| unsimplubaiat123 a întrebat:

Salut, TPU! Daca nu am mai facut sex de o zi si jumatate credeti ca este o problema daca fax sex cu iubita mea neprotejat macar de cateva ori inainte de a pune prezervativul? Tin sa mentionez ca ea este aproape de ciclu.
Vorbesc strict de sarcina nedorita, nu de boli cu transmitere sexuala si asa mai departe.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT este cat se poate de categoric NU, fiindca in acest moment al ciclului menstrual formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
In conditia mentionate este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar si daca vei ejacula sperma in vagin fiindca actul sexual va fi intretinut in perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual.
Daca vei citi cu multa atentie informatiile si toate explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns vei reusi sa intelegi ca in momentul in care actul sexual este intretinut in aceasta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, este imposibil sa de formeze sarcina fiindca in aceasta perioada in UTER nu poate exista un OVUL VIABIL din care sa ia nastere o fiinta umana.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca iubita ta este in preajma venirii menstruatiei, poti sa faci sex neprotejat pentru ca este in perioada nefertila.

| Teo29 a răspuns:

Da, e o mare problema lipsa prezervativului. Fiti responsabili mereu!
Folositi protectie inaintea fiecarui act sexual

| MariaMaia879 a răspuns:

Aproape de menstruatie inseamna perioada fertila, deci e posibil sa ramana insarcinata daca ejaculezi in ea. O poti face linistit, dar fara ejaculare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MariaMaia879):

Nu mai transmiteTAMPENII. Ultimele 9-10 zile aleciclului menstrual reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, cea in care este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si daca SPERMA este ejaculata in vagin in fiecare din aceste ultime zile a ciclului menstrual. Citeste cu multa atentie raspunsul CORECT pe care i l-am oferit.

| MariaMaia879 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cu siguranta! In orice perioada, fie ea fertila sau nu, o femeie poate ramane insarcinata in urma introducerii spermei in vagin. Doar ca perioada fertila inseamna ca sunt sanse mult mai mari de a ramane insarcinata de +90%, in schimb in perioada infertila cum zici tu sunt sanse mai mici, dar nu imposibile, deci cred ca tu trebuie sa te documentezi mai bine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MariaMaia879):

Nu mai repeta aceasta IMBECILITATE.
OVULUL este eliberat NUMAI o singura data intr-un ciclu menstrual
OVULUL este VIABIL (adica FECUNDABIL mai pe intelesul tau) pe o perioada de MAXIM 24 de ore dupa ce a fost eliberat din foliculul ovarian.
REZULTA ca in fiecare ciclu menstrual indiferent de lungimea sa ca numar de zile in UTERUL femeii EXISTA NUMAI si NUMAI intr-o UNICA/SINGURA ZI, un OVUL VIABIL din care se poate forma sarcina NUMAI si NUMAI in cazul in care in acea zi exista un spermatozoid in UTER.
Majoritatea de pe acest site stiu foarte precis care este profesia si profesionalismul meu in acest domeniu in care al lucrat aproape 40 de ani.
Fa bine si citeste, documenteaza-te, informeaza-te pentru a invata si a nu mai debita si alta dat imbecilitatile tale cretine, tampite, aberante.

| MariaMaia879 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si uite de asta avem atatea cazuri in care femeile avorteaza, pentru ca o sa creada tot ceea ce citesc pe internet, adica ceea ce zici tu ca tot ce zboara se mananca. Metoda calendarului nu este cea mai sigura metoda de contraceptie, eu nu te contrazic in ceea ce ai zis tu, doar mi am spus parerea. Esti prea recalcitrant iti recomand putin sexut! Hahhaha

| Floridori a răspuns (pentru MariaMaia879):

Of, of!
Ovulatia se produce cu 14 zile inaintea inceperii urmatoarei sangerari menstruale, iar ovulul este viabil maxim 24 de ore, ceea ce inseamna ca ultimele 12 zile ale ciclului menstrual sunt de infertilitate, cu mentiunea ca ultimele 10 (se apreciaza asta pentru ca pot aparea diferente de +/- 2 zile, chiar si in cazul ciclurilor menstruale regulate) sunt de INFERTILITATE ABSOLUTA.
Poate ar fi o idee buna sa inveti cum iti functioneaza corpul.

Pentru @unsimplubaiat123 : daca si numai daca partenera ta este sigura de regularitatea ciclului ei menstrual, atunci cele 10 zile anterioare sangerarii menstruale sunt de infertilitate, riscul de sarcina fiind de zero absolut, chiar daca ejacularea se produce in interiorul vaginului.
Numai bine!

| MariaMaia879 a răspuns (pentru Floridori):

Spermatozoizii raman in 'viata' pana la 5 zile in interiorul femeii, iar daca tu crezi ca poti ramane insarcinata daca faci sex doar in ziua cand ai ovulatia, atunci bafta!

| Floridori a răspuns (pentru MariaMaia879):

Exista sanse de sarcina in PERIOADA FERTILA, iar perioada fertila cuprinde: 3 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie.
Am specificat cand anume se produce ovulatia pentru a explica de ce ultimele 10 zile ale ciclului menstrual sunt de infertilitate absoluta, indiferent de lungimea ciclului menstrual.

Spermatozoizii pot trai in vagin pana la 5 zile, dar trebuie sa existe si un ovul pe care sa il poata fecunda.Iar pentru ca asta sa se intample, este necesar sa existe contact sexual in perioada fertila.In afara perioadei fertile, mai ales dupa ce ovulul nu mai este viabil, este absolut imposibil sa mai existe sanse de sarcina.
Chiar si in conditii optime, cu ovul 100% viabil si ejaculare in vagin sansele de sarcina in perioada fertila a fiecarui ciclu menstrual sunt de aproximativ 30%.
Si nu o cred eu, asa functioneaza acest proces biologic.