| eusebiu27 a întrebat:

după cât timp de la contactul sexual apar simptomele unei sarcini? Și care sunt primele înainte de întârzierea ciclului?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa arara si/sau sa existe vreun fel de ''simptom de sarcina'' in primele 4-5 saptamani de sarcina sigur formata si instalata in uter. Singurul/unicul ''simptom de sarcina'' care apare intotdeauna cand femeia a ramas insarcinata se manifesta prin lipsa si neinceperea sangerarii menstruale, la data preconizata. Primele simptome de sarcina reale, adevarate pot sa apara in cazul a circa 40-50% dintre femeile insarcinate, numai dupa ce sarcina a implinit varsta de 5-7 saptamani. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Primele simptome de sarcina apar cam dupa 6 saptamani de la ultimul act sexual. Dar, la 21 de zile de la ultimul act sexual puteti face un test de sarcina care va va indica daca este sau nu gravida.