| Norbert97 a întrebat:

Am 22 ani si m-am despartit de fosta mea de fix 1 an si nici in ziua de azi nu am trecut peste. Haideti sa va povestesc relatia. Ne-am cunoscut in liceu cand eram in clasa a 10-a si de atunci 4 ani de zile am vorbit zilnic, deci nu exista nici o zi sa nu vorbim. Am simtit ceva din prima zi cand am cunoscut-o. Dupa 3 ani cand ne-am cunoscut ca la carte eu am terminat si liceul. Intre timp cand am terminat liceul ne-am vazut in decembrie dupa aproximativ 6 luni. Ei bine si in ziua care ne-am vazut imediat m-am si indragostit de ea la fel si ea de mine. Ea atunci suferea fiindca s-a despartit de un alt baiat si am fost eu acolo langa ea. Ne-am indragostit frumos si a mers totul ca la carte, am inceput sa fac si eu greseli dupa o vreme, a facut si ea greseli recunosc. Vreau sa stiti ca nu am inselat-o cu nimic si nu m-am dat la alta femeie, nu as face asa ceva pentru nimeni nici daca as fi platit. Mergea relatia frumos ca la carte dar din greseli ne certam foarte mult si parca nu ne intelegeam apoi iar ne impacam. A facut greseli gen, afara erau -17 grade iar eu m-am trezit ca ea se pregatea sa plece intr-o tabara cu scoala si se machia, isi facea treburile cum isi face o fata. Pana atunci eu m-am dus afara i-am dat o cheie la masina ca era foarte frig si cand pleaca ea plec si eu. Cand a vazut ca am pornit masina si m-am dus afara a inceput cearta extrem de grav, s-a luat de mine ca masina e mai importanta ca ea, dar i-am dat o simpla cheie si am venit inauntru. Vi se pare normal acest comportament? In fine, ne-am certat iarasi ne-am impacat si chestia asta a mers cam 1 an de zile, in ultima vreme nu ne-am mai inteles nicicum si ne certam din absolut orice... dar orice. Am facut si eu greseli gen am exagerat cu gelozia.
I-am cerut 2 lucruri sa nu pastreze relatia cu fostul lui si avea un coleg de clasa care s-a indragostit de ea si tot se dadea la ea iar eu am zis la fosta mea sa pastreze distanta si sa nu vorbeasca cu el asa mult. Nu m-a ascultat, vorbeau mult se si vedeau cu o alta colega. Si aici a intervenit gelozia extem de grav la mine si au fost o gramada de certuri pe tema asta. Eu am venit cu ideea ca ar fi bine sa ma luam o pauza. Nu i-a picat bine bineinteles. Apoi iar ne certasem din prostii bineinteles. Si intr-o seara cand m-am dus la ea a zis ca vrea o pauza. Eu am inceput sa plang, am zis ca e o gluma dar intr-un final am inteles-o ca mi-am dat seama ca asa nu merge. Si cand am avut pauza aia de o luna nici atunci nu puteam sa discutam fiindca ne certasem, eu am vrut sa repar situatia iar ea imi scoatea mintile cu x si y motive. I-am zis foarte clar hai se ne vedem fata in fata sa discutam problema ca sa mearga relatia fara probleme. Ea nu a vrut iarasi ma certa din x motive. Intr-un final dupa 3 luni cat m-am milogit de ea a acceptat intr-un final si am vorbit. I-am promis ca nu o voi certa daca ne vom vedea si asa am si facut, m-am tinut de cuvant. Ne-am vazut frumos a inceput sa vorbeasca cu mine de parca valorez ca o hartie igienica pentru ea, am adus un buchet de flori pentru un minim de respect si ea zice, ca sper ca nu mi-ai adus un buchet de flori ca iti bag toti spinii in ochi, am ramas socat si imi venea sa plang. Am incercat sa vorbesc cu ea dar nu puteam nici un ruptul capului fiindca ziceam 3 cuvinte ea se baga si comenta, repet eu vorbeam foarte calm cu ea. Si in final a zis ca ea nu mai are nevoie de un baiat in viata ei ca mine si a plecat. Aici am inceput sa plang pe strada ca un copil si nu stiam ce sa mai fac fiindca o iubeam enorm de mult. Dar cand eram prieteni valoram pentru ea mai mult ca toti prietenii ei asa ca sa stiti si voi. Ei bine a trecut timpul, 4-5-6 luni am tot insistat sa discutam si ne impacam dar ea nu a vrut nici un ruptul capului. Au trecut 10-11 luni si a zis recent ca ea a trecut peste relatie si nu mai simte nimic. Vreau sa va intreb pe voi chiar atat am valorat pentru ea? Vi se pare normal sa treaca peste relatie in loc sa discutam problemele? Nici in ziua de azi nu am putut comunica normal cu ea. Eu tin la ea mai mult ca la orice persoana pe pamantul asta, ma doare enorm dar enorm de mult sufletul ca nu mai este fata pe care o cunosc, fiindca 5 ani de zile am vorbit non-stop, era ca si sotia mea. Eu am impresia ca ea nu m-a iubit cum am iubit-o eu si nu am valorat cu adevarat cat trebuia. Voi ce spuneti? O sa regrete mai tarziu momentele astea? Nu vrea nici sa ramanem prieteni ca sa mai stim de noi ceva sau sa mai discutam din cand in cand. Eu am blocat-o peste tot fiindca ma doare sufletul sa o vad mai ales pozele. I-am zis clar ca roata se invarte in viata si ca va regreta momentele astea fiindca ii faceam absolut ce voia sufletul ei, imi lasam si locul de munca acolo doar pentru ea dar cu nimic nu am convins-o. Repet! Nu am inselat-o si nu m-am dat la alta fata, era pe primul loc in sufletul meu. Ce sfaturi imi dati sa trec peste? Ca de continuat din pacate nici o sansa nu mai am chiar daca i-as face orice. Ce ma doare cel mai mult la suflet este ca niciodata nu si-a cerut scuze indiferent de greseala pe care a facut-o. Pentru mine conteaza mult daca cineva isi cere scuze dar de la ea niciodata n-am vazut asa ceva.
Credeti-ma ca si dupa 1 an de zile ma doare sufletul enorm de mult. Am iesit cu alte fete in oras si in momentul acela am uitat de ea dar cand ma intorc acasa si ma puneam in pat imi venea ea in minte si imi venea sa plang. Ce parere aveti? Sunt curios daca o sa regrete momentele astea... eu i-am zis clar si frumos ca nu o sa gaseasca pe nimeni care a stat atata timp dupa ea si ii facea atatea lucruri. Nu ma cred perfect deci nu confundati. p.s ea face acum 18 ani in caz ca va intereseaza. Parerea mea e ca daca eu am inteles-o ca ea a vrut o pauza (Desi eu am venit cu ideea) ar fi trebuit sa ma inteleaga si ea pe mine sa ne vedem si sa discutam problemele. Astept raspunsuri concrete si mai in detaliu. I-as face si acum orice isi doreste sufletul ei ca sa mearga totul frumos dar nu vrea nimic si stau si sufar pe zi ce trece fiindca o iubesc enorm de mult. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

