| faranume_2206 a întrebat:

Deci seara asta este cea mai porasta zi din viata mea broken heart. Cred ca va-ti prins deja. Este vorba despre o fata sad. O stiu din clasa a 7-a (acum sunt a 10-a) si nu ne cunoastem aproape deloc pentru ca mai demult eram mai timid si nu prea vorbeam cu fetele. La inceput vorbeam. Nu exagerat de mult, nu mult ci din contra foarte foarte putin. Si vorbeau cu ea pentru ca ea facea,, primul pas" (eu eram timid si... intelegeti voi ). De precizat noi eram la aceeasi scoala generala. Mda am trecut a 8-a apoi 9-a la liceu si nu neam mai vazut un an. Si nici n-am mai vorbit sad. Inca un lucru de precizat este ca sunt introvertit. Adica cu persoanele pe care nu le cunosc nu prea vorbesc si nu-mi place sa ma bag in seama sau sa fac pe tupeistu sau vorbaretu cu ele sa ma simt prost sau in plus. Asa ca prefer sa tac si sa ascult straight face. Deci din generala nu prea am plecat cu prieteni apropiati gen cel mai bun prieten cu care pot sa vorbesc orice cu el/ei pentru ca (timid, introvertit ), in alte cuvinte nu am stiu sa-mi fac prieteni adevarati. Nam stiut sa pretuiesc un prieten. Nu este in totalitate vina mea aici pentru ca in copilarie, adica, cand aveam vreo 7 ani era o chestie. Nu vreau sa o spun aici. Daca vrea cineva sa vorbeasca cu mine despre chestia asta cu mare placere ii dau id de mess si vorbim. Insa ma indoiesc ca ar fi cineva interesat sa problemele mele. Nu degeaba m-am abatut de la subiect si am spus chestiile alea. Deci sa revenim la subiect cu fata. Bun am intrat la liceu, clasa a 9-a binenteles, iar ea trecuse a 8-a. Un an nu ne-am vazut si nu am vorbit deloc. Am trecut a 10-a iar ea a 9-a. (stau la tara deci fac naveta la oras). Un lucru pe care am omis sa-l spun mai sus. In generala nu ma interesa deloc aceasta fata. Nu ma interesa absolut nici o prietenie, nici un prieten. Nu ma interesa daca era suparat pe mine sau daca imi era prieten. Nu stiu dar eram inchis in mine, retras as putea spune. Asta rezulta din,, problema din copilarie ". Revin la subiect. Ne intalneam in fiecare zi in microbuz. Mai mult de un buna nu spunea niciunul dintre noi. Inca un lucru pe care am uitat sa-l precizez este ca, tot in generala, intr-o zi, stateam in curtea scolii cu fundul pe un lemn la umbra unui copac, singur ( nu ca ii uram pe ceilalti colegi ci pur si simplu simteam nevoia sa fiu singur in momentul acela) iar ea a venit si a incercat sa vorbeasca cu mine sa ne cunoastem poate. Eu de PROST CE AM FOST ATUNCI si timid si introvertit... n-am dat mare importanta. Deci daca a vrut sa ma cunoasca atunci a fost un esec total datorita PROSTIEI mele crying (regret momentul ala ) crying. OK revin iar la subiect. Ne vedeam zilnic in microbuz si intr-o zi mi-am dat seama de un lucru : o plac. Sau mai bine spus o iubesc. Sincer nu stiu care din ele. Pentru ca, chiar si in momentul acesta, cand sunt departe de ea, ma gandesc 24/24 DOAR la ea. Si cand am un lucru de facut de exemplu ma straduiesc sa-l fac cat mai bine sa o impresionez, cu toate ca ea nici nu v-a afla de lucrul ala ( este pur si simplu mentalitatea mea straight face oare sunt,, cu pluta"/nebun :-ss? sau nebun dupa ea?crying Dar, in microbuz, cand suntem amandoi in microbuz si este,, aproape" de mine, nu stiu imi dispare senzatia asta de,, om nebun dupa o fata". Acum asi vreau eu sa vorbesc cu ea, sa ne cunoastem, sa comunicam dar este foarte greu avand in vedere ca,, nu prea stiu sa-mi fac prieteni ", avand in vedere cum eram eu in generala, avand in vedere ca sunt introvertit (timid nu prea mai sunt. Adica sunt dar foarte foarte putin. Nu timiditatea este problema in cazul de fata), avand in vedere ca nu-mi place sa se holbeze lumea la mine cand,, ma cunosc " cu cineva (adica nu prea imi place sa fiu in centrul atentiei pentru ca umilirea in public cam este unul dintre cele mai mari cosmaruri ale mele DAR NU MEREU ). Deci,, o plac " [nu vreau sa spun ca o iubesc (poate chiar o iubesc poate nu e sentiment de iubire) asa ca prefer sa spun ca o plac ], as vrea sa vorbesc, sa comunic cu ea dar nu stiu cum, ce subiect sa abordez pentru ca nu vreau s-o plictisesc (adica nu ca nu vreau s-o plictisesc dar pur si simplu nu stiu