| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa vorbesc cu o fata de vreo 2 saptamani... Conversatiile evolueaza si sunt foarte consistente in fiecare zi. Insa mi-a povestit despre starea ei constanta de suparare. E in depresie. Mi-a povestit care e treaba cu ea si viata ei de fapt... Mi-a venit sa plang. Eu unul nu rezistam sa raman calm si atat de rational intr-o situatie precum a ei. Imi place ca gandeste limpede, e foarte matura. A fost necesar sa se maturizeze repede. Din cate am auzit, oamenii tind sa ofere tot ceea ce ei n-au primit. In acest caz, e vorba de multa afectiune, deschidere fata de persoana apropiata, devotare, fidelitate. Mi-ar placea sa fie adevarat. Da, am vorbit doar pe retele de socializare, are cateva poze, si pot sa spun ca e si frumoasa. Peste ceva vreme as vrea sa-i propun sa ne intalnim, e o tipa foarte interesanta. Problema mea este ca sunt o fore foarte milostiva. Adica ma tem sa nu ma fi indragostit din mila. Nu vreau sa povestesc despre problemele ei, dar va spun ca m-au miscat, iar de aceea ma tem sa nu fie cum zic. Am mai patit sa-mi placa de o tipa tot din acelasi motiv, dar la ea era "fix pix" de fapt, iar apoi m-a dezamagit complet(am avut norocul ca nu m-am aruncat cu capul inainte). As vrea sa-i pot oferi un sprijin moral cat de consistent, sa-i fiu alaturi, dar as vrea sa fie pentru caracterul ei "pur", nu din mila, dar eu nu stiu cum sa-mi dau seama de asta. Daca e sa vorbim de aspect fizic, e frumoasa, cum am mai zis, atata ca are cateva kg in plus(60), dar e in cura de vreo 2 luni(in care a slabit 10kg), deci asta n-ar fi o problema cu atractia fizica. Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi, chiar am nevoie sa diferentiez sentimentele astea. Orice sfat mi-ar fi util! Funda!
O zi buna!

9 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

E uite nici eu nu sunt as în relați, e simplu trebuie să fii încrezător în tine, și să numai fi timid. Legat de tipă, dacă ea îți spune anumite chesti intime nu înseamnă că te place, aveam și eu o prietenă cu care vorbeam vrute și nevrute, am rămas doar prieteni, ideea e că, fata poate simți afecțiunea din partea ta drept una fraternă, nu una romantică, iar atunci tu ai cădea în deziluzie că ești în așa numitul "friend zone".
Uite ce îți sugerez, să ieși cu ea, dar relaxează-te emoțional, nu îi spune nimic că îți place de ea, etc., doar vorbiți vezi ce caracter are, dacă prima întâlnire iese ok, înseamnă că e în regulă.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru SG1995):

Nu am nevoie sa stiu daca ma place, cu asta ma descurc. Vreau sa-mi dau seama de sentimentele mele. Multumesc de raspuns! happy

| WaterDrop a răspuns:

Saluuuuut, scuza`ma dar din pacate iti voi taia macaroana din start, spunandu`ti ca nu vei fi nici cu aceasta fata, sau cel putin nu intr-o relatie de durata.

Foarte rare sunt cazurile in care o fata isi doreste un baiat cu care sa planga impreuna de cate ori apare o problema.Pentru asta au familia, prietenele, catelul si psihologul.Treaba ta, daca chiar vrei sa o ajuti, nu este sa-i oferi sprijin moral ci sa-i arati o alta fata a vietii, pe care ea nu a avut ocazia sa o cunoasca.Nu o ajuta cu nimic mila ta.

Foarte probabil suferi de sindromul salvatorului, gata sa salveze oricand o persoana la ananghie, care mai apoi inevitabil crezi ca se va indragosti de tine.Este total gresit sa gandesti asa pentru ca nu se va intampla asta.

Sfatul meu ar fi sa o lasi balta pentru ca nu ai de unde sa stii nici macar 10 % din cat de functionala este la nivel de psihic si ai putea cauza mai mult rau.Cauta`ti una normala pana te mai maturizezi/dezvolti din punct de vedere emotional.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru WaterDrop):

Probabil n-ai fost atent... Am precizat ca n-am nevoie sa-i fiu alaturi din mila, nu vreau sa simta ca mi-e mila. Am specificat ca as vrea sa-i fiu alaturi ca si orice partener normal si moral, sa nu lasi la greu. N-am zis ca vreau sa-i fiu umarul pe care sa planga non-stop. Multumesc de raspuns!

| WaterDrop a răspuns (pentru 6Anonim9):

Paii, tu cu manuta ta ai scris ca esti o fire foarte milostiva, nu? Una este ce ai vrea tu, alta este ce`ti dicteaza subconstientul.Tu esti indragostit de drama ei.Asta te atrage la ea.Nu vei putea sa privesti niciodata obiectiv aceasta situatie pentru ca deja esti atasat, asadar nu poti sa faci diferenta intre sentimentele tale.Esti prea atasat ca sa faci asta.

Sfatul meu insa a fost unul obiectiv, o simpla privire din "afara" asupra situatiei in care te afli.Mai ales ca deja esti la un posibil al 2 lea esec de genul acesta.Incerca sa-ti oferi un feedback de la prima incercare si vei vedea cum sta treaba cu sentimentele.

| 6Anonim9 a răspuns (pentru WaterDrop):

Mda... Ei bine, nu am vorbit noi numai despre asta, asta e doar 20% din cate am vorbit cu ea, dar era nevoie sa cer si parerea unora din afara. Mi s-ar parea aiurea ca acum s-o las balta fara motiv intemeiat. Cred ca o sa-ncerc s-o las pe ea sa fie mai vorbareata, sa vad in ce subiecte se trage, sa fiu atent si sa raman distant, fara implicare emotionala prea mare. Consider ca-i pacat s-o las moarta. Ar putea si sa fie o fata buna, de asta nu vreau sa renunt, ca apare si regretul ca n-am incercat dupa. E complicat... laughing E "planul" potrivit oare?

| WaterDrop a răspuns (pentru 6Anonim9):

Stii ca orice ti-as raspunde acum, tot cum doresti tu vei face pentru ca este in natura noastra sa ne lovim singuri de zid ca sa fim convinsi ca este acolo, asadar nu pot decat sa-ti urez succes.Greul insa abia acum vine, scoate`o la o intalnire si mai discutam dupa. Spor!

| 6Anonim9 a răspuns (pentru WaterDrop):

Multumesc!winking

| vocea a răspuns:

Imi este mila de tine, traiesti intr-o lume pe care nu o stapanesti.
Stii care e problema ta si de ce esti un ratat, nu te supara vreau sa te ajut si eu am fost un ratat ca tine.
Ca sa nu mai fi un nimeni, trebuie sa iti dai seama ca aceea fata sau oricine de pe palneta nu are nimic in plus ca tine si nimic in minus, ma rog poate are mai multe in minus.
E simplu daca vrei sa ai succes cu duduia aceea tebuie, doar sa fii barbat adica increzator in tine si sa ii spui vrei sa vorbesti cu mine sau nu? cu un ton de siguranta, daca zice da atunci e treaba rezolvata, iar daca zice nu, ii spui alta la rand, sunt miliarde de femei pe planeta.
Asta e cheia trebuie doar sa crezi in tine, daca nu crezi in tine te pot ajuta sa evoluezi trebuie sa vrei, ma poti contacta in privat si te voi invata.