| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelămurire. Eu, pe preput am piele si am auzit ca nu ar trebui să am; o am si curbata. Am 13 ani. Ce ar trebui să fac? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pielea care se misca pe penis se numeste PREPUT. Aceasta piele numita preputiu, acopera in intregime glandul penian (capul penisului), cu scopul de a apara pielea foarte fina si sensibila care exista si acopera suprafata glandului. Daca pielea numita preput NU se poate retrage complet de pe gland, incat ''capul'' sa apara in intregime vederii, s-au spus mai popular ''sa fie belit'' complet si acest lucru sa se poata face atat in stare flasca (moarta) a penisului cat si in stare erecta (sculata), in acel caz acel penis este AFECTAT de boala numita FIMOZA care in functie de cat este de grava, poate fi intr-adevar o boala chiar foarte grava. Ar fi bine si indicat sa te prezinti la un cabinet UROLOGIC ca sa fii consultat de un medic urolog si acesta sa constate care este situatia ta si ce se poate face in situatia respectiva.
In privinta faptului ca penisul tau este curbat, trebuie sa afli si tu ca 8 din 10 barbati au penisul mai mult sau mai putin curbat, incovoiat in toate posibile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prepuțul ESTE piele...
E normal să ai penisul strâmb.
Nu trebuie să faci nimic, doar să te bucuri de el.

| Emilian65 a răspuns:

La varsta ta este normal sa ai piele pe preput. Faptul ca ai penisul curbat nu este o problema grava incat sa te ingrijorezi atat de tare. Lasa penisul sa se dezvolte natural si normal.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Emilian65):

La varsta de 13 ani nu mai e normal sa ai lipit preputul de gland.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Un penis stramb produce o mai mare placere femeii. Daca e stramb in sus sau in jos trebuie sa alegi, cand faci sex, pozitia misionarului sau pe la spate, pentru ca penisul sa atinga punctul G, datorita curburii.