| IanaIana9 a întrebat:

Am nevoie de câteva explicații de la persoanele care au trecut prin așa ceva sau care știu despre asta ceva concret.
În urma cu vreo 5 zile,în care pe parcursul acestora am avut relații cu partenerul meu multe și neprotejate,în care el spune că a fost atent însă oricum mi-e frica de o sarcină nedorită, îi spuneam să ia prezervative însă nu m-am ascultat convingându-mă că va fi atent, ce aș putea face ca această sarcină să nu se dezvolte/existe, sunt ceva pastile?
Menționez că menstruația trebuia să-mi vină pe intervalul de 26-27-28-29 (nu e regulată),însă nu simt nici un semn,de obicei mă doare burta,spatele, sânii.
Mi-e frică că ar putea fi vorba de o sarcină, cum aș putea să o previn?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca, conform precizarii tale : '' În urma cu vreo 5 zile, în care pe parcursul acestora am avut relații cu partenerul meu multe și neprotejate,'' reiese faptul ca de la acele acte sexuale au trecut deja mai mult de 5 zile, se poate aprecia ca in acest moment ar fi tardiv sa fie folosita si pastila avortiva ellaOne (pastila contraceptiva de a 5-a zi).
2.) Insa chiar si in cazul in care actele sexuale au fost multiple dar au fost intretinute in ultimele zile ale ciclului menstrual, adica in timpul ultimelor 10-11 zile situate inainte de cea mai indepartata zi de pornire a menstruatiei (29 Noiembrie), se poate considera dar si afirma ca d.p.d.v. teoretic daca actele sexuale au fost intretinute in perioada situata dupa data de 18-19 Noiembrie, reiese faptul ca este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina fiindca ai avut norocul sa fii in zilele din perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| IanaIana9 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci când este perioada aceasta este imposibil să fie vorba de o sarcină?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai menstruatie de tip neregualt, ce sens are sa mai mentionezi niste date aici, care oricum sunt anapoda?!
Bineinteles ca ai sanse sa ramai gravida, daca ai facut sex neprotejat in perioada fertila. dar cum tu nu stii cand a fost acea perioada, nu-ti ramane decats a astepti trecerea timpului, ca sa faci un test de sarcina. mai exact, 21 de zile DUPA ultima partida sexuala.
Daca au fost mai multe partide sexuale consecutive si neprotejate, iar tu erai in perioada fertila, atunci cu siguranta se poate forma o sarcina.
Acum nu mai poti afce nimic, doar astepti sa treaca timpul, sa faci testul.
Data viitoare cand mai vraes ex fara prezervativ, incruciseaza picioarele si trimite-l sa cumpere, sa vezi ce repede se aliniaza si intelege ca nu primeste.
Nu mai ceda, ca-ti complici viata si suferi ca un caine, doar ca sa satisfaci madularul unui nesimtit, care nu da doi bani pe tine, daca nici prezervative nu-i capabil sa cumpere, ca sa te protejeze.

| sofisis a răspuns:

Deja de prevenit nu se mai pune problema daca s-a intamplat sa ramai.
Nu inteleg de ce faceti sex alandala. Sincer. Chiar nu aveti nici o scuza. Aveti acces la atatea informatii, sunt atatea locuri in care puteti cere ajutor. Exista cabinete de planning familial unde se dau AC gratuit...iar voi sunteti prea in calduri ca sa luati in seama macar un amarat de prezervativ.
Ce sa zic, bafta sa nu fii ramas gravida de data asta. Poate data viitoare...

| ywar a răspuns:

Ce nemancat e prostovanu', da'ce sa-i faci? daca te-a regulat bine acum ia cu paine.

| sofisis a răspuns (pentru ywar):

Iar esti rau laughing