| anonim_4396 a întrebat:

cum pot scapa de acele "cosuri" bubite foarte mici de pe penis?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care intrebarea ta se refera la asa numitele papule perlate peniene, (PPP) atunci trebuie sa cunosti urmatoarele aspect privind respective afectiune a penisului tau. Papule perlate peniene - sunt niste cosuri mici cu continut de sebum, in forma de cupola/domuri, care sunt de obicei situate pe santul balanopreputial existent intre gland si trunchiul penisului, sau pe corona glandului penisului. Papule sunt aranjate de obicei în jurul glandului penisului într-una sau mai multe rânduri sau in grupuri de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau aparitia lor este destul de incerta dar se considera ca papulele peniene reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu se datoreaza activitatii sexuale sau lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, comparativ cu verucile genitale care sunt asemanatoare si nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca acele papule nu provoaca nici un simptom, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, dar daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici pe suprafata fina a glandului. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Te speli zilnic cu apa calda și săpun și te ungi cu alifie de galbenele.

| NeaMih4i a răspuns (pentru Emilian65):

Esti sigur? nu vreau sa raman fara el