| Ionuttt03 a întrebat:

Am avut o relație de 9 luni. Pentru mine aceasta relație a însemnat totul. Pot spune ca a fost prima fata pe care am iubit-o și inca o iubesc. Totul între noi a fost intens, am simțit ca m-a iubit enorm. am trecut prin multe împreună și am depășit fiecare greutate și am rămas alături unul de celalalt. Dar totul s-a schimbat in urma cu o săptămână când a plecat în tabăra. Mi a fost foarte greu, am slăbit 5kg și m-am consumat enorm pentru ca știam In subconștientul meu ce urmează. Acolo in tabăra a cunoscut un băiat și s-a atașat de el. A dormit în același pat cu el dar susține ca nu s-a întâmplat nimic între ei. A venit acasă, ne am întâlnit și am discutat. I am zis sa nu arunce la gunoi 9 luni de iubiree intensa pentru o săptămână. State și plângea când I spuneam asta și o durea foarte tare. I am spus sa ia o decizie. Ori eu, ori băiatul ala din tabăra. S a gândit și acum 2 zile mi-a zis ca totul o să fie ca înainte și ca m-a ales pe mine. Totul bine și frumos, am iertat-o și eram fericit ca mai exista ceva acolo și încă ma iubește. Ieri de dimineață îmi spune ca pleacă la matusa ei și vine peste o săptămână. Am primit iar un soc și i am zis sa nu plece ca să putem repara ce s-a stricat între noi dar nu m-a ascultat și a plecat. Aseară am simțit ca nu e ok și ca de fapt nu a ales încă între mine și tipul din tabăra. Și i am zis sa aleagă acum. Peste câteva ore mi-a dat răspunsul și mi-a zis ca vrea sa rămânem cei mai buni prieteni, sa ne întâlnim incontinuare, sa vorbim la fel de des, dar ca prieteni, nu ca iubiți și m-a asigurat ca rămâne singura și nu l a ales pe tipul din tabăra in detrimentul meu. Am întrebat-o ce nu a mers, ce am greșit și mi-a zis ca nu am greșit cu nimic, ca sunt perfect și ca ea asa simte acum. Mi a zis că vrea să fie singura acum dar sa continuam o relație de prietenie si să-și dea seama ce simte cu adevărat. Mi a mai spus ca e posibil sa ne împacăm doar ca are nevoie de timp să-și dea seama ce simte. Eu nu știu ce sa fac acum, îmi doresc sa fie totul ca înainte. As fi oarecum relaxat dacă aș continua cu relația de prietenie, dar mi-e frica sa nu fie o agonie prelungita și speranțe false. Sau să încetez sa mai vorbesc cu ea, cu toate ca o să mă doară enorm. Ca sa vă dați seama cât înseamnă pentru mine, când am aflat de băiatul ala, am ajuns la urgente cu pulsul 160. Mi a mai zis ca dacă nu acceptam relația de prieteni, nu se despărțea de mine, pentru ca nu vrea sa ma piardă. Ce ma sfătuiți sa fac? Sa continui cu relația de prietenie sau sa nu mai vorbesc cu ea și sa o forțez oarecum să-și dea seama dacă mai simte ceva pentru mine? Sunt conștient ca băiatul ala din tabăra e cauza. Va mulțumesc ca ati citit povestea mea și va rog sa ma ajutați cu un sfat! Nu vreau s o pierd definitiv.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca ar fi sa maschez toata povestea ta cu un cuvant scurt,acela ar fi disperarea.
O fata nu o convingi cu logica sa faca ceva daca ea simte altceva si cel mai probabil pentru altul.
In momentul in care iti spune ca vrea sa fiti doar prieteni,undeva ai gresit.
Ea te baga iti spune ca vrea sa fiti doar prieteni si argumente pot fi multe.
Undeva tot ai gresit...
Fie ai fost genu de baiat prea cuminte.
Fie ai fost prea stresat si disperat cum fac multi si chiar si tu acum.
Fie ai fost genu monoton pentru care fiecare zi e la fel.
Ar fi aici o posibilitate,probabil din acest motiv a si plecat in tabara.
Iar daca tu crezi ca doar a dormit cu tipu ala si nimic mai mult,nu stiu, nu te vad bine nici pe viitor.
Acum accepta situatia si renunta la ea.
O iubesti asa mult? Insista si iti vei prelungi suferintele, sa nu mai zic ca vei fi un nimic in ochii ei.
Pe final, iti mai aduc aminte odata, ai gresit undeva...
Toate cele bune!

