| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă destul de grava. Am ajuns să constat că nu prea am viață socială, că sunt izolat în casă în aproape fiecare zi și tot ceea ce fac se repetă în fiecare zi (ma trezesc, mănânc, etc.). Țin sa menționez ca am 16 ani, deci cred ca inca nu sunt o cauză pierdută si mai am timp să îmi revin din starea asta(urat nu sunt, chiar fac de multi ani sport si de ceva timp fac si sala)... problema este ca eu chiar nu stiu cum. Cu "prietenii" mei la liceu ma înțeleg foarte bine si in general fac in așa fel să fiu plăcut de cei din jur, dar în timpul liber de foarte puține ori își aduc aminte de mine si ma mai cheamă si pe mine pe afară zici ca pur si simplu uita de mine. Iar când eu îi chem pe afară de multe ori au treaba sau n-au chef si devine frustrant de foarte multe ori când mi se întâmplă asta. M-am gândit că dacă mi-aș face o iubita ar fi totul mai bine, as avea pe cineva care să mă înțeleagă și sa ma iubească așa cum sunt eu si chiar simt nevoia de a avea o iubită, chiar ma simt singur si uneori mă doare doar când mă gândesc la situația mea. Am încercat de atâtea ori să îmi fac o iubita dar degeaba, chiar dacă sunt deschis si sincer toate ma plac doar ca pe un prieten. Recent aproape ca am avut o iubită, doar că a intervenit cineva între noi (un tip de care îi plăcea) si nu a fost să fie, chiar dacă pana la urma nu s-a mai "combinat" cu el, de mine a uitat si de tot ce am făcut pentru ea. Asta e, ma implic prea mult poate si lumea profită... Îmi cer scuze ca am scris atât, doar că prin modul ăsta m-am putut descărca, să zic așa. Aveți vreo idee prin care sa îmi fac prieteni sau sa cunosc o fata care chiar să mă iubească?

Răspuns Câştigător
| Patty03 a răspuns:

Salut. Eu am 18 ani si m-am confruntat si eu cu problema asta... M-am inscris ca voluntara intr-o asociatie si acolo am cunoscut mai multe persoane, am legat prietenii stranse. am organizat un festival de muzica si acolo a fost si mai multa lume. eu iti propun sa faci si alte activitati si sa relationezi cat mai mult cu oamenii, nu fi timid! Vei ajunge la concluzia ca ti-ai pierdut anii frumosi din viata singur. ai 16 ani, vorbeste cu oameni noi, scrie-le pe Facebook daca nu ai curajul sa o faci altfel... Lasa inhibitiile, nu te gandi "ce-o sa fie daca ma respinge sau nu va vrea?" Incearca. traieste-ti varsta asta frumoasa, 16 happy

| mihionuț a răspuns (pentru Patty03):

Hei, voluntariatul chiar este o ideea foarte buna. Nu m-am gândit la asta pana acum. Cu scrisul pe Facebook am mai încercat, în general vorbesc cu fete pe care le cunosc până în momentul în care mă resping (adică ma baga in friend-zone). Am încercat și cu fete pe care nu le conosc, dar majoritatea sunt reticente dând vine vorba de vorbitul cu un tip străin și în general se termina foarte repede (ori prin block, ori prin seen, ori prin faza "tu vrei sa ma stresezi") si e ciudat că nici nu apuc sa schimb câteva cuvinte cu respectivele "necunoscute" ca se termina

| Patty03 a răspuns (pentru mihionuț):

Cel mai probabil ai abordat tipele intr-un mod in care o fac toti ceilalti, uneori si eu sunt satula de "Ceau. Ce faci? care e culoarea ta preferata? " Chestiile astea devin enervante la un moment dat si pentru noilaughing Dar am intalnit si moduri interesante de a comunica. intr-o zi, mi-a trimis un tip niste emoticoane random si nu stiam ce sa ii raspund, dar bine ca mi-a mai scris * in engleza, asa ca sa mentinem misterul*, ca ar vrea ca si eu sa ii raspund la fel, cu ce imi trece prin cap si la un moment dat am inceput sa comunicam practic folosind emojiuri pana cand mi-a scris ceva de genul" e o seara asa frumoasa. te-as chema afara dar presupu ca esti obosita", fiind oraaaa aprox 9 jumate -10. De atunci vorbeam in mod normal dar a inceput asa fain ca mi se parea un tip interesantbig grin Mi-a placut modul lui de abordare, siiii inca ceva, nu imi scria foarte des, ci asa odata la 2 zile si sincer iti spun ca abia asteptam sa imi mai scrielaughing

| mihionuț a răspuns (pentru Patty03):

