| ContAnoNiMMM a întrebat:

Salut TPU!
Am 18 ani si pana la varsta de 17 ani ma masturbam destul de des, uneori chiar exagerat.
Am venit atunci cu decizia de a ma lasa de asta si am inceput treptat. Mai intai ma abtineam cate o zi, dupa cate doua, cate trei, etc si de ceva timp am inceput sa nu o mai fac deloc. Aseara, dupa 40 de zile, am visat cum faceam sex si m-am trezit la 4 dimineata ca am ejaculat in somn.
Am ramas masca atunci, nu mi-a venit sa cred.
Este ceva normal? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal ce ti s-a intamplat. Dupa 40 de zile fara masturbare, ejacularea pe care ai avut-o este normala. Este posibil sa mai ai asemenea ejaculari involuntare. Nu te speria. Este cat se poate de natural.

12 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Da este foarte normal! nu iti va nici o grija.

| mihai69 a răspuns:

E ciudat doar că nu ți s-a întâmplat mai devreme.

| doctorandus a răspuns:

1. NoFap prinde doar la cei cu boli mentale.

2. Iar a bagat Seba o salata de cuvinte tip creepypasta.

| ContAnoNiMMM explică (pentru doctorandus):

Am ales NoFap nu pentru trend, ci pentru ca am vazut ce inseamna viata in continua masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru ContAnoNiMMM):

Si? Eu ma masturbez de decenii si n-am patit nimic rau de la asta.

Si da, am facut si sex, n-am facut doar laba.

| doctorandus a răspuns (pentru ContAnoNiMMM):

Deci nu zic că n-am făcut niciodată boli.

Dar nu am făcut niciodată boli din pricina masturbării.

| ContAnoNiMMM explică (pentru doctorandus):

Nu ma refer la boli din cauza masturbarii, nici nu cred ca poti face boli din cauza asta.

Ma refer ca masturbarea iti ia toata energia pe care o ai, nu ai chef de nimic, si perspectiva pe care o ai asupra vietii este diferita. Asta la mine, nu stiu la ceilalti

| doctorandus a răspuns (pentru ContAnoNiMMM):

Probabil o sectă sau un duhovnic ți-a spălat creierul. De la spălarea creierului ai probleme, nu de la masturbare.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Nu esti convins ca curvia este un act impur si amestecat cu rau. Te simti inca atras de noroi, urat, sinistru, si sufletul se umple de mizerie exact cum pamantul este pentru aur. Impurul duce o viata intunecata, iubeste mlastinile pentru ca a trait mult in acele vicii si se complace in ele ca porcii...ii este greu sa se spele. Pana nu le dispretiueste insemna ca iubeste moartea si nu ii este frica de ea. Ca sa se purifice trebuie sa se indeparteze, indrepte, apropie de frumusete si templu. Insa daca cultura te-a conditionat sa crezi diferit prin muzica si sinfonie, nu vei crede ca locul acela este urat si distopic. Pentru ca ei te educa cu fapta si tacerea, iar memoria lucida iti este inchisa, vezi ca prin geam. http://apuntesdefilosofa.blogspot.com/......ccion.html

Sunt si pacate involuntare, important este sa nu deliberam. Atat timp cat suntem in carne nu putem evita toate pacatele. Important este sa pastram curatia, pentru ca pacatul se transforma in patima. Numerii 19:20
Citeste despre pacatul originar si caderea. Pentru ca si noi am mostenit aceasta imperfectiune de la Adam. Important este sa ne spalam si stapanim. Instinctele nu sunt sentimentele bune ci cele rele anxioase care trebuie controlate.

| Anonimu7041 a răspuns:

Da, este normal mai ales explicând ce ți s-a întâmplat (faptul ca te-ai lăsat după ce o faceai excesiv).