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu te sfatuiesc sa rupi legatura cu ea, iti faci mai mult rau. Fac pariu ca esti mic, ai toata viata inainte. Si eu trec printr-o despartire, am stat cu cineva aproape 5 ani, si in acceasi casa si tot la despartire s-a ajuns. E inevitabil, pana la o anumita varsta etc. Dumnezeu nu-ti ia nimic fara sa-ti dea ceva mai bun sau fara sa te invete ceva ce o sa-ti prinda toata viata.
Este greu. Dar nu este imposibil, se desparte luma cu copii, uite ca mine, care am stat cu el in casa si m-a uitat ca si cum n-am fost. N-are rost sa suferi, mai ales la varsta asta. Ea, este clar un copil care nu stie ce vrea, tot ce zboara se mananca, mai are de invatat, e normal sa va atraga diverse persoane- sunteti la varsta la care inca cunoastesti.

Despre ea, in mare, nu prea stiu ce sa-ti spun. Eu spun ca daca ai continua sa fii acolo pentru ea mereu cand ar avea nevoie, sar invata, tu n-ai fi niciodata fericit, ci doar multumit temporar de atentia pe care ti-o mai da ea din cand in cand. Mai bine ai lasa-o, suferi, e greu, da, nu spune nu pot pentru ca nu exista. Trebuie sa poti si poti.

Succes!

| DeeaMarry a răspuns:

Crezi tu ca te iubea.
Cand iubesti nu dormi in pat cu alt baiat. Nici nu ii ceri iubitului tau sa ramaneti prieteni.
Dar tu poti sa te minti in continuare daca vrei. Oricum tu o sa suporti consecintele, nu noi.

| Ionuttt03 explică (pentru DeeaMarry):

Va mulțumesc pentru răspunsuri tuturor. Am luat decizia corecta. I am spus ca nu mai putem fi prieteni și nu mai putem vorbi. Și eu nu am pierdut nimic, ea a pierdut. Acum sunt bine și chiar nu mai ma consum. A contat mult răspunsurile voastre pentru mine. Gata am lăsat-o, nu am pierdut nimic, ea a pierdut un băiat care a iubit-o cu adevărat.

| RAY a răspuns:

Ai fost un provider pentru ea,de care ea a profitat, acum s-a simtit atrasa de acel baiat si sau rugat impreuna toata noaptea,man cand crezi in femei ajungi rau de tot sincer, asta e fata tia batut joc de tine,poate ca tea vazut ca un frate a lipsit atractia intre voi, tu ai crezut in ea,ai iubito sincer, faza e ca ele vor badboys, curvari care le foloseste apoi pa next, si acel baiat cred ca face parte din categoria colectionar de trofee sexuale, asta e las ca o vei uita, macar sex ai facut cu ea?

| Ionuttt03 explică (pentru RAY):

Da, am făcut, și ce ma doare e ca am fost primul.

| RAY a răspuns (pentru Ionuttt03):

E macar ai ramas cu cineva,uni cu nimic,man omul e o fiinta poligama deci numai crede in povesti monogame,suntem facuti sa fim infideli asa am evoluat ca specie,si nu ignora iubirea ei,e o prostie sa ascunzi faptul ca o iubesti,asa ca nu ascunde asta, ceca ai invatat din asta? Omul care nu invata mereu va gresi, nu crede in fete asta e sfatul meu, nu te implica in relatii, du-te pe la curve cand simti nevoia si asta e, fetele iubesc badboys de restul doar se folosesc atat

| RAY a răspuns:

As fi oarecum relaxat dacă aș continua cu relația de prietenie, dar mi-e frica sa nu fie o agonie prelungita și speranțe false.

lasa man iluzile si visele,fata nu tea iubit cu adevarat,asta cu ramanem prieteni e vrajeala,fatuca s-a simtit atrasa sexual de el, baiatul arata mai bine ca tine,acum o saptamana,doua profita de ea,apoi o va lasa si tot ea se va plange la tine,sper sa nu fi asa bolovan sa o ierti,din curva nu faci femeie de casa, si eu am vrut sa raman amic cu persoana iubita da mi-am dat seama ca mai mult o iubeam, cand am rupt orice legatura posibilia cu ea am uitat-o,nu isi va fi usor,va fi greu,o vei visa,amintiri chesti, vei plange mult, tristete, depresie, sperante ca va veni, vei mai vorbi cu ea din cand in cand

