| ContAnoNiMMM a întrebat:

Am si eu o intrebare (sper sa raspunda si corbulalbrosu, m-ar ajuta mult si opinia lui/ei).
De aproximativ 7 ani am o problema "uriasa" la penis (am 16 ani).
Ma doare capul penisului destul de tare daca vreau sa pun mana pe el, este rosu spre mov la culoare, am tot felul de dungi ramificate pe acesta si marginea de jos este mov.
Pe langa asta, am pe partea mov o gramada de bubite crem la culoare, "papule" am vazut ca se numesc, iar pe pielita care acopera partea din spate am tot asa un soi de bubite, multe multe la un loc.
Prima oara mi-am belit penisul complet la varsta de 12 ani cred, iar pentru ca de la inceput am vazut ca ma doare si ca nu pot spala zona, imi formasem un obicei de a trece peste si de aici si bubitele astea, cred.
Trebuie sa mai precizez ca atunci cand eram mic am fost operat de hernie si de fimoza, daca ajuta cu ceva.
Am incercat de mult timp sa caut un diagnostic pentru ce as putea avea, dar nu am gasit nicaieri ceva concret.
Intrebarea mea este ce as putea face ca sa rezolv odata problema asta, sunt disperat?
Va rog, fara rasp rautacioase, chiar nu e momentul sad

5 răspunsuri:
| epurasu a răspuns:

Simplu de tot! - mergi la un control la un medic urolog fara pic de rusine, este singurul care te poate ajuta.Cu cat mergi mai repede! cu atat mai bine pentru tine.

| mihai69 a răspuns:

Papulele alea nu sunt ceva grav, poți trăi bine-mersi cu ele.
Sensibilitatea va dispărea treptat dacă te „înveți" încet, încet să suporți atingerea.
De spălat, contrar opiniei unora, e MUSAI să te speli măcar de două ori pe zi, cu apă caldă și săpun. Folosește doar spuma la început, până te obișnuiești mai bine cu atingerea, și un jet ușor de la duș.
În rest, nu ai nici pe naiba. Culoarea aia e normală pentru un penis tânăr.

| ContAnoNiMMM explică (pentru mihai69):

Serios? Trebuie sa il ating din ce in ce mai mult ca sa dispara durerea?

| mihai69 a răspuns (pentru ContAnoNiMMM):

Exact. Cu blândețe și multă răbdare.

| RowseRj a răspuns:

Știu pe cineva căruia iau ieșit bubițe albe pe penis și a aflat că avea herpes. Dar nu trebuie să te speri dacă nu ai o viață sexuală activă. Și nu mă refer la masturbare. Poate ar fi bine să mergi la un urolog. Dacă penisu sa învinețit probabil că l-ai rupt. Știu că sună ciudat dar sunt stagiar la medicină în străinătate și e posibil. Sintomele sunt :
Piele a penisului învinețită sau inegrită, inflamare și sensibilitate acompaniată cu durere la atingerea penisului sau testiculelor. Ți-am lăsat un link mai jos despre această afecțiune și ce trebuie să ști despre ea. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318566