Am înțeles ce vrei să zici. Trebuie să încep cu ceva mai ieșit din comun. Mersi de sfatwinking

| anonim_4396 explică (pentru Patty03):

Buna, legile aviatiei, asa cum le cunoastem noi astazi, sustin ca datorita formei si structurii, o albina nu ar putea zbura sub nici o forma. Pare imposibil.

Aripile sunt prea mici, sunt grase si forma e una nefericita.

Cu toate astea, albina zboara. Pentru ca pe albina o doare-n dos despre ce spun oamenii sau legile aviatiei!

Numele meu este Krakilla, incantat de cunostinta. Spune-mi cum prievesti sexul fara implicatii. Ai dreptul la 3 raspunsuri, pana imi va conveni unul dintre ele.

9 răspunsuri:
| LexiEla a răspuns:

Ce ai tu e doar o perioada a adolescentei. Va trece cu timpul. Incearca sa vorbesti cu orice fata care-ti atrage atentia, cine stie? Ar putea sa ti se para prea dur, dar iti dau acelasi sfat pe care mi l-a dat mie iubitul meu cand a plecat in SUA acum cateva luni si i-am spus ca ma simt singura, ca n-am pe nimeni, etc : invata sa-ti placa sa fii singur, obisnuieste-te si accepta.
La mine a functionat. Desi am devenit mai rece si distanta, macar nu mai sufar. Dar totusi, e posibil sa fie doar in capul tau ideea aia. Poate esti tu prea pesimist.

| mihionuț a răspuns (pentru LexiEla):

As putea sa ma obișnuiesc cu situația mea si sa fac sa îmi placă singurătatea, dar cam așa eram prin școala generală cam până în a VIII-a, după am ajuns la liceu si pe la începutul liceului am început sa fiu chemat pe afară să văd de înseamnă sa te distrezi si de fiecare dată mă simțeam super bine si vreau în continuare sa ies și să mă distrez, doar că "prietenii" mei si colegii nu prea ma vad așa de important si rămân deoparte... Oricum, mersi mult pentru răspuns.

| anonim0just0for0me a răspuns:

Draga tovaras, am 17 si sunt ceva de genul tau. Sunt fata dar nu simt nevoia unui iubit. Mi-am dat seama ca asa imi pierd timpul cu cine nu trebuie. Fata de mine, care nu simt nevoia de atenția celorlalti, tu simti. Nu e nimic grav in cazul tau. Poate ceva la atitudinea ta îndepărteaza fetele. Habar n-am, dar cred ca ar trebui sa faci ce simti nevoia ca este bine. Fii tu insuti. Asa e cel mai bine, am învățat pe pielea mea. Ți-ai putea ocupa timpul altfel, nu stiu. Dar iti urez succes. Bafta, tovarase de singurătate! laughing

| mihionuț a răspuns (pentru anonim0just0for0me):

Hei, tovarășa de singurătate laughing mersi pentru susținere. M-am gândit și la faptul că ar fi de vină atitunidea mea, dar nu prea am înțeles ce este greșit la ea. Nu sunt nesimțit, arogant, disperat sau mai stiu eu ce laughing) doar că am avut ghinionul să nu îmi fac prieteni buni cu care să îmi petrec timpul si ghinionul să nu vi întâlnit o fata care sa fie așa cum vreau eu. Majoritatea după ce începeam să le cunosc mai bine descopeream că sunt genul ăla de tipe care sunt doar pe interes (popularitate, fițe sau alte chestii de genul) si de-aia cam toate nu au vrut să fie mai mult. Dar cred că e mai bine așa, decât relatie pe interes mai bine singur laughing). Oricum, succes si tie în tot colegă de singurătate!winking

| anonim0just0for0me a răspuns (pentru mihionuț):

Te inteleg in tot ceea ce spui si exact asa a fost si la mine. Mersi! Chiar o sa am succes daca imi propun sa am. La fel cred si in cazul tau. Bye, tovarase!