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pfffff 9 luni... din aproximativ 960 cat traieste un on. Sunt doar 9 luni! N-a tinut nici macar un an. O sa treci repede peste aceasta joaca de copii.

| Necunoscut112 a răspuns:

Copilării. Doar nu credeai că o sa fii singurul bărbat din viaţa ei... E normal şi benefic pentru dezvoltarea noastră emoţională şi spirituală să avem mai multe relaţii de-a lungul vieţii. Deşi acum parte dureros, n-o lua în tragic. Absolut toată lumea trece prin despărţiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa-mi dau si eu cu parerea un pic. Cum sa o pierzi sau ea sa te piarda pe tine cand voi nu apartineti unul celuilalt? Sunteti doi oameni intr-o relatie. Iubirea exista indiferent ce se intampla si ea se leaga strans de prezent. Daca o iubesti, o vei iubi indiferent de ce va face ea. Nu mai fi egoist si lasa frica sa plece departe de tine. Iti e frica ca nu o sa mai fie langa tine si n-o sa mai ai parte de tot ceea ce-ti oferea ea? Iubirea inseamna sa iubesti persoana aia indiferent de ce va alege ea sa faca. Daca ea are o chimie mai buna cu acel baiat decat o are cu tine, unde e problema? Daca ea vrea sa mearga pe un alt durm, unde e problema? Daca ii vi cu tot felul de argumente cum ca arunca la gunoi 9 luni, crezi ca vei rezolva ceva? Tu esti cel care arunca acele luni la gunoi ci nu ea. Timpul petrecut impreuna nu ar trebui sa fie o solutie de santaj pentru tine ci ar trebui lasat in pace, pastrat ca amintire iar tu sa fi bucuros ca a existat. Las'o sa faca exact ce simte, fara sa o mai inclini in tot felul de parti cu tot felul de argumente. Daca va alege sa stea langa tine fara sa-i dai motive sa o faca, te poti felicita, ai ramas cu un om de valoare langa tine, unul care chiar tine la tine. Si cum altfel ai putea afla daca nu lasandu-l liber sa faca ceea ce doreste?! Mult succes! happy

| m1dn1gh7 a răspuns:

Pfiuuui, mi-am dat o palma peste frunte dupa ce-am citit.
Din experienta, daca s-a indragostit de al 2-lea tip. slabe sanse!
In primul rand, ea a simtit nevoia de ceva nou. Asta se deduce din faptul c-a plecat in tabara chitita cu gandul la baiatul ala, sa-l intalneasca. Daca te iubea, ramanea langa tine pentru ca anticipa si singura ca are o ispita acolo. Dar cine e de fapt tipul asta, si de unde stii c-a dormit cu el in pat? thinking
Hm, ce e cu besina asta "Mi a mai zis ca dacă nu acceptam relația de prieteni, nu se despărțea de mine, pentru ca nu vrea sa ma piardă." really? laughing Pff, vinovatul de tine, ai acceptat propunerea ei, cand ea voia doar sa nu te piarda.
In al doilea rand, nu doar ca te-a inselat (pentru ca nu trebuie sa se culce cu tipul ca sa te insele, inselatul ia multe forme), dar te ia si de prost. Las-o! Decat sa te complaci, sa crezi ca POATE se intoarce la tine, sa speri la un semn de la ea, pune punct si realizeaza ca relatia e gata.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Uite care e chestia.

In primul rand, uit-o, nu mai vorbi cu ea pentru ca iti faci rau.
In al doilea rand, frate esti barbat nu esti fetita. Te inteleg ca suferi, am suferit toti la randul nostru, doar ca trebuie sa intelegi ca tot timpul exista baieti care vor incerca sa cucereasca fete. Adica, vreau sa subliniez faptul ca nu inteleg de ce te-ai enervat/panicat asa rau incat sa faci puls 160...

In concluzie, incearca sa o uiti! Rupe orice legatura cu ea pentru ca tu, tinand la ea iar ea vorbind cu tine ca cu un prieten, iti vei face rau. Si, nu intra in depresii sau prostii de astea... Trebuie sa te gandesti ca asta a fost o etapa a vietii care probabil te-a maturizat mai putin sau mai mult. Cam atat am avut de zis. Iti urez bafta si nu uita ESTI BARBAT!