| ComannDennis a întrebat:

am o dilema foarte mare. Iubesc fata pe care am cunoscut-o acum 5 ani, dar ea nu simte nimic pentru mine. O sa incerc sa va spun povestea mea pe scurt.
Am 20 de ani si nu am avut niciodata o iubita. Ca sa aflu un raspuns de la voi, ar trebui sa incep de acum 5 ani cand am cunoscut-o pe aceasta fata.
Eram clasa a 9a si incepusem sa vorbesc cu ea pe Facebook. La inceput nu eram asa atras de ea, pentru ca avea o relatie, dar dupa un an jumate de vorbit pe Facebook, am decis sa o invit intr-un parc, atunci mi-am dat seama ca este o persoana minunata si perfecta pentru mine. Despartindu-se dupa doi ani de acel baiat, am crezut ca in sfarsit va fi a mea, deoarece deja eram prieteni buni, ne spuneam totul. La vreo 2 luni ea s-a combinat cu alt baiat... Am ajutat-o de multe ori cu sfaturi, in speranta ca isi va da seama ca si eu o iubesc mai mult decat altii. Dupa vreo 5 luni de la ultima despartire, s-a cuplat cu altcineva. Iar acesta nu a acceptat ca ea sa se mai vada cu mine, din motive ca eu ma dau la ea. In perioada asta de 7 luni, cat a stat cu el, i-am fost alaturi la sfarsit cand lucrurile nu mai mergeau, am fost langa ea cand plangea si era trista. Dupa ce s-au despartit, ea a suferit destul de mult timp si acum i-am fost alaturi sperand la o mica sansa. Iar asa a urmat urmatorul iubit al ei, fiind actualul acum, pe care nu il suport deloc, pentru ca simt sentimente din ce in ce mai puternice pentru ea. Asa au trecut 5 ani, de cand incerc sa o ajut, sa fiu langa ea, sa ii fac mereu cinste cu un mc, cadouri de ziua ei si toate cele. Pe mine acest lucru m-a daramat complet. Simt ca ea e totul pentru mine si ca este fata perfecta langa chiar vreau sa stau. Din cauza ei sunt in depresie, am nopti in care ma gandesc ca viata mea nu are sens, daca nu sunt langa ea. Am incercat sa o las in pace o perioada, dar efectiv nu pot, orice as face ma gandesc la ea. Am incercat sa fiu cu alte fete doar ca nu am avut succes. In alta fata nu vad ce vad la ea. Stiu ca imi este o prietena buna si e langa mine, dar nu inteleg de ce nu ma accepta, ce au restul baietilor si nu am eu? Sunt urat, stricat, ciudat, sau prea timid… Ea zice ca exista cineva pentru oricine, sa mai incerc cu altcineva, sa nu mai traiesc in trecut, dar nu pot, gandul meu e la ea…. Ce as putea sa fac sa trec peste? Chiar nu stiu ce sa fac…Toata lumea imi recomanda un psiholog, dar nu vreau asa ceva. Ajutati-ma cu orice sfat. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Acum ca te-ai descarcat, ce ar fi sa iti gasesti alta tipa pe principiul cui pe cui se scoate?

Cum sa fie interesata de tine daca lingi geamul cand trece pe langa tine?

Cauta alta tipa, fa-ti o relatie. Traieste-ti viata ca faci 30 de ani si te marita babele pe urma.

Trezeste-te odata, nu mai trai si visa aiurea ca esti zmeu pentru aia.

Asa nimeni cum esti pentru aia, poti sa fii totul pentru alta.

Mergi si caut-o pe acea alta.

Ce nu traiesti la timp, nu mai traiesti niciodata, zicea un mare om.

Ce parere ai de punctul asta de vedere?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu putem comanda inimii sa iubim pe cineva pentru care nu avem sentimente.
Ce nu inetelgi? esti ditamai barbatul, nu un copil mic, sa comanzi unei pausi sa faca ce doresti tu.
Bineinteles ca vei suferii pana cand te vei maturiza si vei inetlege ca, oamenii nu sunt papusi, ca nu le poti comanda sa placa sau sa iubeasca la comanda, ca au simpatiile si antipatiile lor, iar fata asta, nu et iubeste, pentru ca nu corespunzi preferintelor ei.
Nu ai venoie de nici un psiholog, doar sa accepti realitatea si sa inetlegi, ca nu poti fii iubit cu forta!
Viata va merge inainte pentru tine, cand vei intelege asta, fara sa mai faci o obsesie dintr-o poveste trecuta si incheiata.

| Donsavas a răspuns:

Tu ai tratat o ca pe o prietena. Ii dădeai sfaturi. Despre relatii amoroase. Si mai vrei sa fie a ta?

| ComannDennis explică (pentru Donsavas):

Credeam ca o pot cuceriri asa, nu asta ar trebui sa facă un băiat? Sa ii fie alături?

| Donsavas a răspuns (pentru ComannDennis):

Trebuie să o tratezi ca pe toate celelalte fete. Dacă e să fie ceva intre voi, va fi si ea interesată. Nu te ajuta cu nimic daca prezinți doar tu interes.

| ywar a răspuns:

Asa. si? Ce e asa de neobisnuit in asta? Te-ai tinut dupa o proasta care nu te-a placut niciodata. Nu mai sunt fuste pe lumea asta? Ai o varsta foarte frageda. Du-te frate si f##e gagici cat cuprinde si lasa anguasele. Pe asta pune-o la block peste tot si gata. Tu esti catelusul ei. Nu ai 50 de ani sa disperi. Da-o facaletuț ma-si! Mai asumat si mai barbat, sir! Hai ca se poate.

| Crackman a răspuns:

I ai dat multa importanta.
Sfaturi si toate cele, ai intrat in zona de prueten /amic. In loc sa ii zici direct ca vrei sa ii rupi coloana intr o seara.

| Clytia a răspuns:

Pare ca fata asta a devenit un viciu pentru tine. Dacă spui că nu poți să o lași, măcar nu mai umbla după fundul ei ca un cățeluș cuminte, așteptând ziua în care o să se uite și ea la tine! Nu există. Ea nu te vede nici măcar ca pe o opțiune, deschide odată ochii! Nu o să te iubească niciodată în sensul ăla! Dragoste cu forța nu se poate. Așa că, sfatul meu e să te ocupi de viața ta personală, să fii mai sociabil și să încerci să cunoști oameni noi. În ziua în care tu o să te îndrăgostești de o fată care să aibă aceleași sentimente față de tine, prietena asta a ta nu o să mai însemne nimic. Dacă știi că poate fi mult mai bine, de ce să rămâi blocat pe ceva care-ți face rău?!

| Bozgi200 a răspuns:

Practic te-ai băgat singur in friend zone. Atunci cat era ea in perioada de singurătate puteai sa iti exprimi sentimentele față de ea. Acum totul sta in noroc. Dacă se ceartă si se despart poate ai o șansă.
Dar niciodată să nu ii doresti asa ceva unei persoane doar pentru propria "poftă". Shoot your shot cum se zice...

| ComannDennis explică (pentru Bozgi200):

Au fost și discuții de genul, dacă și acum as avea o șansă, dar ea tot spune ca nu, considerându-ma ciudat ca spun asta.

| Perfekt a răspuns:

Prietene, esti deja in zona de best friends inncare tot timpul o sa o consolezi etf. La fel am fost si eu foarte mult timp dar unpic mai diferit pentru ca intretineam si relatii sexuale intre pauzele ei dintre relatii. Mi-am dat seama ca era o pierdere de timp ceea ce se intampla si m-am resemnat. Acum sunt cu altcineva cu care sunt bine mersi.