| Dany9274bdh a întrebat:

Am și eu nevoie de un răspuns, de o îndrumare de la voi, nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred.
Îi vorba de fosta mea prietena, ne-am cunoscut pe la inceput anului la munca, ea pe atunci avea pe cineva si se tot plângea la mine ca prietenul ei se poarta urat cu ea, a înșelat-o, nu o respecta si asa mai departe și într-o zi mi-a spus ca ar vrea pe cineva ca mine lângă ea. Eu i-am spus ca mi-ar place si mie sa ii fiu alături dar nu ma bag peste altcineva, după am început sa vorbim la telefon din ce în ce mai des, îmi spunea ca nu mai are nici o treaba cu băiatul ala și asa mai departe. Dupa ne-am băgat împreună si in doua săptămâni s-a impacat cu el (în astea doua săptămâni m-am îndrăgostit de ea) nu mi-a picat bine situația dar am accept tot la propunerea ei sa rămânem prieteni apropiați, dar nu prea mai vorbeam, ma suna doar când se certa cu el si o dădea afara sau o trimitea acasă în mijlocu nopții și îmi tot spunea ca a facut o prostie sa se împace cu el si ca sa ii mai dau o șansă. Desigur ca i-am dat ca o iubesc mult si la fel după ceva timp s-a impacat iar cu el, i-am zis atunci ca rămânem doar colegi de munca și atât și când am început sa trec peste asta ca m-a lăsat a doua oara a venit iar la mine. A inceput sa plângă ca sa o iert, ca nu o sa mai greșească și vrăjeli din astea, ok am iertat-o ne-am impacat mergea totul frumos acum in 10 luna asta urma sa ne mutam împreună dar a venit cu scuze sa mai așteptăm 1/2 săptămâni, i-am zis ca e ok și de curând am aflat ca iar s-a impacat cu ala de vreo 3 săptămâni și i-am cerut explicații de ce m-a mințit și si-a bătut joc de mine. Mi-a zis ca nu l-a putut uita de tot și alte scuze dar cand i-am zis sa se gândească la trecutul dintre mine și ea la ce a fost și ce vise aveam împreună a inceput sa plângă foarte tare pana a leșinat și mi-a zis iar sa o iert ca nu o sa se mai întâmple și alte zeci de scuze (am uitat sa menționez ca de când am cunoscut-o eu nu i-am greșit cu nimic, o ascultam mereu, o înțelegeam, nu îi vorbeam urat, nu făceam prostii eram aproape exact cum ea își dorea sa fiu) acum îmi zice mereu ca se va schimba și sa o primesc înapoi dar ea încă se vede cu ala și nu îmi place. Eu o iubesc foarte mult chiar daca m-a făcut sa sufăr asa de mult si nu am nici o ura pentru ea, acum eu nu stiu ce sa fac sunt foarte confuz sa o primesc înapoi sau sa imi vad de viata mea. De aia am scris pe site-ul asta vreau și părerea voastră. Va mulțumesc dacă ati reușit sa cititi pana la capăt sper ca ati inteles ce am vrut sa spun și ca nu v-am plictisit!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| victoria109biris a răspuns:

Consider că o fată care e atrasă de tine şi ajunge să aibă sentimente reale nu te joacă cum vrea ea. In sensul că nu te alege doar când o respinge altul.
Acum poate trece şi ea printr-o perioadă dificilă. Când te îndrăgosteşti rău de cineva şi el te răneşte şi te îndepărtează ai tendința să te refugiezi. Probabil tu eşti un refugiu şi o consolare pentru ea în momentul de față. Este posibil să se îndrăgostească de tine. Eu cred că o fată care se vede în viitor cu tine acceptă să locuiți împreună, doar dacă nu cumva sunt alte lucruri care o împiedică (părinții spre exemplu). În fine..ar trebui să rupă orice legătură cu el dacă e decisă pentru tine.
Alta chestie e că ea s-a prins ca ai o slabiciune pentru ea si poate sa iti faca orice ca tu o primesti, poate sa plece si sa se intoarca pentru ca tu o astepti mereu. N-ar trebui sa fie chiar asa. Chiar daca esti indragostit si ai o slabiciune pentru ea refuz-o sau spune-i ca poti gasi oricand o alta fata si ca nu mai esti dispus sa fii jucaria ei. Demonstreaza-i asta. Atunci daca tine mult la tine se va speria si va inceta cu jocul iar daca nu, va pleca.

| Dany9274bdh explică (pentru victoria109biris):

Mulțumesc de sfat, o sa imi vad de viata mea!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, femeia asta nu av fii niciodata a ta, pentru ac nu te iubeste, de aceea se tot intoarce la fostul iubit.
Fii serios si accepta realitate, mu-ati gandul de la ea si cauat-ti o femeie serioasa, care sa nu alerge din sula in sula, asa cum afce asta.

| mihai69 a răspuns:

Las-o-n beleaua ei de parașută nehotărâtă!

| OldSoul a răspuns:

Daca a facut asta in repetate randuri, concluzia e simpla, femeia asta isi merita soarta.
Conformeaza-te, las-o sa stea cu ala, si tu cauta-ti alta care sa te te vrea doar pe tine mereu, nu doar la greu ca un refugiu, ca un umar pe care sa poata plange.

| SkyPilot a răspuns:

Nu o mai primesti inapoi. Nu mai poti avea incredere in ea, nu mai poti sa o respecti.
Cauta-ti o fata serioasa!

| Dany9274bdh explică (pentru SkyPilot):

Mulțumesc de sfat, asa o sa fac

| Emma30555 a răspuns:

Fata asta nu te iubește, din păcate îl iubește pe acel tip, ai greșit ca ai fost mult prea moale și i ai cantat în struna, nu te ai impus deloc, ea și ar fi dorit ceva între cum ești tu și cum e tipul celalalt.

| Rux04 a răspuns:

Te joacă pe degete cum vrea ea. Te sfătuiesc s-o lasi în pace, să nu-i mai accepti scuzele. Ar fi fost normal să-l părăsească pe respectivul dacă chiar si-a bătut joc de ea si apoi să se cupleze cu tine.