| Somniferul a întrebat:

doresc sa ma consult cu voi inainte sa iau decizia finala si sa stiu exact ce voi face.Problema mea face referire la o fata...

Deci, ne cunoastem de aproximativ 2 ani la inceput am fost impreuna cam 4-5 luni dupa care ne-am despartit.din diverse motive ea a suferit foarte mult, plangea se plangea prietenei ei etc, dupa care 1 luna nu am vorbit deloc cu ea,ieseam impreuna mai exact in grup pe afara (eu, ea+altii) vorbeam cu ceilalati iar pe ea o ignoram total, atat de suparat am fost, nu-i raspundeam la mesaje nimic nimic. Dupa si-a cerut scuze si am inceput sa vorbim din nou evident ca 2 prieteni a venit vara eu am cunoscut alte fete, aveam alte relatii, ea era geloasa insa nu-mi zicea nimic insa ii spunea prietenilor nostri comuni.Mi-a povestit unul dintre prieteni ca intr-o seara a stat de vorba cu ea..si pur si simplu i-a plans in fata,i-a spus ca ar face orice sa fie din nou cu mine, daca se va intampla asta nu o sa ma mai piarda niciodata etc. Dupa ne-am tot apropiat la inceput ne prosteam dupa am ajuns sa ne iubim insa in fiecare zi faceam acelasi lucru ieseam, ne tineam in brate ne sarutam rutina obisnuita nimic nou cum ar venii, eu eram putin cam gelos cand o vedeam ca vorbeste cu un amic sau cu cineva repede ma inchideam in mine..si fierbeam in suc propriu (asta a fost cam de 2-3 ori) mi-a explicat ca nu am de ce sa fiu gelos, mi-a spus ca ma iubeste si am mers mai departe.Acum cateva seri, am avut o discutie cu ea si am intrebat-o daca ma iubeste, mi-a spus ca da iar pe urma am intrebat-o daca mai vrea sa continuam relatia iar ea a spus "nu stiu" am tot insistat pe tema asta, spunandu-mi intr-un final ca are nevoie de o pauza evident..am acceptat doarece o iubesc.Nu i-am mai trimis niciun mesaj, in schimb in fiecare seara imi trimitea ea mesaj cu "ce faci?" eu, evident ii raspundeam insa nu vroia sa abordam subiectul "pauza" nu vroia sa vorbim despre noi, nu vroia sa-mi raspunda la nicio intrebare singura ei explicatie a fost atunci cand mi-a spus ca are nevoie de o pauza si ca ma iubeste.Cand abordez subiectul asta, tace pur si simplu nu mai trimite niciun mesaj.Insa de fiecare data ea ma abordeaza cu "ce faci", iar acum i-am spus ca prin linistea asta eu inteleg. ca de fapt ea vrea sa ne despartim si ca nu mai vrea nimic cu mine, tin sa precizez ca i-a spus unei prietene de a ei ca se plictiseste de relatia asta, ma iubeste dar se plictiseste..mereu facem acelasi lucruri, nimic nou.Acum suntem despartiti relatia nu a sters-o de pe facebook, insa o vreau inapoi o iubesc cu toata fiinta mea, cu toate ca ea nu mi-a raspuns...de atunci de cand i-am spus ca ne despartim ca la urma urmei asta mi-a dat de inteles, o vreau inapoi iar acum ca vine si Ziua Indragostitilor...ma gandeam sa ma ajutati voi sa ma gandesc la un fel de "moment de impacare" ceva,ceva special care sa ma scoata din rutina care obisnuiam sa o fac cu ea sa nu ma mai creada plictisitor pur si simplu sa o dau pe spate,sunt sigur ca inca ma iubeste, avand in vedere ca i-a plans prietenului meu in fata cat timp eram despartiti si i-a spus ca ar face orice sa fie din nou cu mine, acum cand chiar s-a intamplat nu cred, pur si simplu nu cred ca nu simte nimic.Asa ca vreau sa ma ajutati, va rog in special voi, fetelor spuneti-mi ce v-ar placea sa faca baiatul pe care il iubiti atunci cand sunteti despartiti pentru a va impaca, avand in vedere ca vine si Ziua Indragostitilor. Dau funda!

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Vlad93 a răspuns:

Daca vine ziua indragostitilor cumparai un buchet de flori (trandafiri rosi) dupa care cumpara o felicitare sau o scrisoare si scrie-i:Vreau să îti mărturisesc că tot ceea ce simt eu pentru tine este dragoste. Da, pînă la urmă am spus-o. Mă simt si eu uimit si coplesit de stările si trăirile care dau năvală în sufletul meu. Ceea ce simt nu pate fi descris în cuvinte, e prea intens, prea de neînteles pentru mine, care nu am simpit niciodată pînă acum asa ceva.

2 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Cred ca o cunosti cat de cat pe fata. Asa ca invit-o undeva vineri,cumpara-i ce dulciuri ii plac,sau ce mancare ii place,un trandafir alb, faceti ceva nebunesc impreuna. Nu conteaza daca e frig afara, sau alte lucruri ce te pot impiedica, fa-o sa se simta iubita si fericita. Si vorbiti despre voi, spune-i ce simti si incercati amandoi sa scapati de monotonie

| MidnightR a răspuns:

In primul rand, problema asta trebuie sa o discuti cu tine insuti.Parerile noastre, desi par corecte, pot sa fie gresite si sa distrugi si ceea ce a mai ramas din "relatie" deoarece nu stim cu adevarat ceea ce simte fata respectiva in momentul de fata.Referitor la relatia voastra, se pare ca nici voi nu prea stiti ce vrei.Dar pe bune, mie mi se pare o tampenie ideea asta cu "plictiseala". Daca iubesti pe cineva cu adevarat nu poti sa spui ca te plictisesti.In plus,daca ar tine cu adevarat la relatia asta si te-ar iubi,in ciuda monotoniei zilnice, ar cauta sa faceti alte lucruri, activitati, sa iesiti din "parametri".Eu zic sa te gandesti cu atentie si sa nu "fortezi" o relatie doar pentru "vai vine Ziua Indragostitilor si eu n-am prietena, o sa mor singur".Si acum pe buna, insinuand faptul ca nu aveti mai mult de 16 ani, ce ar vrea sa faceti la varsta asta?