul unui barbat sa fie ravnit de femei, este sa stie sa satisfaca bine! Ca atare, trebuie sa te preocupe mai mult sa inveti sa fii tandru si sa-i produci placere si excitatie unei femei, inainte de penetrare, tocmai pentru a fi lubrifiata si a se bucura de partida sexuala in sine. Chiar daca la tine va dura doar cateva minute, ea are nevoie de aceasta excitare si pregatire inainte de sex. Micile trucuri se obtin prin experimentare si niciodata nu vei da gres daca vei invata sa satisfaci o femeie, chiar daca nu esti foarte dotat, sau nu poti tine mai mult de 2-5 minute.

| neutrino a răspuns:

Mari pretentii pentru un virgin! Mai bine te-ai documenta si pregati sa fii capabil sa dezvirginezi fata. Tu oricum vei rata primul numar. Cat despre inselat, te va insela sau parasi atunci cand nu te vei (mai) ridica la nivelul pretentiilor si nevoilor ei.

| Emilian65 a răspuns:

Chiar daca primul numar nu va dura mult, nu te speria ca urmatoarele cu siguranta vor dura cu mult mai mult decat primul. Da nu uita sa te protejezi cand faci sex cu iubita ta. In ce priveste cea de a doua parte, sa stii ca este cam asa, li se deschide pofta de sex si pleaca dupa altii. Asa ca ai grija cum te comporti cu ea dupa primele acte sexuale.