| ScortSyndicate90 a întrebat:

Am 19 ani si sunt dependent de masturbare! Dupa maxim 3 4 zile nu ma pot abtine si ma masturbez! Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dependent de masturbare s-ar putea cataloga o persoana care se masturbeaza ZILNC de 3-4 ori. Atat frecventa cat si numarul de masturbari practicate de tine poate fi incadrat si considerat ca reprezinta un ritm cat se poate de normal. Sanatate!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice dependenta inseamna cand ocupa majoritatea timpului si nu o poti controla

| Seba2013 a răspuns:

Matei 6:25 De aceea zic vouă: Nu vă îngrijorati pentru sufletul vostru ce veţi mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana şi trupul decât îmbrăcămintea?
Preocuparea materialista poate sa iti afecteze trupul si sufletul, de aceea trebuie sa constientizezi pretuirea acestor doua smaralde.
Sufletul este fericit atunci cand este imperturbabil, se cheama ataraxie.
Corpul este sanatos atunci cand se afla fara durere, INSTINCTUL DE CONSERVARE NE OBLIGA SA NE RESPECTAM CORPUL. Vezi ce insemna Oikeiôsis
Asta este cercul prioritar in viata, nu trebuie sa lasi pe nimeni ca sa iti afecteze aceste doua valori care se gasec in centrul interior.
Cercurile exterioare poate sa iti invadeze acest cerc prioritar daca il lasi fara frontiera.
Daca nu delimitam aceste frontiere perturbarea, ingrijorarea, furtuna, instabilitatea, indefensiunea(invatata), etc., ne fura libertatea, identitatea, convingerile s-a.m.d.
Treaba este ca aceasta cultura ne conditioneaza ca ne expropiem aceste drepturi in numele ospitalieri, cica...
Dispozitivul acesta este folosit de cei care ne stapanesc, de aceea trebuie sa ai alti ochi, nu cei normali, trebuie sa ai al 3-lea ochi in aceasta cultura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci sex happy

| ShamelessQboy a răspuns:

Te gândesti prea mult la sex, Si nu-i de mirare la cate provocări întâlnești zilnic!
Masturbarea si sexul in exces te cam epuizează fizic, dacă vrei sa mai păstrezi din energie si sa o folosesti altfel, intr-un mod benefic, Cred ca ar trebui să te apuci un sport intens si constructiv!

| doctorandus a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Cate kilowattore consuma la o masturbare?

| Butin a răspuns:

Nu esti dependent. E normal

| IonNumedeSandala a răspuns:

Sa nu mai te masturbezi

| doctorandus a răspuns (pentru IonNumedeSandala):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".