| fluturassss a întrebat:

am si eu o nelamurire care ma cam sperie :d. in luna august am facut sex protejat cu prietenul meu si imediat dupa mi-a venit menstruatia. in luna septembrie nu mi-a venit deloc iar tot la sfarsitul lunii septembrie am facut din nou sex tot protejat...nici acum nu mi-a venit menstruatia. este posibil sa fie vreo sarcina nedorita big grin?

Răspuns Câştigător
| December a răspuns:

Daca s-a protejat si nu era cumva rupt sau gaurit prezervativul, atunci nu ai cum sa ramai insarcinata. Sunt si alte cauze care intarzie menstruatia. Stai linistita.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca a fost sex protejat nu cred ca e vorba de o sarcina nedorita

| florg78 a răspuns:

Din moment ce tu spui ca ati facut protejat nu ar trebui sa iti faci griji, e posibil sa fie o dereglare, ti-ar fi de un real folos un control ginecologic

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Eu înţeleg că NU ai mai avut menstruaţie din august, ceea ce NU este "normal"!

Nu este vorba de sarcină dacă aţi făcut sex protejat şi dacă prezervativul nu s-a rupt.

TREBUIE să MERGI la GINECOLOG pentru un control.

La ginecolog POŢI merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

O să-ţi facă o ecografie ovariană şi/sau o ecografie vaginală ca să "verifice" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine - e posibil să fie vorba de chist ovarian sau ovar polichistic!

Dacă ai unul din aceste diagnostice, o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni şi control ginecologic periodic!

Dacă nu, o să-ţi prescrie tablete de Duphaston pe 10-30 zile, după care o să ţi se „regleze" menstruaţia!

Dacă NU mergi la ginecolog, situaţia NU se "rezolvă singură" ( de la sine )!

Acum, TU faci cum vrei - dar, dacă ai unul din cele 2 diagnostice ( sau o altă "problemă" medicală ) şi NU te tratezi, POT apărea COMPLICAŢII diverse, chiar să devi sterilă ( să NU mai poţi face copii )!

Răspuns utilizator avertizat
| AnElIkE a răspuns:

Tot ce trebuie este sa faci un text de sarcina t duci la farmacie si ceri un test barza costa 11 lei si eventual sa iei douaca nu se stie si nu mai e nici o prblemaa...

| Fretus a răspuns:

Cand te dezvirginezi iti curge sange nu stiu daca atuci peste vreo cateva ore>Sau menstruatia poate veni oricand da poat esi in datii diferite ale lunii.