ca sa vorbesc. Am spus si mai sus : sunt cam introvertit deci nu vorbesc foarte mult, cel putin cu persoanele pe care nu le cunosc, iar faptul ca,, nu stiu sa-mi fac un prieten " este un obstacol foarte mare straight face ),, mi-e frica ", ca nu vrea sa vorbeasca, cu mine si nu vreau sa sufar mai mult decat acum. Si decat sa,, sufar mai mult decat acum " prefer un buna cand ma intalnesc cu ea sad (din ce am scris mai sus rezulta ca sunt un fraier straight face. Insa NU SUNT! Poate sunt fraier in ceea ce priveste dragostea, poate nu stiu ce sa vorbesc cu persoana pe care,, o iubesc", poate nu stiu sa vorbesc nu o fata, dar am calitati. Cei care ma cunosc cu adevarat, bine nu cred ca este vreo persoana care sa ma cunoasca cu adevarat, dar cei care ma vad zi de zi, adica colegii de scoala (unii din ei) stiu foarte bine ca nu-s fraier. Doar ca am un minus,, fatal" as putea spune. Ce,, barbat" mai sunt eu daca,, nu-s in stare" sa fac primul pas. Cred ca lipsa de comunicare cu fetele imi lipseste. Revin iar la fata respectiva in legatura cu,, iubitul". Nu stiu ce inseamna asta dar am vazut la avatar o poza cu ea iar langa ea un baiat care o tinea de gat. Sincer sa spun cand am vaz poza aia, acum vorbesc serios, am simtit cum mi,, s-a spart inima" asemeni unui geam cand arunci cu un bolovan in el. Mi-au dat chiar cateva lacrimi. Concluzia dupa parerea mea >=tin la ea sad. Totusi aceea a fost,, prima runda".,, A doua runda" a fost in seara asta sad Deci pur si simplu stateam si statia de microbuz si asteptam microbuzul cand pe cine am vazut? Pe ea si un baiat care o tinea in brate si o pupa/saruta (nu stiu sigur pentru ca, cum mie nu-mi place ca o persoana sa nu se uite intruna la mine, poate nici lor nu le place. Cand i-am vazut pot spune ca m-a durut inima straight face si m-am ofticat sad Cat despre ea :este o fata foarte frumoasa, prima mea greseala este ca,, m-am indragostit" de o fata PREA frumoasa la care cred ca se dau toti,, in afara de mine ca n-am curaj/tupeu :-l insa nu cred ca le-a tinut la vreunu faza pentru ca,, este cu capul pe umeri". Nu este,, pitipoanca". De aceea am refuzat sa ma dau la ea, sa-i fac complimente. Repet, decat sa sufar si mai tare prefer un buna cand ne intalnim. Cat despre varsta, 16 amandoi. Cat despre mine, nu sunt foarte urat dar nici frumos nu ma cred. Inca un punct minus este ca nu sunt deloc optimist in ceea ce ma priveste. Sunt modest. Unii poate spun ca sunt frumos (personal prefer sa spun mai degraba ca arat bine decat frumos ) dar eu nu ma cred frumos. Aici gandesc negativ si am avut de pirdut si inca mai am daca nu imi schimb rationamentul. Sa ajung si la final ca prea mult v-am plictisit. Deci nu stiu ce sa fac. Intr-o relatie gen iubit iubita santele sunt minime. Intro relatie de prietenie apropiata santele sunt maricele. Iar atat timp cat sunt in preajma ei sau ea este in preajma mea si vorbim sau facem alta activitate,, impreuna" nu imi pasa daca sunt iubitul ei sau nu (cred). Dar, repet iarasi straight face, sunt introvertit, nu am experianta in imi petrece timpu ce fetele (si chiar ma enerveaza chestia asta, adica ce fel de,, barbat" mai sunt daca nu stiu cum sa fac sa vorbesc cu o fata straight face ),,, nu stiu sa-mi fac prieteni noi ", nu vreau nici sa vorbesc ca o moara stricata si sa o plictisesc sa-si doreasca sa plec cat mai repede straight face. Aici ar fi trebuit sa se incheie dar am observat ceva. Nu mai sunt suparat. Sunt dar foarte putin. Cred ca problema mea adevarat nu este ca ea are iubit ci ca eu nu am prieteni,, adevarati" cu care sa vorbesc cand sunt plictisit straight face Pana la urma, in general cand am treaba ma gandesc la treaba respectiva. Iar cand sunt plictisit ma gandesc tot timplul la ea straight face straight face Chiar nu stiu ce intrebare de final ar trebui sa pun. Cum, ce ar trebui sa fac sa ma cunosc mai bine cu ea? sau cum imi fac prieteni cu care pot vorbi? (a doua intrebare este penibila dar cam adevarat in cazul meu ). Voi ce sfat mi-ati da dupa ce,, mi-ati citit povestea"? Imi cer scuze ca am scris atat de mult si ca v-am plictisit, daca v-am plictisit si imi cer scuze pentru greselile facute mai sus. Sigur sunt multe.

