| anonim_4396 a întrebat:

De cat timp este nevoie ca, de exemplu in situatia mea, o fata sa se indragosteasca de tine? Adica, ma refer ca sa simta cu adevarat ceva, sa nu fie doar pasiune.
Din cate am inteles eu, cand doua persoane de sex opus comunica foarte des si isi formeaza o prietenie stransa, e 100% posibil ca ori la unul, ori la celalalt, sa incolteasca unele sentimente romantice fata de cel cu care vorbeste.
Din situatia in care sunt acum, va spun cum este: Vorbesc cu o fata (avem amandoi 18 ani si ceva). Parea la inceput genul de fata foarte greu accesibila, ca sa zic asa. Insa mi-am luat inima in dinti si i-am scris un "Hey" pe Instagram acum cateva zile in urma (o cunosteam de ceva timp din vedere, dar niciodata nu am vorbit cu ea f2f.)
Vad ca e genul de fata care e foarte ocupata, are mult de lucru, insa, ma surprinde faptul ca din cand in cand vorbim cand poate pe messenger, dar, cand este la lucru, de multe ori ma trezesc cu telefonul ca-mi suna si vad ca ma suna ea. Numarul ei il am de vreo 3 zile, de cand i-am povestit despre copilaria mea, etc. A fost profund trista de ceea ce i-am povestit, astfel dandu-mi numarul de telefon, ca sa vorbim in continuare (discutia a durat 54 de minute, primul apel cu ea la telefon). Am vrut zilele astea sa merg sa o vad, dar a spus ca nu va fi acasa si ca imi promite ca o sa vorbim gen video pe messenger si ca o sa imi faca in ciuda cu poze laughing.
Revenind la intrebarea pe care am pus-o, stiu ca de multe ori e foarte aiurea sa ii spui unei fete ce simti, iar ea sa nu simta asta. Iar chestia asta duce aproape 80% la distrugerea prieteniei, pentru ca nu mai vezi persoana ca pe o prietena normala.
Ce trebuie sa fac? Ce semne ar trebui sa vad ca sa imi dau seama ca intr-adevar are sentimente fata de mine, ca sa nu dau gres cu acel "stii, imi place de tine/ samd.
Cat timp este necesar ca sa se intample asta?
Amandoi stam la o distanta de 60km unul de celalalt. Dar nu e o problema pentru noi asta, pentru ca suntem obisnuiti sa facem drumul asta aproape o data la saptamana.
Poate aveti voi o experienta, ceva.
P.S: Asta e a doua fata cu care vorbesc de cand ma stiu. Prima prietena pe care am avut-o mi-am dat seama ca ma place dintr-o cearta destul de aiurea, in care a cam dat afara tot ce a avut in minte, fara sa ii mai spun eu ca imi place de ea sau nu, iar relatia aceea a durat 4 luni doar, fiind prima. In fine, nu vreau sa imi mai aduc aminte de trecut, deoarece sunt un baiat sensibil si am suferit mai mult decat a tinut relatia noastra. Nu imi doresc sa se intample iar acelasi lucru... Nu vreau sa aflu asta dintr-o cearta. Vreau sa vina din inima. Ce spuneti? Sa acord un timp, gen o luna poate, ca sa imi dau seama si sa fiu sigur de asta?
Va voi fi foarte indatorat daca ma veti ajuta! V-as scrie la fiecare dintre voi o melodie compusa la chitara! Glumescc laughing, dar sincer v-as fi cel mai recunoscator. Nu vreau sa mai repet aceleasi greseli pe care le-am facut inainte.

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Bai, nici n-am citit tot, dar iti spun ceva. Trebuie sa alegi: iti place stadiul de prieten, nu incerci altceva sau daca o vrei ca iubita, trebuie sa-ti asumi riscul ca intr-o zi s-ar putea sa nu va mai vorbiti. Imi pare rau ca sunt asa negativist, dar se intampla... Poate tu vei fi norocosul care va fi cu ea si prietenia voastra nu se va strica nici daca va despartiti candva...
In fine, prea multe idei negative.
Da-le naiba de semne, fata vorbeste cu tine, normal ca te place, nu-ti bate capul cautand semne, incearca sa iesi cu ea si vezi cum evolueaza acea intalnire, comporta-te natural, sarut-o!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Instagram, Facebook, telefon, chat. Nimic.
Întâlnire față în față.
Ce a fost a trecut.
Fii bărbat, ia viața în piept.

| DieterBortscher a răspuns (pentru sadrian46):

