| Rcutdc73 a întrebat:

am o intrebare, am aproape 14 ani si plac un băiat iar el imi este prieten și cred ca ma place si chiar si cateva prietene mi-au zis ca ele cred ca ma place dar nu stiu ce sa fac. Am iesit si de valentine's day cu el si e fost foarte drăguț dar nu stiu ce sa fac pentru ca suntem prieteni si daca nu ma place va fi naspa si daca sa zicem ca ma place si ne despărțim va fi stanjenitor sa mai dau ochii cu el. Ce sa fac, sa ii spun sau nu?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca-ti faci prea multe probleme!
La 13 ani sunteti inca copilasi, asadar nu puteti fii decat prieteni si faptul ca ai iesit cu el, confirma ca sunteti.
Daca nu stii ce sa-i spui, lasa-l pe el sa conduca comunicarea!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce ati fost impreuna de Valentine's day, inseamna ca in mod sigur te apreciaza si manifesta sentimente de atractivitate fata de persoana ta. Intro asemenea situatie este foarte simplu si usor sa-i dai de inteles sau si mai indicat sa-i spui direct ca doresti sa fiti prieteni foarte apropiati. Si la varsta voastra, cat si in cazul varstelor mai mari, ''riscul'' ca relatia de prietenie/dragoste/iubire sa nu fie de lunga durata si ca la un moment dat sa se termine printr-o despartire amiabila sau mai '''neprincipiala'' este practic aceeasi. Asa ca orice teama/frica in privinta posibilitatii ca relatia sa se termina prost, cum este cea amintita de tine este contraproductiva, fiind ila fel cu ''drobul de sare'' a lui Ion Creanga. Sanatate!

| ancaval a răspuns:

Să îți vezi de școală.
Ai timp și de băieți, mai târziu.