| Adrianiancu10a1 a întrebat:

Am întreținut relații sexuale cu prietenul meu și acum sunt puțin cam îngrijorată. Am un ciclu menstrual neregulat, deci niciodată nu mi-a venit la o data fixa, uneori și cu întârziere mai mare. Dar acum nu mi-a venit cm de 2 săptămâni aproape de la data la care ar fi trebuit. Nu știu dacă este vorba despre o sarcina, dar m-am gândit ca acum am avut durerile și crampele unui stop ținând câteva zile după care s-au sfârșit cu o scurgere roșie dintr-o data. Oare este vorba despre un avort spontan? Și dacă am avut avort spontan când trebuie sa îmi vina stopul? Mulțumesc frumos! Ofer funda

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce ai descris, reprezinta o situatie cu totul anormala si din acest motiv ar fi indicat sa fii consultata de medicul ginecolog, cel care este specialistul in astfel de situatii. Este indicat sa faci un test de sarcina insa numai daca au trecut mai mult de 21 de zile de la ultimul act sexual intretinut, fiindca numai in acest caz rezultatul obtinut va fi valabil, valid si corect. Daca fata de ziua ultimul act sexual neprotejat intretinut au trecut mai putin de 18 zile, atunci acuratetea/precizia, rezultatului obtinut va fi mai mic de 85%. Multa sanatate!

| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina

| Adrianiancu10a1 explică (pentru NiculaiMarianTraian):

Pai asta o sa fac chiar mâine! Dar mă gândeam ca e cineva care sa îmi explice cât de cât situația!