| GameOverBitch a întrebat:

am o problema cu menstruatia, nu a intarziat insa a durat cam o zi doua fluxul fiind mai redus dar culoarea rosie, apoi au curs cativa stropi maro, care credeti ca ar putea fi problema? M-am documentat despre menstruatia peste sarcina insa alte simptome nu am. Mentionez ca am fost la mare inainte si am stat foarte mult in apa destul de rece, poate fi din cauza asta? Am avut contacte sexuale in ultima luna si protejat si neprotejat dar nu a ejaculat in mine

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei menstruatiile mai scurte (cu putine zile de manifestare) si slabe atat cantitativ cat si d.p.d.v. al fluxului zilnic de eliminare, se datoreaza faptului ca in ciclul menstrual anterior in organism s-au produs anumite dereglari hormonale care au influentat producerea celor 2 hormoni feminini importanti/principali, etrogen si progesteron. Aceste dereglari hormonale deregula influenteaza formarea si dezvoltarea tesutului denumit ENDOMETRU care "tapiseaza" peretele intern al uterului. In cazul in care endometrul format este subtire, slab dezvoltat, anemic/pipernicit, din el va rezulta o cantitate mica de sange menstrual in momentul destramarii si in organism prin menstruatie. In concluzie si numarul zilelor de manifestare (scurgere) este direct proportional cu cantitatea de sange menstrual rezultat din endometrul respectiv care in acest caz probabil a fost unul foarte slab dezvoltat. Dar avandin vedere faptul ca totusi ai intretinut si contacte sexuale neprotejate pe parcursul ciclului menstrual anterior, in aceasta situatie este indicat sa iti faci si un test de sarcina pentru a fi sigura ca a fost vorba de o menstruatie normala chiar daca a fost mai atipica. Multa sanatate!