| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
De ceva timp am inceput sa vorbesc cu o fata de varsta mea. Totusi imi este teama de ceva, chiar daca nu s-a intamplat nimic pana acum.
Aceasta fata, din cate se pare, face parte dintr-o familie mai instarita, ca sa zic asa. Se vede asta din hainele pe care le imbraca. Chiar daca la subiectul asta sunt peste ea la haine, are mult in plus fata de ceea ce am eu. Adica, am o casa cat de cat mare cu un etaj, dar in nici-un caz cum e a ei. Eu nu vreau sa scot asta in evidenta. Vreau sa spun altceva.
Vine momentul in care voi face si eu un cadou, ceva. Si exact de asta imi este teama, pentru ca dupa haine pare ca am bani, dar in realitate, nu sunt atat de bogat pe cat e ea... Nu stiu, dar parca tot timpul ma gandesc la faptul ca o fata care are bani poate avea si unele pretentii, gen sa zica in mintea ei "Doamne ce mi-a luat asta." Imi doresc ca orice cadou micut pe care mi-l permit sa ii fac, sa il aprecieze. Stiu ca daca exista dragoste atunci orice lucru micut conteaza. Doar ca am in permanenta teama asta.
Mai ales daca ar trebui sa se mute unde stau eu, e total diferit fata de ceea ce are ea. Si aici vine exact aceeasi teama, adica ar putea avea asteptari mai mari de la mine. Ea, avand bani, fiindu-i inferior, imi este teama de asta. Ce parere aveti voi?
PS: Nu traiesc cu o masca pe fata. Aceasta fata stie care e situatia mea financiara. Chit ca are mai multe decat mine, tot ma indrageste mult.
Inca o data spun, nu vreau sa atrag atentia banilor sau ceva. Vreau doar sa spun ca am acel sentiment ca ar putea avea unele asteptari mai mari de la mine... Totusi ea pare o fata destul de modesta, chit ca traieste intr-o astfel de familie.
Vreau sa ma ajutati sa trec peste "frica" asta. Stiu ca dragostea conteaza cel mai mult. Dar tot ma gandesc la asta.
Nu vreau sa ma judecati pentru ca ma uit la bani, pentru ca nu ma uit. V-am explicat la inceput ceea ce trebuia ca sa pot face legatura si sa puteti intelege despre ce este vorba. Mai pe scurt, un baiat ok care vrea sa faca un cadou unei fete care isi permite mai multe decat el, baiatului venindu-i in minte teama de a nu se face de ras cu cadoul pe care vrea sa il ofere, din cauza asta.
Sper ca intelegeti ceea ce vreau sa spun. Va rog, ajutati-ma sa scap de frica asta.

Răspuns Câştigător
| AmeliaD a răspuns:

Nu conteaza bani daca voi doi sunteti fericiti.Nu conteaza cadoul daca vine de la persoana potrivita.Nu conteaza daca ai o casa mare sau mica fata de a ei conteaza sa va simtiti fericiti in acel loc.Eu zic sa te calmezi oricat ai fi de sarac (am inteles ca nu esti) esti bogat pentru persoana potrivita.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din moment ce știe deja și tot vorbește cu tine nu e evident că nu o interesează deloc aspectul ăsta și îți faci griji aiurea?!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te preocupă prea mult un aspect minor în dragoste. Poziția socială sau averea nu califică oamenii în așa măsură încât să îi facă incompatibili. Sunt cadouri simbolice ca florile, care nu au această conotație.

| Xpressurself a răspuns:

Gandesti mult si faci putin. Frica este intotdeauna imaginara asa ca nu mai sta ca trece timpul.

| Hellboy96 a răspuns:

Frățioare, nu uita asta: gestul contează. Ea dacă te iubește, nu îi pasa de bani. Fă-o fericita, asta contează cel mai mult. Nu e o rușine sa muncești, mai puțin sa nu prea te descurci cu banii. II poți lua un cadou care știi ca îi va plăcea. Ea va aprecia asta dacă știe ca e de la tine.

Banii sunt ceva ce vin și pleacă, dar dacă o vei face fericita, nu își va pune aceasta problema.

Dacă vrei, comentează înapoi la acest comentariu cu contul tău deInstagram și o sa iti zic câteva idei care îi vor plăcea. Sănătate!