| AestheticPerf a întrebat:

Este masturbarea sau / si sexul un pacat? Ma refer mai concret conform duba Biblie sau alte surse religioase, nu dupa parerea fiecaruia. FUNDA!happybig grin

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia condamna actele sexuale in afara casatoriei. Dumnezeu a infiintat casatoria si a spus clar, ca actele sexuale au fost create intre sot si sotie. Orice alt ace sexual este pacat. Citeste noul testmant. Recomand un video scurt si la obiect pe tema asta, te rog urmareste-l. Hristos te iubeste.

https://www.youtube.com/watch?v=FLy32h97kqg&t=272s

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar este.
cred ca sexul ocupa 70% din activitatea bisericii

| rockblu29 a răspuns:

Da, sunt considerate de religia crestin ortodoxa pacate impotriva firii, si sunt destul de grave, adica nu te poti impartasi decat dupa ce tii niste canoane si post.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Da. Sexul daca e pentru placere, iar masturbarea pentru ca "iti arunci samanta". laughing

| Plato a răspuns:

Masturbarea da, si sexul cand e in afara casatoriei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Una din întrebările tale, că ai pus două este.
Este sexul un păcat?
Păcatele sunt călcarea legilor din Biblie, care sunt legile societății iudaice din acea vreme.
Sexul, activitatea sexuală era reglementată de relația dintre cele două sexe. Societatea era patriarhală. conduceau bărbații iar femeia era cetățean second hand. Astfel, porunca, legea- să nu râvnești la femeia aproapelui tău era o lege care proteja femeia, soția aproapelui, căci aceasta era proprietatea aproapelui.
Sexul înafara căsătoriei, adulterul era pedepsit cu moartea.
În Biblie, adulterul se referă în general la relaţii sexuale intenţionate, comise de o persoană căsătorită – fie bărbat, fie femeie – cu altcineva decât partenerul conjugal (Iov 24:15; Proverbele 30:20). Adulterul este un lucru pe care Dumnezeu îl detestă. În Israelul antic, pedeapsa pentru adulter era moartea (Leviticul 18:20, 22, 29). În plus, Isus şi-a învăţat discipolii să nu comită adulter (Matei 5:27, 28; Luca 18:18-20).
Pe homosexuali, îi pedepsește chiar Dumnezeu, distrugând Sodoma și Gomora.
Recomand această poezie. E cu fustă lungă, din aceea pocăită,, care te îmbie pe stradă cu o broșură care explică în trei fraze cum e chestia aia cu viața veșnică, dar e destul de amuzantă, ca să petreci 5 minute cu ea.
https://www.resursecrestine.ro/poezii/32555/sodoma-si-gomora

| mihai69 a răspuns:

Pentru Biblie, și privitul e un păcat. Sau dacă doar te gândești la...winking

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu iarta pacatele astea mici

| Sofer a răspuns:

Un pacat mare. Sex se face dupa casatorie si atunci cand vreti un copil.

| raducul122222 a răspuns:

Da, dar nu ar trebui pentru ca fara sperma nu ne-am fi facut. adica noi suntem facuti din sperma (incearca sa nu te gandesti la asta cand mananci sau pui mana pe tine happy )

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Plato):

Exact, asa este, un raspuns scurt, bun, si la obiect.

| Goete a răspuns:

Dupa Religie si Biblie
Te-ai Nascut Pacatos.
Cred ca asta spune deja totul, mai lasa-i dracului de preoti ca ei pacatuiesc cel mai mult

| SupMates a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci daca te masturbeaza nevasta nu e bai, bine de stiut?

| SupMates a răspuns (pentru mgtow):

Mici dar numeroase :v

| SupMates a răspuns (pentru Sofer):

De 2-3 ori in viata, fain asa tongue