| Maria39popescu a întrebat:

am si eu o intrebare, daca o femeie are ovulatie si menstruatie normala poate sa fie însărcinată, am avut un prim contact sexual acum 2 luni si a fost neprotejat, iar dezvirginerea a fost nereușită, pot fi însărcinată chiar daca am avut 3 luni menstruatie normală?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa ultimul contact sexual neprotejat la data calculata sau anticipata de a incepe menstruatia se produce sangerarea si aceasta se desfasoara in mod asemanator/similar cu menstruatiile avute anterior ca si numar de zile, cantitate de menstruatie eliminata, flux de eliminare zilnica, culoare, miros, aspect, textura, etc, se poate aprecia si considera ca acea menstruatie reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual abia terminat NU a avut loc fecundarea OVULULUI si drept urmare NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in endometrul din uter. Deoarece dupa sexul amintit s-au produs 3 menstruatii care au fost normale ca desfasurare se poate afirma fara teama de a gresi ca este 100% IMPOSIBIL sa existe o sarcina chiar si doar ipotetica. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| OMFGConrad a răspuns:

Nu, însă pericolul unei boli cu transmitere sexuală există.

| RaspunsuriSerioase a răspuns:

Ce inseamna dezvirginare nereusita? Unele femei menstrueaza si in primele luni ale sarcinii doar ca e diferit, iti dai seama daca ceva nu este normal. Daca tu ai avut menstruatie normala inseamna ca nu ai nimic. POate ai doar o dereglare hormonala