| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nevoie de niste sfaturi, suntem impreuna cu prietena mea de 1 an si 2 luni, la vara ea o sa termine liceul si vrea sa se duca la facultate la Bucuresti, eu sunt deja la facultate la sibiu, primul an, eu i am zis sa vina la sibiu, facultatea pe care vrea sa o faca se gaseste si la sibiu, dar a zis ca nu vrea, ca vrea la Bucuresti si ca nu ii place in sibiu, ce sa inteleg? de ce sa nu vina la sibiu, sa stam amandoi si sa ne facem un viitor impreuna si vrea sa se duca la Bucuresti? cum pot sa o conving sau sa o fac sa inteleaga ca e mai bine la sibiu, ea mi-a zis sa renunt eu la facultate, adica sa pierd 1 an si sa ma mut cu ea la Bucuresti, dar ce sa fac? ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,
Binele ei il stie doar ea- nu tu. Daca asta e decizia ei, ar trebui sa o respecti. In Bucuresti cred ca ii este mai usor sa dezvolte o cariera, bineinteles, situatia nu este roza si este una relativ trista, insa nu prea ai ce sa faci daca asta este decizia ei.
Nu cred ca nu se vede cu tine in viitor, ci doar ca se axeaza pe scoala si cariera mai mult, ceea ce e destul de matur din partea ei: Peste ani, daca relatia voastra nu va merge, crezi ca nu va regreta faptul ca a ales o facultate si-un alt oras datorita dragostei care ti-o poarta in prezent?

| Razvy12 a răspuns (pentru Ririru):

Si daca totu merge bine, nu regerta ca nu a venit aici, sa fim amandoi, sa nu fie chestia cu distanta, aceiasi facultate?

| Ririru a răspuns (pentru Razvy12):

Asta doar ea stie. Cert e ca tu din pacate nu poti decide pentru ea. Sunt alegeriile ei, pe care ea le va regreta sau nu. Succes!

| wildthing a răspuns:

Facand abstractie de relatia voastra, e mult mai bine pentru viitorul ei profesional sa faca facultatea la Bucuresti, pentru ca va avea mult mai multe oportunitati de a-si dezvolta o cariera. Intorcandu-ma la relatia voastra, e foarte putin probabil sa aveti un viitor impreuna. Este bine stiut ca relatiile la distanta nu merg si sa fii sigur ca o stie si ea. Daca a ales sa mearga la Bucuresti, inseamna ca ea nu se vede alaturi de tine in viitor, dar nu ti-o spune direct ci prefera sa lase relatia sa se stinga lent, cand veti fi departe unul de celalalt. Tu vei fi la Sibiu, ea va fi la Bucuresti si ma aventurez sa spun ca la un moment dat vei auzi ca a cunoscut un baiat acolo, o vei confrunta, iti va confirma cu jumatate de gura si mimand o presupusa jena...si iti va spune ca ii pare rau, ca nu a planuit asta, dar asa a fost sa fie.

| Mejdej a răspuns:

Omule o relatie se bazeaza pe respect si incredere la-so sa mearga unde vrea la facultate daca e sa fiti impreuna veti fi sau de ce o chemi la sibiu ti-e frica ca face prosti? Lasa omule sa mearga poate acolo ii place ei daca stati iar aman2 impreuna va plictisiti unu de celelat. Ce viitor sa iti faci la facultate laughing), terminativa facultatea aman2 si dupa aia daca totu e ok porniti pe drum.

| smaly a răspuns:

Daca o sa vrea sa te insele o s-o faca si in acele 5 minute pe care o sa i le ofer. Stai calm las-o bree mai liber