| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,ce părere aveţi despre educaţia sexuală în şcoli? Majoritatea oamenilor spun că asta îi face pe copii să practice,dar eu nu cred că e adevărat pentu că,să fim serioşi,nu trebuie să învăţăm la şcoală ce este sexul, copii deja sunt foarte modernizaţi şi dezvoltaţi.Credeţi că ar trebui să se vorbească cu copiii acum, ca să nu li se stârnească interesul mai tare?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Copilul stie oricum despre sex si masturbare. Ideea e ca trebuie sa i se explice de mic cum sta treaba, inainte ca el sa experimenteze si sa aiba probleme. Cei din state vorbesc cu copii lor de pe la 13-14 ani, incep sa ii spuna copiilor ca este normal sa se masturbeze si ca trebuie sa aiba foarte mare grija cand vine vorba de sex pentru ca implica responsabilitate mare. Acei copii avand o comunicare atat de buna cu parintii nu au temeri sau nedumeriri in legatura cu viata sexuala, nu vor face greselile pe care le fac majoritatea.

Pai cum sa vorbim de educatie sexuala in scoli cand nici acasa la parinti nu exista?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Întradevăr,până şi profesorii se ruşinează să le explice copiilor şi îi trimit la părinţi, care tot se ruşinează, iar apoi îşi bat şi alungă fetele de acasă că a rămas gravidă, dar pentru ce? Pentru nimic.Nu e vina ei, ci a părinţilor ei că nu i-au vorbit despre asta.

| Plato a răspuns (pentru AC4S4):

Nu ai cum sa gresesti daca nu faci nimic. Ideea nu e sa o faca in siguranță, ci sa nu o faca deloc, pentru ca sunt COPII.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintii i-au introdus fetei respective penisul in vagin? Nu cred, deci nu e vina lor.

| Frank51 a răspuns (pentru Plato):

Spune-le asta lor! Zilnic sunt zeci de intrebari stupide "m-am frecat de vagin", "i-am introdus doar o data penisul", "m-am terminat afara", si tot asa, si astea sunt doar putinele cazuri de pe TPU, imagineaza-ti cate sunt in toata tara. Evident, copilul poate sa gandeasca si sa constientizeze ca sexul nu e o joaca ci implica niste responsabilitati, iar daca nu face asta inseamna ca da dovada de incompetenta.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Da,dar totuşi trebuie să ştie.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, pana la o varsta, cat timp sunt feriti.

| Plato a răspuns (pentru Frank51):

Copilul nu va constientiza nimic!
Copiii se cred foarte destepti, maturi, si le place sa se joace de-a adultul.

17 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cred mai degrabă că ar trebui vorbit întâi și întâi cu părinții / bunicii și să li se extragă odată pentru totdeauna prostia și bigotismul din cap.
Apoi va fi ceva firesc să se facă în școli educație sexuală.

| Plato a răspuns:

Poate doar in ultimul an de liceu, sa se tina astfel de ore. Oricum, la nivelul de cultura al majorității elevilor, doar se vor coti si vor rade ca niste imbecili, nu invata prea multe.
M-am mai gandit la subiectul asta, am lucrat in învățământ si am discutat cu lumea, dar singura solutie cat-de-cat practica la care am ajuns a fost accea ca aceste ore sa fie predate de un preot/profesor de religie.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"... am ajuns a fost accea ca aceste ore sa fie predate de un preot/profesor de religie."

Da mah, si chimia s-o predea femeia de serviciu ca tot aia e.laughing
Si cam ce sa predea ala, masturbarea cu Biblia si contraceptia cu tamaie?!

"...am lucrat in învățământ..."

Nasol...

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Mnah, nu incerc sa conving pe nimeni. Am vorbit cu multi parinti in perioada aceea.
Sa predea ce inseamna familie, ca pana la urma aia e ideea de extrapolat, si cum se concepe aceasta. Adica in ce circumstanțe constituie o decizie buna si morala.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Daca familia, respectiv casatoria, in mod normal implica sex, sexul nu implica familia. Asa ca ar fi o abordare incompleta si nepotrivita.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Pentru un om cerebral, sexul are mereu macar tangențe cu familia.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Da, in sensul ca cea/cel, cei/cele cu care faci sex or fi si ei surorile, fratii, fiicele, fii, matusile, unchii, nepotii, nepoatele sau poate sotul sau sotia cuiva...laughing

| AC4S4 a răspuns:

Prin educatia sexuala ar trebui lamurite ce sunt bolile sexuale, cum se transmit. Si un lucru foarte important, sa ni se intipareasca in societate ideea ca relatiile sexuale nu trebuie sa existe in afara de casatorie. Asa se vor reduce avorturile si copiii dati spre adoptie. Sunt de-acord cu educatia sexuala, dar nu in forma in care este in occident.
Din pacate, in occident prin educatia sexuala se vorbeste despre metode contraceptive, orientare sexuala, transexualitate si altele.

E ca si cum i-ai invata pe oameni despre cum sa munceasca la negru si sa nu fie prinsi in loc sa le spui sa munceasca doar cu contract. Are vreun sens, e moral? Nu. Dar, se pare ca in cazul "educatiei sexuale" este.

| Romanul86 a răspuns:

Educația sexuală și pregătira pentru famile ar fi bună dar ei vreau educație homosexuală sau de swinging.
Niște minciuni! Pe copii cu vârsta de 0-13 ani nu îi interesează sexul le este chiar rușine să vorbească cu un adult despre sex și la un adult normal îi e rușine să vorbească cu copii despre sex.

| anonim_4396 explică (pentru Romanul86):

Păi dragul meu,tu zici că copiilor le este ruşine să vorbească despre sex,dar dacă aveau nişte părinţi civilizaţi le explicau tot şi nu se mai ruşinau copiii,dar când îi văd aşa pe părinţi, ei ce ă facă?
Copiii vor să ştie despre tot, nu neapărat despre homosexualitate şi trebuie tot explicat la timpul lui şi dacă vei vorbi cu copilul tău despre asta, el va căpăta interes, nu neapărat să facă practică.