| zeratw a întrebat:

am si eu o nelamurire.Eu acum ceva m-am combinat cu o fata si acum suntem impreuna.Ea inainte a mai stat cu un baiat cu, care a avut 1 an si 4 luni de relatie, dar s au despartit din nu stiu ce motiv sau motive, ea mi-a spus ca se comporta urat cu ea si ca deaia.In fine. Intr o zi cand am venit de la scoala acum aflat niste lucruri de la niste prieteni. Mi au spus ca ei au iesit la un suc intr o seara cu fostul ei si mi au povestit multe chestii despre ea, de exemplu ca a fost la munte cu ea, a fost la mare, a fost peste tot si a venit si mometul adevaraului pe care voriam sa l aflu si eu... daca a facut dragoste cu ea, e l a zis ca da... in fine, dupa am intrebat o pe ea daca e adevarat si daca mai e virgina si mi-a spus ca daca facea dragoste cu el nu se mai despartea de el fiindca pentru fete acest lucuru e foarte important pentru ele, oare asa sa fie? pe cine sa cred? asa, deci eu am intrebat o daca mai e virgina si mi-a spus ca da, din cate am vazut pana acum mi-a dovedit acest lucru ca ma iubeste si ca tine la mine si mi-a zis ca nu vrea sa ma piarda pentru ca sunt cel mai potrivit baiat pentru ea.Si oarecum i am dat de inteles ca daca ma minte in legatura cu asta adica sa imi spuna mai tarzu ca nu mai e virgina si sa nu imi spuna acum, si e constienta ca daca aflu atunci eu in secuynda 1 ma despart de ea imediat, deci ce credeti, oare mai e virgina dupa 1 an si ceva de relatie? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Este adevarat ca baiatul cu care-si pierd virginitatea inseamna extrem de mult pentru ele.Acum depinde, el s-ar putea lauda aiurea, doar ca sa se dea mare.Totusi,daca tu chiar o iubesti pe ea nu ar trebui sa te desparti de ea doar din motivul ca nu ar mai fi virgina, iar daca ea tine la tine asa de mult pe cat ti-a spus, inseamna ca nu minte si spune adevarul.Cunosc persoane care au stat si trei ani impreuna si n-au facut absolut nimic, dar si persoane care dupa o saptamana o facuse-ra de mai multe ori, deci timpul nu prea conteaza.Ca sa fi tu mai sigur, propune-i sa faceti sex si iti vei da seama de adevar dupa reactia ei.

| zeratw explică (pentru Viitorulapropiat):

Mi-a spus ca e oarecum sensibilă, nu stiu ce inseamna asta, dar mi-a spus odată, nu mai stiu cum a ce it vorba de de a face sex împreuna, nu i am zis direct asa, dar a inteles sigur si mi-a spus ca ea nu e fata potrivită pentru astfel de lucruri, si ea e mai copilăroasă, are 18 ani si mai e ai timida, dar uneori mai simt ai eu sa fac anumite lucruri, nu putem aa stam asa toată viata doar sa ne sărutăm si atât.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca virginitatea e mai importanta decat fata, de ce mai pierzi timpul cu ea?

| mihai69 a răspuns:

Nu suntem Mama Omida să știm ce au făcut ei în 16 luni de relație.
Pe de altă parte, și chestia cu virginitatea e relativă. Cu ce te-ar încânta că are himenul intact, în schimb a făcut (poate! nu am de unde să știu!) sex manual, oral și / sau anal cu fostul „fără număr"?!?
Nu uita nici că pentru un băiat, să recunoască faptul că a fost cu o fată un an și ceva, iar în estimp ei au fost doar amici (fără niciun fel de „beneficiu") e practic imposibil, așa că mai bine minte (ce dacă o face de băcănie pe fată? oricum nu mai e cu ea!). Cât preț poți să pui pe vorbele lui? sau pe ale „prietenilor"?

| Emilian65 a răspuns:

Pentru tine conteaza mai mult virginitatea ei decat cuvintele pe lare ti le zice?

| zeratw explică (pentru Emilian65):

Sincer da, conteaza mai mult virginitatea, nu vreau sa fie incputa de catre altcineva

| AdelaElena88 a răspuns (pentru zeratw):

Ok, nu vrei sa fie inceputa de altcineva, dar tu cum esti? Esti "neinceput"( ce prost suna) si virgin de ai astfel de pretentii de la ea? Nu mi-ai raspuns la intrebare, insa tind sa cred ca nu. Este egoist din partea ta cum gandesti. Daca pentru tine conteaza asa mult virgnitatea, mai cauta. Plus ca am senzatia ca tu vrei sex in aceasta relatie mai devreme decat isi doreste ea, si te gandesti probabil, ca, daca a facut-o cu fostul, cu mine de ce nu ar face-o? Cum am zis, mi se pare putin egoist modul in care gandesti.

| zeratw explică (pentru AdelaElena88):

Nu mai sunt virgin in pana mea, am 23 de ani.Sunt trecut prin viata. Vreau eu sa fie virgina, atata tot, nu suport sa stiu ca a trecut prin mana a nu stiu cati inaintea mea, doar atat vreau. Asta e o prioritate pentru mine.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru zeratw):