E vina ta ca ai stat ca un catelus la picioarele ei, i-ai facut toate mofturile, ai acceptat orice fel de comportament din partea ei, practic ai fost femeia in relatie si ea barbatul, a simtit asta si de aia s-a si plictisit. I-a placut controlul asupra ta cat i-a placut dar a constientizat ca vrea sa fie femeie, nu barbat, si ala e momentu cand i-a trecut usor-usor interesu fata de tine si a inceput sa se indeparteze. In prezent te vede in continuare ca pe un catelus de care isi bate joc fara nicio remuscare pentru ca in continuare ii permiti si chiar incurajezi comportamentu asta oribil aducandu-i flori si acceptandu-i insultele, ba chiar continuand sa o implori sa te ia inapoi ca ultimul disperat, o atitudine extrem de respingatoare pentru femei. Ai pierdut absolut tot si nu cred ca mai e sansa de reparare, poate doar sa ai o indiferenta crunta fata de ea si pe ea sa inceapa s-o doara schimbarea si s-o atraga faptul ca te-ar putea recuceri dar nu recomand avand in vedere ca e o persoana extrem de toxica, probabil si putin instabila psihic ca are niste porniri de-a dreptul de nebuna si nevrotica. Asa ca retrage-te de tot, cauta-ti alta normala la cap, nu te mai lasa sa fii catelus si o sa fii bine.

| Norbert97 explică (pentru Adry05):

Iti multumesc foarte frumos pentru raspuns! Da intr-adevar i-am facut toate mofturile si am acceptat tot fiindca o iubesc. Nu stiu cu ce am gresit in viata asta de merit asa ceva. I-am adus florile ca nu am vrut sa vin cu mana goala, si ma gandeam ca o fac fericita cat de cat. Dar n-a mers. Eu sper sa regrete mai tarziu pentru tot ceea ce i-as fi facut ca pun pariu ca nimeni nu sa-i faca atatea lucruri cate i-as fi facut eu. Am povestit toate intamplarea la multe persoane mature si toti mi-au zis ca v-a regreta si ca nu merita sa ma mai ocup de ea fiindca nu i-a pasat de mine cu adevarat. Mi-au zis altii ca daca ii pasa de mine cu adevarat accepta intalnirea din prima si se rezolva problema dar am impresia ca ea nu m-a iubit 100% si nu stia exact ce VREA! Oricum este blocata peste tot fiindca nu pot sa ma uit la ea ca ma doare mai rau sufletul si asa parca stau putin mai linistit. O sa incerc sa uit de ea cumva, as fi preferat sa ramanem prieteni sa mai stim ceva de noi dar atata de orgolioasa este incat nu poti vorbi nimic cu ea.

