| Cristy984 a întrebat:

este normal ca prepuțul să nu se decaloteze tot şi sa doară? Am 14 ani.

10 răspunsuri:
| 0pufarinA a răspuns:

Da, este normal.

Virginitatea baietilor asta inseamna de fapt. Preputul se tine de o "ata" care nu ii permite sa se decaloteze in intregime si sa doara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0pufarinA):

Baiatul vorbeste de fimoza, adica de imposibilitatea de a decalota penisul.
Daca nu ai cunsotinte medicale in acest domeniu si nici experinta de viata, fiind mama cu copil care a trecut prin asa ceva, te rog nu induce in erorare, cu raspusnuri eronate.

| 0pufarinA a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte desteapta esti.
Mai informeaza-te

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0pufarinA):

Vezi-ti de viata ta fetita, ca nu tot ce zboara se baga in gura.
Nu mai raspunde unde nu ai habar, fiindca induci in eroare baiatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal, de aceea se cheama ca ai fimoza si trebuei sa vizitezi un medic urolog, sa-ti elibere cucul, ca sa-i permiat sa creasca si sa se dezvolte, mai ales ca, mai ai doar 2 ani, pana se incheiere cresterea lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi, in afara unei fetite proaste (oputfarina), care nu stie ce spune pe aici, toti te sfatuim sa mergi la urolog, pentru ca s-ar putea sa ai FIMOZA si NU este o stare normal si nici sanatoasa, putand degenera in parafimoza samd.

| Frank51 a răspuns:

Ai fimoza. In majoritatea cazurilor se rezolva de la sine, iar daca ai ghinion trebuie sa indepartezi chirurgical preputul, no big deal.

| AlexCristi97 a răspuns:

Lasa persoanele care zic ca este normal, nu este. Nici cand este in stare flasca nu se decaloteaza? Normal este sa se poata decalota pentru a putea spala si partea acoperita de preput. Daca nu se decaloteaza e posibil sa ai fimoza, cauta despre asta pe internet, vezi cat de grava esti la tine. In majoritatea cazurilor rezolvarea se face prin exercitii adica folosind crema si anumite tehnici faci ca pielea sa fie mai flexibila si sa permita decalotarea.

| AceaFată245657 a răspuns:

Normal ca doare

| Dracufeminin a răspuns:

Da,e normal