| Raresuraresu a întrebat:

De 3 saptamani m-am despartit de prietena mea cu care am fost vreo 3-4 luni.Am petrecut cu ea clipe frumoase, insa spre sfarsit s-a cam racit fata de mine.A vrut sa ne despartim pe un motiv de neluat in seama.Am facut multe ca sa salvez relatia dar nu a mai vrut sa continuam, multi mi-au spus ca nu mai merita cum s-a comportat cu mine in ultima perioada dar eu inca mai tin la ea.Nu am putut s-o uit asa repede.

De 3 saptamani i-a nu mai mi-a dat nici un semn,

Acum vreo cateva zile o fost prietena de-a mea,cu care am stat inaintea celei de care tocmai am vorbit,intra pe mine
vorbim,si la un momendat ma intreaba daca ar maifi vreo sansa ca noi sa fim impreuna.

La momentul acela eram foarte confuz, i-am spus ca nu as exclude posibilitatea asta dar cel mai bine e sa avem o discutie fata-n fata, la momentuul acela ne-am despartit pentru ca ea inca tinea la un fost iubit.Am fost foarte suparat pe ea o perioada dar cu timpul mi-am revenit.

Acum peste cateva zile urmeaza sa ne intalnim la o cafea sa vorbim,Sunt un tip care gandeste matur, de aceea i-am si spus sa ma lase sa imi pun ordine in ganduri.

Pur si simplu sunt confuz, nu stiu ce sa fac.eu inca mai tin la fosta dar ea nu a mai dat nici un semn,plus ca mi-a facut si o faza urat m-a facut sa astept atunci cand trebuia sa clarificam lucrurile si ea nu a venit,Deci teoretic nu stiu daca m-as putea impaca cu fosta,cel putin in urmatoarea perioada.

Stiu ca e o intrebare banala,pentru k numai eu hotarasc pentru k eu simt si o cunosc,pe de o parte as vrea fiu cu ea pe de alta parte as vrea sa mai treaca putin timp dupa despartirea de fosta sa-mi clarific bine gandurile.

Acum ea mi-a spus ca o sa ma scoata in oras,sa vorbim dar daca i-as spune ca mai vreau sa asteptam un pic sa nu par paranooic,gen "ia uite ma eu stau dupa tine", ea cred ca e incantata de mine, pentru ca mereu m-a considerat un tip de treaba etc.Cum sa o fac sa inteleaga ca mai am nevoie de timp?

si e chestia k daca ii zic k e vba de fosta k nu am uitat-o e clar ca nu cred ca o sa mai am nici o sansa cu ea,cred.

Practic eu ma aflu in situatia ei,ea s-a bagat cu mine intr-o relatie cand inca tinea la fostul si eu am cam suferit atunci,Acum eu ma aflu in ipostaza asta cand inca mai tin la fosta si na' sunt de principiu cand intri intr-o relatie sa intri cu ot sufletul.

Prietenii imi spun sa incerc cu ea,adevarul e k fata e simpatica,k usor usor o sa ma reindragostesc de ea,totusi cum sa-i explic daca totusi as mai avea nevoie de timp si ea sa inteleaga.

Stii cum e,pe o parte e aiurea pentru ea adica se gandeste, dc are nevoie de timp.e clar k se gandeste la o fosta, daca se reimpaca cu ea.eu raman roata de rezerva,

Dar pe de alta parte ar trebui sa intelega k eu gandesc matur si nu as vrea sa o fac sa sufere, chiar nu stiu cum sa procedez, am momente in care as vrea sa incerc cu ea si momente in care sa nu ma grabesc.

Ce ma sfatuiti? Multumesc

6 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Interesanta situatia tabig grin totusi e mai bine sa te lasi iubit de cineva decit sa fugi tu din urma cuiva care nu te vrea, ar fi bine sa incepi o relatie cu timpu vei intelege ca ai facut o alegere corecta.Bafta

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cu fata de care tocmai te-ai despartit nu cred ca mai ai sanse, daca ea a vrut sa va despartiti.
Tu trebuie sa fii sincer cu tine si cu cea cu care te vei intalni, si sa spui ce ai pe suflet. Explica-i situatia, si daca chiar vrea sa fie cu tine va intelege si va astepta. Cum ai spus si tu, tu te aflii in situatia in care a fost ea. Sau poti sa incerci de pe acum, sa vezi ce iese. Sa nu te trezesti ca cea cu care te vei intalni va fi luata pana te dumiresti tu.
Depinde ce relatie ai avut cu fata, daca vei fi fericit cu ea. Nu are rost sa o ratezi pentru o fata care s-a distantat de tine.
Succes!

| xXdoareuXx a răspuns:

Sti cum e cine fuge dupa doi iepuri nu prinde nici unul. te-ai gandit ca poate fost la care ti nu te suna pentru ca asteapta s-o faci tu? Eu zic ca poate ar trebui s-o suni sa vorbesti cu ea sa clarifici situatia pentru ca inainte de a incepe o alta relatie atata timp cat tu ti la fosta e rau chiar si pentrui tine. si poate prietenii tai au dreptate poate cu timpul ai sa te reindragostesti de fata aia care vrea sa fie cu tine. Nu cred ca isi bate atat capul cu tine daca nu simte ceva. Explica-i faptul ca tu inca ti la fosta si nu este corect fata de ea(fata care vrea sa fie cu tine) sa va combinati atata timp cat tu nu esti sigur de asta 100% si spune-i ca atunci cand o sa fi sigur pe tine este prima fata la care vei merge pentru ca ti-a fost alaturi si te-a inteles. Iti urez noroc kiss

| Vix999 a răspuns:

Avand in vedere ca ai trait pe pielea ta o situatie de genul asta, nu e ok sa faci si tu la randul tau un rau ...chiar daca aceleasi persoane care ti-a facut-o tie.
Daca gandesti matur ...eu nu prea vad asta. Nu ai cum sa ceri unei persoane sa te astepte, mai ales avand in vedere ca tu nu esti sincer nici macar cu tine.
Lasa egoismul si spune-i adevarul. Spune-i ca esti confuz, ca inca tii la fosta si ca nu vrei sa ii faci rau.
Nu o pune sa astepte pentru ca nu ai cum sa fii 100% sigur ca peste o zi, o saptamana, o luna sau un an tu chiar vei putea sa intrii cu tot sufletul intr-o relatie cu aceasta fata.
Plus ca eu nu prea cred in a doua sansa...asa din principiu.
Ar fi cazul sa stai putin singur. Bucura-te de libertate momentan.
EXplica-i sincer ca ti se pare o tipa super ok dar nu ii poti garanta sau promite nimic. Las-o pe ea sa aleaga daca vrea sa stea sa te astepte. Dar sa stie de la inceput ca tu nu ii oferi de fapt nimic. Nu o duce cu zaharelul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt şi la obiect:
NU face prostia de a te implica într-o relaţie aşa de devreme, mai ales când ai sentimente pentru fosta. Dacă ea la un moment dat se întoarce şi tu vrei cu toatăăăă fiinţa ta să formezi din nou un cuplu cu dânsa? Ce faci cu astalaltă? O laşi cu buza umflată?
E mai bine să stai singur acum, să îţi faci ordine-n gânduri.
Viaţa ta, decizia ta!
Succes.

| Raresuraresu explică:

In concluzie eu as cam vrea sa fie de acord sa ma mai lase o perioada, dar nu stiu cum va rectiona ea, nu stiu daca ma va astepta etc.