Răspuns Câştigător
| newperson4him a răspuns:

Cred ca e cea mai lunga intrebare.pe care am citit`o pana la final.happy Trebuie sa ai mai multa incredere in tine, si sa intri mai des in contact cu oamenii. Gaseste orice pretext cand vrei sa intri in discutie cu cineva, sunt o multime in lumea asta. Acuma nu iti mai bate capu` cu respectiva ci mai bine rezolva`ti problema cu comunicarea. Fa un ex, cum ar fi incearca sa intri in fiecare zi in discutie cu o persoana noua, iar cu colegii, prietenii nu zic sa vb intruna, dar exprima`ti mereu parerea despre ceva chiar daca nu ti`e ceruta, si povesteste`le tu ceva, despre orice, daca vezi ca iti nu prea au intiativa. Acuma nu dispera prea mult dupa fata aia, ci vorbeste cu cat mai multe fete sa depasesti fazele astea. Baftaa si ai grija.:**

15 răspunsuri:
| spad3r a răspuns:

Looool ce poveste lunga

| Anakatsu a răspuns:

Ai zis de 25 de milioane de ori ca esti introvertit prin acest lucru ne-ai demonstrat contrariul

nu exista timiditate ci doar prostia omeneasca daca tu asa ai fost invatat asa vei traii

si dc sa iti fie rusine de umilire in public? daca se ia cineva de bine nu poiti riposta prin vorbe sau prin agresiune... in fine

daca faci naveta spre sc ce pnm mai vrei bagate in discutie cu ea o mai mare sansa nici ca vei avea bft

| Anakatsu a răspuns:

A da p. s. e prea lunga nimeni nu isi pierde 3-4 min din viata lor citind povestea unui introvertit

| uncontdestuldenasol a răspuns:

Poate ca ai scris mult, dar eu sincer nu m-am plictisit citindu-ti povestea. Concluzia pe care am tras-o e ca iti trebuie neaparat un prieten, cineva caruia sa ii povestesti necazurile si cineva care sa te ajute la greu[La un moment dat parca ai zis ca te simti mai bine. Asta pentru. ca te-ai descarcat si ne-ai spus ce ai pe suflet. Nu e bine sa tii in tinewinking]. Sfatul meu: Curaj! Nu se sfarseste lumea daca faci o gafa, totul e trecator; se uita in cateva zile.[Pai de cate ori am gafat eu? Pff, nici nu vrei sa stiilaughingOdata era sa dau cu capul in usa, mi s-au pus piedici cu zecile, mi-a cazut ghiozdanul pe jos, era sa cad cu scaunul...]. Da-i drumul la gura[nici prea tare acum, sa nu te creada lumea nesuferit]. Vorbeste mai mult cu baiatul/fata din spate sau din fata, fa glume, sau vorbeste cu cei ce asteapta in statia de microbuz impreuna cu tine. Na, sunt multe modalitati, totul e sa ai incredere in tine. Nu te mai rezuma la un simplu "buna" atunci cand vorbesti cu acea fata, mai intreab-o si tu ce a mai facut, sau ceva legat de scoala, orice[aproapebig grin]. Succes si sper ca te-am ajutat macar un pichappy

| uav11 a răspuns:

Sunt timid, sunt introvertit sunt sunt sunt. Tie iti place sa fii asa cum esti.Incearca sa nu te mai condamni singur.

| BLG a răspuns:

Dupa ce ti am citit povestea? sincer emai degraba romanlaughing

si eu sunt destul de timida, desi am destule prietene... dar ink nu am o prietena atat de buna caruia sa ii pot povestii totulbig grinbig grin

daca vrei sa fim prieteni poti sa imi lasi un msj cu id-ul tau deoarece stiu cum e sa nu ai prietenisad

desi nu stiu daca ai putea avea incredere in mine pentru ca nu sunt baiat
oricum eu sper sa aibig grinbig grinhappy
:*

| faranume_2206 explică:

Ma scuzati pentru porasta. De fapt vroiam sa scriu proasta dar eram extrem de nervos in momentul acela.

| faranume_2206 explică:

Multumesc pentru ca v-ati pierdut 5 minute din viata cu,, povestea mea" (valabil pentru cei care au citit-o). Am observat ca majoritatea m-ati luat drept fraier. Totusi nu-mi pasa! Toti avem defecte, toti avem lucruri pe care nu stim sa le facem sau nu stim cum sa procedam. Iar daca nu am un prieten,, adevarat " nu inseamna ca nu am prieteni. Adica nu sunt retras. Am prieteni dar nu am un CEL MAI BUN PRIETEN cu care sa pot vorbi chestii din astea. Pur si simplu am simtit nevoia sa ma descarc cuiva iar faptul ca nimeni de aici nu ma cunoaste face2face siteul este perfectwinking In legatura cu timiditatea am spus destul de clar presupun : am fost timid. Sunt si acum dar foarte foarte putin. Iar Anakatsu nu esti/sunteti obligat/i sa cititi,, povestea" unui introvertit.

| Ramona59 a răspuns:

Wow ce mult ai scrislaughingDeci, in primul rand te`ai simtit mai bine dupa ce ti-ai scris povestea pentru ca te`ai descarcat. Ceea ce trebuie sa faci tu este sa-ti faci prieteni, sau macar unul, care sa fie cel mai bun prieten al tau la care sa-i povestesti tot! In ceea ce priveste fata, nu stiu sa-ti spun daca o iubesti sau nu, poate ca da pentru ca atunci cand erai singur ea a incercat sa se apropie de tine.Eu zic sa vorbesti cu ea pe microbuz, sa o intrebi de exemplu daca ii place la liceu, ceva de genu.Si nu`ti fa griji ca daca vb prea mult sau abureli. Daca ai inceput o discutie de acolo totul o sa vina d ela sinehappySper ca te-am ajutatbig grinhee hee

bafta!:*>big grin

| FallingInReverse a răspuns:

Wow deci sa stii ca "intrebarea" ta m-a facut sa-mi dea lacrimile.stiu cum este sa placi pe cineva iar el/ea sa nu te observe.anul trecut si eu placeam un baiat care acum este plecat in Italia. iar acel baiat in fiecare zi, la scoala, venea la noi in clasa si se saruta cu toate colegele lui.in acel moment inima mi se rupea in mii de bucatele. el intr-un moment dat a aflat ce eu il plac si a inceput sa se joace cu sentimentele mele(sau mai bine spus sa-si bata joc de mine). ba ma striga "ce faci iubire" ba "ma mai iubesti?". iar eu nu stiu daca ma enervam sau imi placea. un lucru stiu sg, atunci cand cea mai buna prietena a meah a inceput sa-i placa de el s-a intamplat ceva. el a inceput sa-i spuna ei asa.si m-am ofticat ba chiar suparat tare.in fine problema mai este una.acel baiat avea un prieten(cel mai bun prieten) iar acum imi place de el. a aflat si el pana la urma si o saptamana nu am mai iesit din casa.ma simteam stanjenita cand il vedeam si incercam sa fug repede. dar prietenele cu care eram in zilele acelea nu veneau cu mine ci mergeu mai departe si vorbeau cu el(despre mine). cateva zile am format un anturaj cu el si cu inca altii.am inceput sa jucam prinselea(am uitat sa spun am doar 12 ani dar stiu cum este cu dragoste si stiu ca doare foarte multsad). neam inteles super, ba chiar mai ramaneam singuri si fugeam impreuna. dar ajungeam doar sa spunem glume si sa radem(iar asta m-a facut sa sper si mai mult ca ma place). dar dupa ceva timp acel anturaj in care eram s-a destramat si nu am mai ajuns sa ne vedem de loccrying. dupa vreo luna l-am vazut in curtea scolii(mergem la aceeasi scoalabig grin) si am inceput sa jucam fotbaltongue.in acel moment mi-a spus ca sunt urata(el nu este chiar urat dar nici asa frumos dar eu chiar il plac.eu nu prea stiu cum sa ma caracterizez.eu zic ca sunt putin frumoasa dar nici chiar asa). dupa ce mi-a zis asa am inceput sa zambesc puternic pentru ca imi venea sa plangcryingam stiut sa plang cu zambetul pe buze.asa ca, chiar si la 12 iubirea a trecut prin mine si m-a zdrobit.eu de obicei nu sunt asa, nu-mi postez sau vorbesc despre sentimentele mele cu nimeni.eu sunt o fire mai tupeista cu oamenii pe care ii cun. daca ma gandesc mai bine sunt chiar baietzoasa. dar toti baietii din clasa spun ca sunt cea mai de treaba si mai frumoasa din clasa pentru ca ii inteleg.in fine in acest moment ma simt excelent ca mi-am scris gandurile.as vrea sa existe un astfel de sait pe care sa scrii tot ce te nelinisteste.asa ca iti multumesc ca mai ajutat te pup:*

| babzulily a răspuns:

Lasa'mi id'ul tau printr'un mesaj:p

| babzulily a răspuns:

Poti intra pe mess sa'mi dai accept:-s?

| babzulily a răspuns:

Imi stie cine parola. off scuze chiar nu eu ti'am dat ignoresad. ti'am dat din nou addwinkingcand poti intra da'mi un buzz ceva:-snu pot sa-ti dau mesaj nu stiu ce are:-s

| CoSmYn_4946 a răspuns:

Incepe sa gasesti un subiect comun daca vrei sa vb cu cineva sau ceva care ii place ceva orice comun ca sa poti vb cu altcineva.Si povestea nu ma plictisit a fost foarte frumoasa.

| RadaRu a răspuns:

Mda da ai scris mult rolling on the floor)) asta a fost poveste imi venea sa plang rolling on the floor)))