| iDoNotKnowWhoiAm a întrebat:

Am o mică nelinişte. Sâmbătă am făcut sex cu prietena neprotejat. Ei îi venise ciclul de joi. Problema e că atunci când mi-am dat drumul, este o mică şansă să fi scăpat o picătură în ea, cu toate că eu îmi amintesc că nu. Întrebarea e, poate rămâne?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se forma o sarcina in perioada primelor 2-3 zile, adica in timpul producerii menstruatiei, teoretic in proportie de peste 98% este EXCLUSA/ IMPOSIBILA. Este determinat stiintific ca formarea unei sarcini in primele 3-4-5 zile ale ciclului menstrual, depinde NUMAI de lungimea ciclului care ar trebui sa fie unul foarte scurt, adica sa aiba in jur de 21-23 de zile, sau se poate produce DOAR in cazul in care ciclul menstrual este foarte NEREGULAT si numai daca a ajuns sperma in vagin. In ambele situatii prezentate, OVULATIA se poate produce incepand cel mai devreme din a 7-a sau a 8-a zi a ciclului menstrual. Rezulta ca intr-o astfel de situatie a ciclului menstrual (cel mai scurt de 21 de zile), PERIOADA FERTILA poate incepe din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului adica inca din perioada de menstruatie si un spermatozoid ajuns in uter printr-o minune, sa supravietuiasca pana in a 7-8-a zi in vederea fecundarii ovulului. Insa probabilitatea de a se intampla asa ceva este destul de rara si din acest motiv una extrem de mica. In cazul tau, chiar daca o cantitate mica de sperma ar fi ajuns in vagin, formarea unei sarcini in conditiile descrise atat teoretic cat si practic devine IMPOSIBILA. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poate ramane, inca era in perioada menstruala, deci nu sunt sanse de sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc la sfarsitul menstruatiei, nu poti fi gravida.

| Romania2014 a răspuns:

Depinde de cantitate, recomandat e sa ia ceva impotriva asta. pentru a nu avea surprize.