| Madalin2296 a întrebat:

Am și eu o problema sau mai bine spus o întrebare.
Am făcut dragoste cu prietena mea, protejat iar in timpul numărului simteam nevoia de a ejacula dar eu ma opream după iar începeam. La sfârșit când am simțit ca nu ma mai pot opri am ieșit. După care s-a intins pe mine ( ea ). Iar prezervativul a cazut pe burta ei și a mers la baie pentru a se șterge. Când am mers la baie a început sa ii curgă din vagin un lichid alb spre transparent ( albul era cam accentuat la culoare ). Am verificat prezervativul și avea o gaura dar nu în locul unde se depune lichidul ce aproape de capăt. ( vârf de ac ). Poate fi sarcina sau a fost excitata?
Menționez suntem amândoi majori 19 ani pentru a evita postările nasoale.
Pe scurt :
Îi curgea un lichid alb-transparent am avut prezervativ dar a avut o gaura de ac el

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

1.) In orice caz/analiza se poate aprecia/considera ca fiind cel putin teoretic imposibila trecerea unei cantitati atat de mare de sperma prin acea gaurica minuscula, mai ales daca avem in vedere faptul ca acea gaurica nici nu era situata pe balonasul rezervor de colectare a spermei. 2. ) De asemenea din descrierea ta reiese ca ejacularea s-a produs dupa ce ti-ai scos penisul din vagin deci in rezrvorul respectiv nu exista nimic in timpul intretinerii sexului. 3.) In al treilea rand presupunand ca ciclul menstrual este unul de tip regulat si cu o lungime a ciclului de circa 28 de zile, in cazul in care ultima menstruatie a inceput in data de 2 ianuarie, atunci perioada fertila s-a terminat in data de 16 ianuarie adica in data producerii ovulatiei. In aceasta situatie incepand cu data de 17(18) ianuarie ovulul si-a pierdut viabilitatea si in data de astazi 20 ianuarie OVULUL s-a dezintegrat. resturile ovulului au fost deja resorbite de organism si NU mai exista, a disparut pur si simplu din uterul prietenei tale, astfel ca formarea unei sarcini in acest moment teoretic este IMPOSIBIL de a se mai produce. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Cosmiinna a răspuns:

Cum sa fie mai sarcina? Tu crezi ca intri in ea, iti dai drumul si dupa 5 secunde gata e insarcinata? Cel mai probabil a fost lichidul preejaculator. daca stii ca nu ti-ai dat drumul in ea stai linistit. Nu e nimic. si iti dau un tips e foarte important ca ea sa urineze dupa fiecare contact sexualhappy

| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate produce/naste doar in cazul in care sperma ajunge in vagin in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Inrestul zilelor situate in afara perioadei fertile formarea sarcinii este/devine imposibila. In primul rand acest aspect trebuie elucidat, in ce perioada a ciclului a fost intretinut contactul sexual. Acel lichid albicios care se scurgea din vaginul ei a reprezentat secretia vaginala care este produsa de glandele secretoare existente in mucoasa vaginala, care devin foarte active in timpul/pe parcursul actului sexual. Multa sanatate!

| Madalin2296 explică (pentru corbulalbrosu):

Bun am inteles chestia asta, dar acel lichid din întâmplare putea fi al meu? Ea a avut menstruația de pe 2 pana pe 8 ianuarie

| Emilian65 a răspuns (pentru Madalin2296):

1.) In orice caz/analiza se poate aprecia/considera ca fiind cel putin teoretic imposibila trecerea unei cantitati atat de mare de sperma prin acea gaurica minuscula, mai ales daca avem in vedere faptul ca acea gaurica nici nu era situata pe balonasul rezervor de colectare a spermei. 2. ) De asemenea din descrierea ta reiese ca ejacularea s-a produs dupa ce ti-ai scos penisul din vagin deci in rezrvorul respectiv nu exista nimic in timpul intretinerii sexului. 3.) In al treilea rand presupunand ca ciclul menstrual este unul de tip regulat si cu o lungime a ciclului de circa 28 de zile, in cazul in care ultima menstruatie a inceput in data de 2 ianuarie, atunci perioada fertila s-a terminat in data de 16 ianuarie adica in data producerii ovulatiei. In aceasta situatie incepand cu data de 17(18) ianuarie ovulul si-a pierdut viabilitatea si in data de astazi 20 ianuarie OVULUL s-a dezintegrat. resturile ovulului au fost deja resorbite de organism si NU mai exista, a disparut pur si simplu din uterul prietenei tale, astfel ca formarea unei sarcini in acest moment teoretic este IMPOSIBIL de a se mai produce. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca prezervativul a fost gaurit, este posibil sa fi ramas gravida. In aceasta situatie faceti un test de sarcina dupa trecerea a 21 zile de la ultimul act sexual si acesta va va spune daca este sau nu gravida. Apoi veti vedea voi ce veti face in continuare.

| vocea a răspuns:

În cazul actului sexual vaginal, femeia trebuie:

Să meargă la baie pentru a urina şi îndepărta sperma ce se află aproape de uretră.
În timp ce stai aşezată pe closet, înlătură excesul de spermă prin ghemuire şi prin încordarea muşchilor vaginali.
Nu clăti şi nu spăla interiorul vaginului, pentru că aceste mişcări ar putea împinge sperma mai departe în vagin, fapt ce este mai probabil să ducă la sarcină sau la contactarea unei boli cu transmitere sexuală. De asemenea, prin clătire, pot fi afectate bacteriile folositoare, care protejează vaginul împotriva vaginitei bacteriene.
Spală partea exterioară a organelor genitale, stropindu-le cu apă sau clătindu-le cu o sticlă cu apă călduţă, în timp ce stai aşezată pe closet.
Este important să-ţi faci un control medical de sănătate sexuală. Acesta se efectuează la 14 zile de la ruperea prezervativului sau mai devreme, în cazul în care ai simptome şi îţi faci griji.