| mariananghelescu2001 a întrebat:

am o intrebare urgenta pentru cine cunoaste. Se poate face un avort la 16 ani fara consimțământul parintilor? Situatia e dura cu parintii si suntem pe cont propriu, dar e urgent si nu avem alta optiune.Multumesc din suflet pentru orice raspuns

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a pus sa faci sex de la 16 ani? Nu stiai ca poti ramîne insarcinată? Ce daca situatia e dură cu părintii, vorbeste cu mama ta, spune i ca esti insarcinată si ca vreisa faci avort, dar in ce cauză situatia e dură cu părintii? Si băiatul cu care ai copilul el ce zice? Sau el te a obligat sa faci vort? Cel mai bine păstreaza copilul si il vei crește singură sau împacă te cu părintii tai si roagă i sa te ajute sa i ti cresti copilul.

| DauViata a răspuns:

Eu vă sfătuiesc să păstrati copilul.

Avortul este o capcana care te face sa crezi ca scapi de o problema, când de fapt fugi de o binecuvântare iar asta te va afecta toată viața.
Avortul a fost inventat de oameni fără scrupule, care nu au nicio remușcare daca ucid un copilaș - acesta are suflet din momentul conceperii.

In speranta ca poate te va ajuta, am sa las aceste link-uri cu marturii despre avort:

www.avorturiregretate.ro si www.femeifericite.com

precum si o solutie de ajutorare a mamelor care doresc sa faca afort pentru ca (ele cred ca) nu au venituri pentru a asigura cresterea copilului lor:

www.dauviata.ro

Daca nu ai posibilitati financiare, ma ofer personal sa va ajut cu bani lunar dimp de 1 an sau pot oferi indrumare catre cineva care te poate ajuta astfel. Te rog, da-i o sansa acelui copilas, o sa te bucuri in viitor ca ai facut aceasta alegere.

| Rainandpain a răspuns:

Nu