| SagaKZX a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Care este cea mai sigura metoda de contraceptie excluzand pastilele.Eu si prietena mea folosim metoda calendarului+ prezervativ (durex extra safe) si Coitul intrerupt pentru a fi 99% siguri ca nu exista risc de sarcina.Totusi uneori metoda calendarului nu ne ajuta deoarece ea este in perioada fertila.Inafara de coitul intrerupt si prezervativ care ar fi o alta metoda preferabil naturala de contraceptie?

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Dintre cele enumerate de tine, singura valabila este metoda cu prezervativul. Celelalte doua sunt la risc 50-50.
Statistic vorbind, cea mai sigura dintre toate metodele este sa ia anticonceptionale.
Dar exista multe alte metode. Exista o injectie cu hormoni care se face o data la 6 luni, exista sterilet (dar ala iese din discutie pentru ea momentan), exista foite si ovule spermicide ...sunt multe metode de a te proteja.
Raman totusi la anticonceptionale sau prezervativ.

| SagaKZX explică (pentru Vix999):

Vixx,eu ma refeream ca le folosesc pe toate 3 in combinatie laughing. Sunt putin paranoic.

6 răspunsuri:
| Prapacea a răspuns:

Dă-i la buci și la guriță!

| hotdesire a răspuns:

Cel mai sigur e prezervativul. Un prezervativ bun folosit corect e foarte sigur. Daca totusi se rupe, folosesti pastila de a2a zi.

| SagaKZX explică (pentru hotdesire):

Deci cu metoda calendarului, prezervativ si coit intrerupt ar trebuie sa fiu aproape 100% sigur, corect?

| hotdesire a răspuns (pentru SagaKZX):

DA

| aryenutzaa a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa mergeti la un doctor sau la un cabinet de planificare familiala pentru a primi cea mai buna metoda pentru ea.