| anonim_4396 a întrebat:

happy, ce mai faceti? Eu bine happy, sa trecem la subiect.
Cine imi poate spune mai pe explicit cum recunosti o fata timida si cum intri in vorba cu ea? Si eu sunt de fel timid si nu prea pot intra in vorba cu fetele "Tupeiste", desi ma pot integra in orice grup " am un caracter care poate sa se adapteze oricarui grup " de fel sunt timid si nu prea vreau sa imi fac o prietena care ma cunoaste din atitudinea grupului.

Răspuns Câştigător
| TheDude834 a răspuns:

Salut. O fata timida este de obicei foarte retrasa, stand de obicei in afara oricarui grup de persoane, care vrea sa minimalizeze sau chiar sa evite total orice fel de contact cu alte persoane si care nu are abilitati sociale. Cu o astfel de fata, adresarea directa, miscarile si gesturile bruste nu sunt deloc indicate, pentru ca astfel ea se inchide inapoi in ea si nu mai interactioneaza cu nimeni. Cel mai indicat mod de a-i capta atentia este in primul rand sa incepi sa vorbesti cu ea incetul cu incetul, discutiile sa fie cat mai mici si pe subiecte care o intereseaza. Incearca sa o observi, dar in asa fel incat sa nu-i atragi atentia. Afla ce ii place sa faca, daca are prieteni apropiati, lucruri de astea. Daca continui sa porti discutii pe teme care o intereseaza, i-ai captat interesul, mai ales daca vede ca stii despre ce vorbesti. Ea vede astfel ca are de-a face cu un om care ii intelege interesele, si ii vei capta atentia astfel. Dupa ce vezi ca ai spart gheata, continue cu astfel de discutii, daca nu doar discutii mici, evenimente recente, vremea, etc. Dar ai grija sa nu se vada daca te atasezi prea mult de ea. Daca ea vede ca ii invadezi spatiul personal asa de subit, te va impinge inapoi de unde ai venit. In schimb, fii mai domol, vei vedea ca incetul cu incetul ea nu va mai fi asa de crispata in jurul tau, ca nu va mai avea nicio problema atunci cand tu ii invadezi spatiul personal, atata timp cat o faci in limite normale.

Concluzie: cu o fata timida lucrurile se iau foarte domol, astfel incat sa nu ii dai ideea ca ii invadezi spatiul personal. Insa ai grija, nu o fa prea domol, caci altfel isi poate pierde interesul.

Succes!

4 răspunsuri:
| MrCaNaByS a răspuns:

Salut, o fata timida o recunosti dupa felul ei: sta cu ochii in telefon, e retrasa, ii este frica sa se uite la oameni, vorbeste foarte putin. Cand vine vorba de fetele trebuie sa ai mult tupeu, fetelor nu prea le plac baietii timizi. Deci baga tare si lasa timiditatea

| vinoACASAcuMINE a răspuns:

Cu lopata .....niesssssshappy

| Anna785 a răspuns:

Buna! O fata timida o recunosti destul de repede.Este aceea fata care sta retrasa, nu iti cauta privirea, vorbeste destul de putin...
Deci îti plac fetele timide sau nu?

| FanulMeu a răspuns (pentru Anna785):

Da imi plac fetele timide happy, pentru ca simt ca pot sa fiu in largul meu happy, nu trebuie sa ma prefac sau altceva.