| Gabriel_Alexandru_1997_Hwso a întrebat:

As avea o intrebare putin mai "ciudata" in legatura cu noua mea relatie.
De 3 luni si ceva sunt impreuna cu o fata ideea este ca ea in trecut a fost oarecum o "curvistina de cartier" dar nu insensul ca se prostitua pe banii ci in sensul ca era in pat de la unu la altul de placere cum s-ar spune. Asta prin 2015-2016. Am auzit multe lucruri in legatura cu trecutul ei care sunt extrem de "deranjante" dar am hotarat sa nu dau importanta ...pana la urma trecutul e trecut corect?
Credeti ca o astfel de persoana se poate schimba?
Ea sustine ca din 2016 a devenit fata cuminte. Desi vorbele acestea despre ea sau auzit de la 15 ani pana aproape la 19 ani. Ea acum avand 20.
Am oarecum dubii pentru ca am mai stat cu o fata care a avut un trecut asemanator iar dupa 1 luna de relatie sa reapucat sa faca aceleasi lucrui practic sa ma insele.
La mine acest "dubiu" a aparut de acum 2 ieri cand am incercat sa i dau o veste buna. I-am pus ca vineri (cand ea intra in liber) am facut schimb de tura si ca nu voi mai lucra de noapte ca sa am timp sa iesim in oras sau sa dormim impreuna.
(Facand acest schimb miercuri nu o mai pot lua de la munca seara ci ne vom vedea pe drum pentru ca iesim la ceeasi ora ) ideea e ca a fost extrem de nervoasa cand i-am spus acest lucru. Iar acum cauta pretext pentru vineri seara in legatura cu iesitul in oras sau dormitul impreuna. Voi ce parere avetii?
1.Imi cer scuze pentru aceasta intrebare amanuntita.
2. Va multumesc anticipat.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred,omul mereu isi va repeta trecutul mai devreme sau mai tarziu,sincer nu stiu cum poti avea incredere in ea, vei suferi, curva ramane curva pe viata,tu poti crezi ce vrei, eu nu cred ca omul se schimba nu cred in asa ceva, poate gresesc si isi va fi fidela toata viata, poate ma insel, in orice caz fara dovezi nu te poti pronunta dai o sansa fi sceptic si cand vezi ca te a inselat adio simplu, testeazo mereu, fa-ti cont de Facebook fals vezi ce vb cu baieti pe Facebook, multe joaca teatru foarte bine

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Daca omul nu se poate schimba inseamna ca indiferent de situatia nu evoluaza, gresit. Se poate schimba, asta daca intai realizeaza ca comportamentul si atitudinea ii sunt gresite.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Eu nu cred in asta

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Dar ne schimbam omule, in fiecare clipa, putem deveni mai excesivi, sau sa renuntam la comportamentele daunatoare, depinde doar daca realizam ca ne dauneaza, si nu ne complacem in rahat.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Starile scimbatoare nu au legatura cu scimbarea personalitati

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ba, da deoarece cu timpul ne schimbam anumite aspecte din personalitate.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Isi repet eu nu cred,degeaba imi dai argumente personale,personalitatea se poate modela ca un plastic topit dar baza ramane la fel, de exemplu un fumator poate renunta la tigarii sau unu de alcool, dar sunt impacturi emotionale de care cu greu le putem uita sau trece, de exemplu eu eram timid acum sunt mai vorbaret cu straini dar baza a ramas la fel aparand alte frustrari,complexele sau unele devenind mai puternice ca altele,desigr ca si asta e relativ, eu vorbesc din propie experienta, nu ma pot pune in locul altuia nu sunt hannibal care se poate pune, sunt o fiinta emotionala controlata de creierul emotional, fara acel creier viata nu ar avea nici un sens, scop, cunoasterea nu te satisface ca sexul de exemplu vezi piramida aceea cu dorintele

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

De fapt la psihopati precum Lecter e ca ei nu se pot pune in locul altuia, iar fumatul e un viciu, nu trasatura de caracter.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

In acest caz ceea ce a facut asta e viciu sau trasatura de carcater?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Greu de zis, poate fi si o boala psihica gen nimfomanie.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Hai sa nu mergem asa departe, poate ca placerea rezultata a devenit o obsesie compulsiva

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

In tocmai, de aceea am si zis ca se poate schimba, daca vrea.

| mihai69 a răspuns:

Nu sună bine deloc ce spui.
Fetii îi place sexul și nu doar cu un singur partener. Asta NU se schimbă...

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde.Tu inainte de a te lua dupa gura lumi ar trebui sa cercetezi si sa vorbesti cu ea daca este adevarat ce se spune ca gura lumi nu o astupa nici pamantu asta prima a doua nu cred ca esti neparat pregatit pentru relatia asta avand in vedere ca iti faci iubita curvistina si o povestesti pe internet inca cu poza la profil ca sa intins cu tot cartierul asta denota cat de mult o respecti ca iubita, femeie etc.
Daca ai dubi impotriva ei si ai dovezi ca a facut ce sa zis nu stiu de ce esti cu ea acum si intrebi daca o sa mai faca.Ori o accepti si risti ori o lasi si iti vezi de drum. Daca ea a gresit e problema ei si treaba ta sa ai sau nu incredere in ea dar cum procedezi tu nu este corect si de bun gust avand in vedere ca se presupune ca este iubita ta.

| Gabriel_Alexandru_1997_Hwso explică (pentru Freya1):

Deci in momentul actual nu am nici in dubiu. Avand in vedere ca 90 % din timp si-l petrece cu mine 5% la facultate restul la munca si acasa. Idee e ca doar imi sta pe gand faptul ca asa a fost ea in trecut si ca poate in viitor la un moment mai "greu" al relatiei la o cearta mai aprinsa va avea tendiinta sa "greseasca "

| Freya1 a răspuns (pentru Gabriel_Alexandru_1997_Hwso):

Pai asta spuneam nu poti sa traiesti cu dubi si frica

| Hammurabi a răspuns:

Dacă tu faci sacrificii ca să fiți o seară/noapte împreună iar pe ea o deranjează lucrul ăsta și mai caută și pretexte să nu fie cu tine, sfatul meu e : fuuuugi, fugi cât poți de tare și nu te uita în urmă.
Nici nu mai are importanță care a fost trecutul ei.

| SG1995 a răspuns:

O persoana se poate schimba evident daca vrea, dar s-ar putea ca suspiciuniile tale sa fie realiste, recomand sa aveti o discutie pe tema asta, si nu ii fa reprosuri, subiectul e delicat si nu vrei sa intri in rahat.