Cica nu suporti sa stii ca a trecut prin mana a nu stiu cati inaintea ta. Ea e om ca si tine, si daca a avut o relatie in care a investit sentimente, iubire si daca a ales sa isi inceapa viata sexuala cu respectivul nu mi se pare ca e mai putin valoroasa sau ca asta ii defineste personalitatea, si ca trebuie sa ii dai cu piciorul ca e "Inceputa", de parca zici ca e insemnata sau ceva. Sunt revoltata putin de modul asta de gandire. Daca fata are calitatile pe care le cauti si tu ii dai cu piciorul ca nu ti-ai umplut ego ul, fiind tu primul barbat din viata ei, e problema ta. Sunt o multime de fete virgine cu caracter 0, dar daca pentru tine virginitatea e mai importanta decat omul din fata ta, atunci nu mai stai pe ganduri si cauta in alta parte.

| Emilian65 a răspuns (pentru zeratw):

Dar tu esti neinceput de alta? Daca nu, atunci nu mai avea pretentie ca ea sa fie neinceputa. Sunteti chit 1-1.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cand nu te cunostea pe tine a facut ce a stiut/putut.

De cand a intrat cu time in relatie, ti-a demonstrat ca e acolo doar pentru tine.

Ce conteaza daca este sau nu virgina?

Problema ar putea faptul ca esti usor poate prea posesiv.

Unele lucruri sunt intime. Lasi omul sa iti zica tie asta. Nu il fortezi.

Altii insa mint pentru a isi da importanta cum ar putea fi fostul ei prieten.

Eu as trai viata mai departe si m-as bucura de relatie, decat sa bagi un stres aiurea pe anumite chestii pe care nu le poti controla.

Gresesc?

| AdelaElena88 a răspuns:

Intrebarea mea pentru tine este:Tu mai esti virgin? Daca da, tii neaparat sa ai o prima experienta sexuala cu fata care sa fie vrigina? In primul rand, sa stii ca da, o fata mai poate fi virgina si dupa un an si de relatie, insa depinde ce inseamna virgina pentru tine.Multe fete stau in relatie si practica petting ul, crezi ca o mai poti considera virgina atunci? Nu mi s-ar parea ok sa te desparti de ea daca nici tu nu mai esti virgin... Mi se pare nedrept si prostesc sa ai pretentia de la o fata sa fie virgina si sa tu sa nu mai fii. Nu uita ca nu iti poti da seama nici dupa un act sexual propriu zis daca o fata mai e su nu virgina: nu toate fetele sangereaza dupa o penetrare. Eu una sincer ca baiat cred ca iti dai seama cand o fata e virgina. De obicei e foarte reticenta atunci cand vine vorba de orice fel de experienta sexuala, va spune deseori : ca nu e pregatita, ca mai are nevoie de timp, ba chiar se va speria sau panica putin cand tu vei face o manevra. Eu personal, daca as fi baiat as avea pretentia ca o fata sa fie virgina doar daca si eu sunt virgin, in rest nu.

| Julia92Anna a răspuns (pentru AdelaElena88):

Mereu aud glume facute pe seama fetelor din ziua de azi.Ca vai Doamne ca nu mai gasesti una virgina! Dar de virginitatea baietilor nu se ia nimeni! Nu e drept deloc! Misoginii naibii! Asa a fost mereu.Sute de ani.La nunta femeile erau chiar omorate daca nu erau virgine in noaptea nuntii.Dar barbatii puteau sa si-o traga inainte cu cate voiau ei. Unii plecau in nopatea nuntii prin nu stiu ce fel de bordeluri.Mi-e scarba de astfel de specimene!

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Julia92Anna):

Știu exact cum te simți! Vad ca nici în ziua de azi unii nu au scăpat de o astfel de mentalite. Dacă nu facem sex cu ei; ca suntem frigide, iar dacă facem și ne lasă se asigura ca o știe și un viitor posibil tip interesat de noi, ca doar na ei au fost primii, ei sa f@#$ și pe noi sa ne judece lumea. Tind sa cred ca o sa ne mai ia încă câteva sute de ani pana când o femeie se va putea bucura de sexualitate asa cum dorește ea, fără sa fie stigmatizata. Pana atunci ne vom învață fetitele sa aibă grija sa nu facă sex, chiar dacă ele vor iubi un băiat, pentru ca va rade de ele și le vor părăsi. sad

| Julia92Anna a răspuns (pentru AdelaElena88):

Am observat totusi ca in unele tari(evident mai dezvoltata)ca barbatii nu au mentalitatea asta tampita a romanilor.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Julia92Anna):

Da, și eu am observat la fel.Din păcate la noi, deși ne dam tara europeana, nu am depășit era în care femeile erau obligate sa se căsătorească virgine ( de cele mai multe ori căsătoriile erau aranjate se părinți). Unii încă au rămas blocați în trecut, din nefericire.

| Julia92Anna a răspuns (pentru AdelaElena88):

Asa este.Aici femeia daca are loc de munca trebuie sa faca si mancare si curatenie prin casa(ceea ce e greu)si daca nu face tot "iubitul"ei sot ii da o "corectie". Halal barbati...cei din alte tari sunt altfel.

| nuestenimic a răspuns:

Wa incearc-o si vezi