| Adry05 a răspuns (pentru Norbert97):

E o decizie proasta sa ramai in contact cu ea, n-o sa fii niciodata in stare s-o uiti, rupe orice contact, sterge poze, tot, sa nu mai ai nimic sa-ti aminteasca de ea si cu timpul o sa-ti treaca.

| Norbert97 explică (pentru Adry05):

Multumesc frumos de raspunsuri. Multa sanatate iti doresc

| Adry05 a răspuns (pentru Norbert97):

Multumesc la fel, numai bine.

13 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Hai salut,
eu iti zic s-o dai dracu pe romaneste,ca nu merita osteneala ta,nu e dragoste cand unul isi bate joc de celalalt.
Si da, roata se intoarce in viata si stii cand?-Fix cand se asteapta mai putin.
Capul sus baiat, am fost toti intr-o situatia asemanatoare la un moment de timp dat, nu esti singurul care a trait asta dar tu trebuie s-o uiti, fortat daca altfel nu poti.
Mult noroc sa ai!

| Norbert97 explică (pentru DeathIncarnate):

Multumesc frumos pentru incurajare! Din pacate nu mai am ce sa fac si o sa trec peste. Ma ajuta foarte mult comentariile voastre. Va multumesc din suflet!

| Norbert97 explică (pentru Norbert97):

Mi-am dat seama in viata asta de o chestie.,, Cand esti bun esti luat de prost'' Si din pacate asa este, am muscat-o cu mai multe lucruri dar vad ca si relatia este la fel.

| KingDragoș a răspuns (pentru Norbert97):

Nu e vorba ca atunci cand esti bun esti luat de prost, in viata asta e important sa fii un om bun, corect si de multe ori calm. Dar nu trebuie sa exagerezi, nu trebuie sa tolerezi chiar orice. Si cei mai buni oameni tot au o limita. Trebuie sa fii bun cu cine merita, nu cu oricine.

| Drimmero a răspuns:

Ce atata injoseala pentru o fata/femeie? Barbate...capul sus, noi suntem barbati, trebuie sa fim aia puternici si sa nu suferim niciodata dupa femei indiferent cat le-am iubit noi, trage concluzia la rece si vezi daca merita, eu unul zic ca nu se pot sterge 4 ani cu buretele,, dar nici sa te injosesti in halul asta, n-ai demnitatea ta, orgoliul tau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai inceput sa-i interzici sa se vada cu prieteni, sa vorbeasca cu alti oameni, nu e normal?
Tie ti-ar fi placut sa-ti interzica sa mai vorbesti cu anumiti prieteni ai tai?
Trebuia sa nici nu-ti pese, si sa ai incredere in ea. Cui i-ar place sa traiasca cu un altfel de om care zice, Ai grija ce faci, sa nu vorbesti cu ala sa nu faci asa, sa nu te imbraci asa, sa nu te duci in tabara, sa nu te machezi, sa nu stiu ce.

| Norbert97 explică (pentru anonim_4396):

Nu i-am interzis sa se vada cu prietenii. Eu m-am referit strict la baiatul acela care s-a indragostit de ea. I-am zis doar sa pastreze distanta de el ca nu suportam ca se tot apropia de fosta mea si tot insista baiatul acela sa se intalneasca cu fosta mea si normal ca ma enervam si mai intervenea gelozia cand se vedea cu o alta colega si cu acel baiat. Nu aveam eu treaba cu altcineva. Doar cu acel baiat si fostul lui cu care s-a certat si am rugat-o sa nu mai discute cu el. Sa o luam invers, daca o alta fata s-ar fi indragostit de mine si tot insista o alta fata de mine sa ne vedem tu crezi ca fosta mea nu ar fi fost geloasa? Eu gandesc lucrurile si invers si sa stii ca cam asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi atât dupã ea pentru ca ai facut greseala sa investesti mult in ea, de aia iti e greu sa treci peste, trebuie sa inveti sa fi mai autoritar cu femeile când nu-ti convine ceva le spui, chiar daca risti sa le pierzi, intotdeauna trebuie sa dai de inteles ca poti pleca, plus sa Le oferi o libertatea.

| Norbert97 explică (pentru anonim_4396):

Da intr-adevar asta am facut dar eu sunt foarte sufletist si nu imi place sa imi bat joc de oameni. Multumesc mult de sfaturi.