| RoxanaGhost a întrebat:

De doua saptamani vorbesc cu un tip super de treaba. Vorbeam foarte des.La un moment dat intr-o seara mi-a zis ca si-ar fi dorit sa ma cunoasca mai bine dar el nu mai crede in relatii la distanta din cauza fostei relatii, ca se autocunoaste foarte bine sinu vrea sa ma dezamageasca.Intre satele noastre e o distanta de 100km si ceva.De cateva zile,s-a cam racit de mine.L-am rugat sa-mi zica sincer daca il deranjez sau daca nu vrea sa mai vorbim, pentru ca asa pare.El zice ca e ocupat cu facultatea si nu poate vorbi si sa stau linistita, dar sunt dati cand e online pe Facebook si nici nu ma baga in seama sau cateodata ma lasa in seen.Cam asa se intampla de cateva zile.Stiu ca ar suna ciudat daca as spune ca m-am atasat de el, dar nu stiu ce naiba...are el ceva care ma atrage.Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa ma insisti lasa-l pe el sa te caute daca va simti. Daca nu va simti sau te va cauta doar cand are vreo problema sau nevoie inseamna ca nu are rost sa tineti legatura

| sofisis a răspuns:

Nu il mai cauta. E clar ca nu mai vrea sa vorbeasca cu tine dar nu ii vine sa ti-o zica in fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încep prin a-ți spune că știu senzația, cred că toată lumea a trecut de cel puțin o dată prin asta. Ca cineva să-i stârnească curiozitatea, iar persoana respectivă să se depărteze la un moment dat. Devine distant, discuțiile nu mai sunt așa de "aprinse" și cumva dispare entuziasmul ăla și implicarea în acestea. E ok, se întâmplă.
Dar dacă-ți spune că e din cauza facultății sau altceva, nu-l crede. Fiindcă e cel mai ușor pretext de băgat în față atunci când nu vrei ceva serios cu cineva.
Și să fim serioși, punându-ne în pielea lor, cumva ne regăsim majoritatea. Fiindcă la un moment dat în viața noastră am făcut la fel. Am dat vina pe orice aveam la îndemână doar fiindcă era nasol să admitem realitatea și să fim sinceri.

Iar devin super detaliată fml.
Ceea ce vreau să spun e că dacă cineva chiar vrea să vorbească cu tine, își face puțin timp liber. No matter whatlaughing

Acum te întrebi de ce. Well, există o grămadă de motive pentru care face asta. Nu știu să citesc în stele. Niciunul dintre noi. De-asta trebuie să te bazezi pe maturitatea lui și de capabilitatea lui de a fi sincer cu tine și să admită ceea ce simte de fapt.

Legat de distanță.
Nu știu ce să zic. Am pățit-o de câteva ori și eu. Văd că niciodată nu m-am învățat minte. Și totuși în prezent am una, de ceva timp. Vreo 60 de km între noi și dormim unele weekend-uri împreună.
Dacă nu ai posibilități de genul într-o relație la distanță, slabe șanse să meargă totul bine pe-un termen lung.

Așa că atunci când dai de vreun tip de genul, gândește-te și la oportunitățile ce le poți avea cu acesta.
Unii nu se complică cu asta, și e ok.
Probabil chiar i-a ajuns cu ele și iarăși, și asta e ok.

Deși mereu mi s-a părut că atunci când într-adevăr te interesează cineva, cumva faci o excepție și te aventurezi în ceva ce știi că probabil vei regreta. Dar o faci oricum, fiindcă chiar simți ceva calumea. laughing

Gândește-te la toate astea, ca mai apoi să vorbești cu el despre ceea ce simți. Încă o chestie vitală e comunicarea. Chiar dacă nu e nimic serios între voi, ar trebui să vorbiți serios despre asta. Comunică-i sentimentele tale, indiferent de gândurile negative și el ar trebui la rândul lui să ți le comunice înapoi.

Dar dacă n-o să fie și o să insiste în continuare cu facultatea, adaugând scuze and so on, treci peste asta și lasă-l, indiferent ce te-ar atrage la el. Fiindcă dacă tu nu-i captezi atenția, îți pierzi timpul.

| Romanul86 a răspuns:

Când te lasă în seen spune-i că e seenpatic seenul lui. Ce să faci! Spune-i așa: eu vreau să mai vorbesc cu tine dar văd că nu mă bagi în seamă, nu îți mai zic nimic.
După ce îi spui asta nu mai vorbești cu el! Dacă îți trimite mesaj discută cu el dar nu te repezii la vorbă cu el, fi și tu seenpatică adică îi raspunzi mai greu. Eu cred că mai are pa alta și tu erai o rezervă pentru el. Nu te deprima și găseșteți alt băiat.

| YDEmi a răspuns:

Daca ti la el ar fi bine sa zici ca simnti cv pentru el si nu stiu... 100km si cv zici? daca mai e un sat oras etc intre voi eu zic sa va intalniti acolo...eu asa as face..multa bafta!

| adolfhitler123 a răspuns:

Ar fi bine să-i spui problemele tale și dacă nu te înțelege să te despărți de el... Cred că există șanse să se întâlnească cu o altă față...