| Ionutz2010 a întrebat:

Am făcut sex neprotejat cu prietena mea ea fiind in perioada fertila. Am dat de 7 ori după care am pus prezervativul. Exista vreo șansa sa fi rămasă însărcinată dacă nu am ejaculat și nu am avut un contact sexual/masturbare in ultimele 3 zile chiar dacă era in perioada fertila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie contraceptiva, cunoscuta sub denumirea de ''coit intrerupt'' si mai ales daca este practicat in combinatie cu un ''calendar menstrual'' sigur, stabil si mereu cunoscut, in acel caz actul sexual neprotejat poate fi practicat cu destul de multa siguranta/garantie, insa cu conditia principala si anume aceea ca barbatul sa aiba suficient de multa experienta sexuala. Daca barbatul are experienta sexuala necesara incat el este capabil ca in timpul actului sexual si/sau la finalul actului sexual sa poata sa- si retina perfect ejacularea dupa vointa si dorinta sa si astfel : ''niciodata sa NU isi dea drumul in partenera de sex'', sau din contra sa ejaculeze sperma in vagin dar/insa, acest lucru sa se intample numai in zilele care sunt absolut sigur infertile.
-- Reiese ca in situatia in care barbatul este experimentat si in plus sunt respectate regulile enumerate, in acel caz poate sa intretina acte sexuale neprotejate indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut acel act sexual neprotejat :
-- in oricare zi din timpul zilelor de menstruatie,
-- in timpul zilelor situate imediat dupa terminarea menstruatiei
-- in timpul zilelor care apartin sigur de perioada fertila,
-- sau in orice alta zi a ciclului menstrual (infertila sau fertila).
Formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA fiindca in situatia in care sperma NU ajunge in vagin, sau ajunge insa intr-o zi sigur infertila, NU se poate produce procesul de fecundare a ovulului, din moment ce nu exista spermatozoizi sau intr-un moment in care NU exista OVULUL VIABIL in trompa uterina. Teoretic, se poate afirma ca : in cazul in care sperma NU ajunge in vagin, in acel caz practic este cu totul imposibil sa poata sa apara sarcina.
Sanatate!

| Ionutz2010 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci din ce am zis eu e da sau nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionutz2010):

Acum 9 minute | Ionutz2010 explică (pentru corbulalbrosu):
Deci din ce am zis eu e da sau nu?
Raspunsul este cat se poate de bine EXPLICAT si EVIDENT :
-- Formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA in situatia in care sperma NU ajunge in vagin (asa cum ai afirmat), sau atunci cand sperma ajunge in vagin insa intr-o zi sigur infertila. In astfel de situatii NU se poate produce procesul de fecundare a ovulului, din moment ce :
-- ori nu exista spermatozoizi necesari fecundarii,
-- sau sexul este intretinut intr-un moment in care NU exista OVULUL VIABIL in trompa uterina.
Mai bine de atat nu pot explica oricat as incerca. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in vaginul acesteia, sansele scad ca aceasta sa ramana insarcinata, dar nu sunt imposibile.