| Lukasz a întrebat:

De ce cand am penisul "sculat" la maxim imi decalotez greu penisul?
Am fost operat de fimoza de cand eram mic, pe la 6, 5 ani daca nu ma insel. cand e "fleasca" mi se decaloteaza foarte usor dar cand e la maxim "sculata" parca ma doare putin cand incerc, dar tot reusesc. de cand am fost operat la fiecare baie cand faceam mi-o decalotam.
Ce ziceti? Stiu, intrebare cam jentanta :/.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in urma operatiei de indepartare a afectiunii denumite fimoza, deschiderea preputiului nu a fost suficient de mult largita si din acest motiv apar probleme in momentul in care se produce decalotarea. In consecinta, chiar daca a fost tratata fimoza dar decalotarea inca nu se produce foarte usor atunci este recomandat sa fie continuat asa numitul tratament prin metoda denumita Beauge, care de fapt se reduce la o masturbare a penisului in stare flasca cu folosirea unui unguent cu rolul de a inmuia pielea preputiului. Poate fi folosit cu succes una dintre cremele; Dermovate (propionat de clobetrazol) sau Betaderm cu care se unge foarte bine partea preputiul care acopera glandul si se lasa asa pana crema este absorbita in piele dupa care se intinde in partile laterale cu putere pielea preputiului pana apare durerea. In urma unui astfelde procedeu, in scurt timp deschiderea preputiului se va largi suficient si nu vei mai avea probleme. Sanatate si succes!

| Lukasz explică (pentru corbulalbrosu):

Am o intrebare, dar daca nu as interveni, ar putea reaparea fimoza?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lukasz):

Teoretic NU, fiindca prin operatia de fimoza in mod sigur a fost cel putin sectionat sau poate chiar eliminat acel asa numit "inel fibros" de celule rigide din capatul extrem al preputiului. Acel asa numit inel fibros odata sectionat sau indepartat nu se mai poate reface. Daca nu vei "ajuta" procesul de intindere a preputiului in vederea largirii mai rapide a deschiderii preputiului, acest proces oricum se va realiza, insa va necesita sa treaca o anumita perioada de timp.