| alexaflo153888 a întrebat:

Am un ciclu neregulat iar luna trecuta mi-a venit pe 10 iar in mai pe 6. Luna aceasta nu a venit inca si incep sa ma ingrijorez, mai ales ca in ultimul timp, dupa aproximativ fiecare masa imi vine sa vărs, dar niciodată nu pot vomita. Am facut pentru linistea mea un test de sarcina ieri care a iesit negativ si actul sexual a avut loc pe 19 iunie, a fost protejat si am verificat și prezervativul dupa. Idee este ca, mai mult ma ingrijireaza raul de dupa mese, ce motive ar putea fi daca sarcina este exclusa? Voi mai face un test peste cateva zile in orice caz

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Avand in vedere faptul ca testul de sarcina a fost efectuat dupa ce au trecut 25 de zile (19.06 - 14.07 = 25) fata de ziua in care a avut loc ultimul act sexual (cel care a fost si protejat) se poate aprecia ca rezultatul NEGATIV obtinut este VALID. VALABIL si CORECT in proportie de peste 99%. In astfel de situatii se face si al 2-le-a test de sarcina, numit test de confirmare sau infirmare a primului rezultat obtinut, care se efectueaza dupa trecerea a 4-5 zile, pentru a se elimina orice motiv de teama sau ingrijorare.
Problema unei posibile/probabile stari de indigestie, se discuta cu medicul de familie in cadrul unei consultatii... gratuite. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ultimul act sexual a fos protejat, nu este risc de sarcina.

| Daz01 a răspuns:

Este posibil să suferi de alte afecțiuni (cum ar fi o gastrită), dacă după ce mănânci ai problemele astea. De sarcină nu se pune problema după detaliile furnizate. Mergi la un medic și vezi de la ce sunt stările de rău.

| TAMARA2007 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mai faci un test de sarcina iar in cazul in care iese negativ si varsaturile continua cred ca ar trebui sa consulti un medic