| MihaiAndrei99999 a întrebat:

De cand mi-am inceput viata sexuala si pana acum, am folosit de fiecare data prezervativul. Prietenii mei mi-au spus ca inca sunt virgin.
Vreau sa intreb daca, ca baiat facand sex numai protejat, nu te dezvirginezi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Starea de virginitate in cazul ambelor sexe, ''se pierde''/dispare in momentul in care este intretinut primul act sexual real, adevarat, indiferent daca in timpul actului sexual este folosit sau nu... prezervativul. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ignora raspunsul absolut imbecil, halucinant si hilar trimis de agariciul ageamiu @Xpressurself in raspunsul sau.
Acea asa denumita ''ata''/''frau''/''capastru'' in termeni populari a frenului penian denumirea sa medicala, in cazul in care penisul este SANATOS d.p.d.v medical, va ramane INTREG/INTACT toata viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. FRENUL penian de fapt reprezinta un fel de teava, un fel de tub, teaca subtire care este constituit dintr-un tesut dermatic si leaga preputul (pielea care acopera capul penisului) de partea inferioara a glandului. Astfel preputul devine mobil insa numai intr-o anumita masura, incat sa se poata realiza dezvelirea, adica decalotarea glandului (capului) si retragerea preputului pe suprafata penisului insa doar pe o anumita distanta stabila din toata lungimea penisului. Bineinteles ca frenul ("ata") se si poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul dermatic din care este formata acea teaca, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si atunci devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor
Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Asa ca ar fi bine sa te rogi sa nu patesti si tu la fel. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

De fapt, ei sunt ăia virgini și te invidiază. De aia fac mișto de tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu mai esti.

| Emilian65 a răspuns:

Nu mai asculta ce zic prietenii tai. In urma primului act sexual nu mai esti virgin. Ata de care vorbesti tu nu se rupe la toti barbatii. El se rupe numai la barbatii care au penisul bolnav. La tine daca nu s-a rupt, inseamna ca ai penisul sanatos si bucura-te de asta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Frenul este mai rezistent sau mai putin rezistent, de la individ la individ. Blonzii au frenul mai slab, brunetii mai puternic. Este una din cauze a ramanerii sau nu a frenului intact.
O alta cauza este rezistenta la frecare a peretilor vaginului, adica daca penisul intra fortat sau nu. Daca ai penisul gros sau fata are vaginul stramt sau... neirigat, ruperea frenului este mai probabila.
Frenul se poate rupe sau nu. La unii se rupe complet, la altii nu. La unii se rupe in etape. La unii se rupe la primul contact, la altii la urmatoarele sau de loc.
Sunt cazuri cand, la unii baieti cu un fren mai "delicat" se rupe si in timpul masturbarii, daca se trage de preput puternic inapoi.
Doar niste neofiti pot sa spuna ca daca ai frenul intact esti virgin. Tu spune-le sa se uite la unii baieti din filmele porno, ca vor vedea ca au deja frenul intact, desi fac sex.

| Xpressurself a răspuns:

Este discutabil. Daca pui prezervativul pe penis si nu este decalotat atunci prezervativul poate impiedica sa se rupa "ata", acea bucata de piele aflata dedesubt, sub cap. Daca insa decalotezi penisul si pui prezervativul apoi atunci dezvirginarea se produce treptat. Oricum la baieti dezvirginarea are loc treptat fie ca folosesti fie ca nu folosesti prezervativ.

| Catalin77945 a răspuns (pentru Xpressurself):

Nu prea are neaparat legatura, adica eventual o sa se rupa la un moment dar dar nu este normal sa se rupa in primul rand

| Catalin77945 a răspuns:

Nu te mai lua dupa ei, 1) daca faci sex fie cu prezervativ fie fara te dezvirginezi, 2) e bine mereu sa ai prezervativul pus ca poate e posibil sa nu iti dai seama cand iti dai drumul si asa e posibil sa te trezesti cu un copil, nu te mai lua dupa ei

| MihaiAndrei99999 explică:

Multumesc, tuturor celor care mi au raspuns! Voiam sa ma asigur si sa nu fac vreo prostie data viitoare facand neprotejatlaughing Multumesc din nou!