| Cristii2001 a întrebat:

Am si eu o problema destul de intima. Cand eram mic toti colegii mei se masturbau, si intr-o zi, prin clasa a 6-a a facut si eu pentru prima data, si de atunci am prins acel pacat si faceam aproape in fiecare zi. Acum am 15 ani,si de cand a inceput anul pana acum, am facut l*ba(mai pe romaneste) doar de 4 ori. (De 4 ori in 2 săptămâni,inainte faceam in fiecare zi). si mi s-a întâmplat ceva foarte ciudat si multi prieteni mi-au zis ca e normal. Am visat ceva,nu stiu ce,nu imi aduc aminte,dar am simțit de parca as face l*ba. Si chiar asa a fost. Prietenii mi-au spus ca asa se întâmpla pentru ca eu eram obișnuit sa fac in fiecare zi. Cine stie ce pornografii am visat. Dar vreau un răspuns si de la voi, daca este normal. Multumesc foarte mult si rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai avut o poluție nocturnă. Așa se cheamă ceea ce ai pățit tu și e perfect normal dacă nu ai activitate sexuală (sau o faci mult prea rar).
Și nu te mai victimiza: masturbația e ceva perfect normal și sănătos.

| Cristii2001 explică (pentru mihai69):

Pai si eu daca nu mai fac l*ba... O sa mi se întâmple mereu acea poluție nocturnă?

| mihai69 a răspuns (pentru Cristii2001):

E posibil să se întâmple și dacă o faci, dar mult mai sigur dacă NU mai practici deloc masturbația.
E modul natural și firesc prin care organismul se eliberează de tensiunea sexuală acumulată.

| Cristii2001 explică (pentru mihai69):

Si chiar nu pot scapa deloc de acea poluție? Vreau sa scap de orice e legat de acte sexuale!

| mihai69 a răspuns (pentru Cristii2001):

Singurul mod de a scăpa de sexualitate este prin castrare. Dar nu cred că vrei asta...
O poți ține oarecum în frâu, prin voință, dar așa cum vezi, natura își cere dreptul - nu poți „păcăli" la infinit instinctul de reproducere. Chiar dacă efectul nu e mereu acesta (adică de perpetuare a speciei), organismul va căuta o metodă de a se descărca de tensiune.

| doctorandus a răspuns (pentru Cristii2001):

Esti obsedat sexual (de puritate sexuala). Absexual se cheama. Dointa de a renunta permanent la masturbare este la fel de normala din punct de vedere psihiatric cu cea de a renunta permanent la mancare.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Cristii2001 explică (pentru doctorandus):

Sa inteleg ca e ceva de rau? Nu prea am înțeles din spusele tale... Eu vreau sa ma las de acest lucru. Reușesc sa ma abțin. Si deja a inceput sa dispară acea pofta de a face l*ba. Dar o sa mi se mai întâmple "poluții" pe timpul nopții? Si mama mi-a spus ca e ceva normal, ca sunt adolescent

| doctorandus a răspuns (pentru Cristii2001):

Normal e ce face majoritatea oamenilor (adica sex sau masturbare).

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste polutie si e ceva normal in perioada adolescentei pentru un organism care functioneaza normal

| Cristii2001 explică (pentru suntserios):

Multumesc foarte mult pentru răspuns! Am doar 15 ani si sunt foarte speriat de ceea ce mi s-a întâmplat in cursul nopții... Incerc sa ma las de masturbare. Si se vede un progres, dar cand am vazut ce mi s-a întâmplat noaptea. Fara sa fac nimic, am intrat in panica

| doctorandus a răspuns:

Dorinta sexuala este lasata de Dumnezeu. Altfel, Dumnezeu ar fi hotarat ca oamenii sa se inmulteasca in inmugurire.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal ce ti s-a intamplat.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Este ca un drog! ca să te lași freacă-ți măna nebunatică cu mult ardei iute, chily, piper etc-ra!

| DanFunie a răspuns:

Este 100% normal.

| RaduXZ9 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie cand am fost cu parintii la mare, in camera de hotel, am iesit pe balcon dimineata, m-am intins si zice mama ''ai facut pe tine?'' ..frate imi venea sa ma arunc de pe balconul ala laughing