| FakeeRrR31 a întrebat:

am si eu o intrebare. De ceva timp am observat ca decalotarea penisului se face foarte greu, sa fie vorba despre o filmoza? Daca da, cum ma pot trata? Sau daca ma va incomoda cumva in timpul actului sexual? Mentionez faptul ca sunt virgin.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca se poate presupune ca in cazul tau, probabil este vorba de o fimoza de grad mediu si intr-un asemenea caz, consultatia medicala efectuata de un medic urolog privind starea penisului tau este mai mult decat necesara. Fimoza reprezinta in realitate o stare de afectiune a penisului, adica o boala a penisului care exista in cazul a circa 15% din numarul total al baietilor. Mai multe informatii, folositoare vei gasi in urmatorul raspuns :
''Penisul care nu se poate decalota in stare erecta, este afectat de boala care in termen medical este numita fimoza. Clasificarea fimozei se face in functie de marimea suprafatei decalotate, de pe care poate fi retrasa in intregime pielea preputului, adica a marimii valoarii gradului de dezvelire/dezgolire a glandului penian (capul penisului) in starea flasca cat si in stare erecta. In functie de marimea suprafetei decalotate, clasificarea fimozei d.p.d.v. medical este prezentata si precizata in urmatorul tabel dupa cum urmeaza :
,, Clasificarea fimozei '' :
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
De asemenea iti indic sa citesti cu atentie si raspunsul urmator in intregime si pe urma pe baza celor explicate vei reusi sa tragi concluziile care sunt valabile si in cazul tau :
https://www.tpu.ro/......-14-cm-nu/
Multa sanatate!