"Instagram, Facebook, telefon, chat. Nimic." - stiu asta. Dar e mult mai ok pentru mine sa ii spun un Hey pe insta, iar dupa sa ies si sa ma vad cu ea in realitate. Gen, pot sa o fac si in realitate, dar e putin ciudat. Astfel, ea a fost mai deschisa.
"Întâlnire față în față." - am incercat si asta. Insa ea nu va fi acasa. Insa mi-a promis ca vom vorbi video pe messenger, iar cand va veni inapoi, ne vom vedea si in realitate. Pai, ca sa explic asa, am facut cunostinta cu ea intr-o seara, deoarece stiam ca si ea va fi la un eveniment la care am fost si eu. Gen, i-am spus seara Hey, iar urmatoarea zi ne-am intalnit fata in fata.
"Ce a fost a trecut." - prima dragoste nu se uita laughing). Oricum nu ma mai afecteaza ceea ce a fost. Am trecut la un moment dat peste. Oricum persoana cu care am fost se pregateste de casatorie la varsta de 18 ani deja. ca sa iti dai seama ce persoana inteligenta a fost.
"Fii bărbat, ia viața în piept." - Asta fac. Am observat ca la mine fetele nu vorbesc cu mine pentru ca arat bine, pentru ca nu sunt rupt din Soare. Insa prin felul meu de a fi, le atrag cumva, se simt bine cu mine. Gen, am curaj, nu sunt tupeist. Dar vorbesc cu ele exact ca si cand ar fi un baiat. Sau ca sa explic mai bine, ca sa vorbesc deschis cu ele, vorbesc exact ca si cand mi-as dori doar o prietenie, fara gandul de a merge mai departe. Desigur, timpul isi spune cuvantul, cateva saptamani sau luni. Dupa, decurge totul de la sine. Oricum mersi pentru tot!

| sadrian46 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Sau ca sa explic mai bine, ca sa vorbesc deschis cu ele, vorbesc exact ca si cand mi-as dori doar o prietenie, fara gandul de a merge mai departe.
Aici ai spus tot.
Pe nici o fată, mai exact pe 99, 99999 la sută din fete așa ceva nu le interesează, ele vor pe cineva care merge mai departe cu relația, de aceea nu reușești.

| DieterBortscher a răspuns (pentru sadrian46):

Poate cum am spus-o eu nu se prea poate intelege. Sunt unele care sunt disperate si vor sa le intrebi asta din prima. Insa sunt altele care trebuie sa treaca un timp ca sa te cunoasca. Daca prinzi o astfel de persoana, numa prin faptul ca tu stai langa ea cu gandul ca o placi, insa vorbiti doar ca doi prieteni, poate sa te faca sa suferi. De-asta spun, nu am spus ca sa nu privesti la mai mult, insa daca vorbesti cu o persoana dificila si tu stai 24/24 gandindu-te la mai mult, iar ea nu, atunci o sa cam suferi. Stiu asta din experienta.

| MPersephone a răspuns:

Nu exista semne clare. Totul poate fi interpretat intr-un mod subiectiv.
Cand am citit ce ai scris, mi-a parut ca se aseamana foarte mult cu modul in care eu am inceput sa il cunosc pe partenerul meu. El a fost mult mai indraznet. Nu mi-a spus neaparat direct ca ma place, dar pe alocuri flirta cu mine.
Iti propun sa fii foarte prietenos cu ea, pe alocuri poti sa incerci sa o cuceresti prin cuvinte mai dulci. Tu trebuie sa o faci sa se gandeasca la posibilitatea sa fiti impreuna, dar sa nu o fortezi. Pentru asta, arati usor ca o placi. Ea va incepe sa te ia in considerare. Timp ar putea sa dureze mult, sau putin, dar nu trebuie sa se simta fortata sa te aleaga.
Succes.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

După felul ăsta al tău de a fi, cu siguranta nu va dura luni întregi, sau ani ca ea sa se îndrăgostească. Probabil o va face curând dacă continuati sa vorbiti și să vă vedeti. Poti recunoaște dacă ea într-adevăr e îndrăgostită, prin gesturile pe care le face, prin felul în care iti vorbește sau iti zâmbește, mai exact vei simti atunci când e ceva... Eu iti doresc noroc in ceea ce priveste asta și numai bine!

| DieterBortscher a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

"După felul ăsta al tău de a fi, cu siguranta nu va dura luni întregi, sau ani ca ea sa se îndrăgostească." - Sunt o persoana foarte sensibila sentimental, care nu da cu piciorul foarte usor. Am putut sta sa o ascult chiar si primul apel care a durat atat de mult, apel in care mi-a povestit despre personalitatea ei, trecutul ei, etc. Sunt genul de persoana care, de exemplu, chit ca ea greseste cu ceva, chit ca gresesc eu cu ceva, imi atrag asupra mea vina mereu, si imi cer iertare in cel mai frumos, prietenesc si dragut mod. Desigur, nu s-a intamplat nimic pana acum, si asta probabil pentru ca nu sunt un om fixist care sa spun "NU! Fac asa cum vreau". Mereu am ascultat ceea ce spune si ea, si am facut si dupa cum a spus ea. Desigur, ceea ce credeam eu de cuviinta ca am dreptate, spuneam foarte frumos faptul ca o apreciez pentru ca vrea sa aiba grija de mine si ca se intereseaza de binele meu, insa de data asta eu cred ca poate e mai bine cum spun eu. Probabil ca din cauza a ceea ce ti-am explicat acum se simte foarte atrasa si prietenoasa cu mine. Apreciez mult faptul ca e responsabila, chiar daca nu prea vorbim deloc in scris, ma trezesc de vreo 4-5 ori pe zi ca ma suna ea cand are timp. Chiar 5-10 minute, sau 30 de secunde in care ma intreaba cum sunt, cum ma simt. Am apreciat de fiecare data asta, si am vazut ca are multa treaba. I-am scris mesaje de apreciere pentru munca pe care ea o depune, si am incurajat-o de fiecare data cand a trebuit. Oricum, mersi mult pentru raspuns!