| matei136996 a întrebat:

eu și prietena mea in vârstă de 17 ani am făcut dragoste cam aproximativ toată ziua cam 5/6 partide de sex și în toate ea a insistat să îmi dau drumul in ea pentru că va folosi pastila de a doua zi, ce e drept a fost o experiență superbă și nu cred că m-am simțit vreodată mai bine, însă ar trebui sa îmi fac probleme in privința asta cu rămasul însărcinată dacă a luat pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Dacă a luat pastilă e ok. Dacă nu felicitari man. Baby on board.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ceea ce ai relatat s-a intamplat intr-adevar in realitate, atunci singurul comentariu pertinent si decent care poate fi formulat in privinta voastra este aceea ca sunteti reprezentati ''perfecti'' ai tinerilor IRESPONSABILI lipsiti de cea mai minima informatie si educatie sexuala. Iar acea prietena, chiar ca isi merita pe deplin soarta. laughing

| matei136996 explică (pentru corbulalbrosu):

Te sun eu dacă așa

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prietena ta a ajuns sa aiba varsta de 17 ani, ar fi cazul sa fie informata pentru a sti un lucru extrem de simplu si anume ca sarcina se poate forma NUMAI daca sperma ajunge in vaginul ei intr-o ZI FERTILA din cadrul ciclului menstrual. Pentru a intelege care sunt zilele INFERTILE, adica cele in care NU se poate forma sarcina si care sunt cele 5-6 zile zilele FERTILE in care se poate forma sarcina, adica zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, trebuie sa stie cum arata STRUCTURA unui ciclu menstrual de tipul REGULAT, findca stabilirea structurii, dar si a perioadelor INFERTILE si a celei FERTILE se poate face numai in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT.
-- CICLUL MENSTRUAL reprezinta o anumita PERIOADA DE TIMP, fiind format din numarul total al zilelor care sunt cuprinse intre zilele de pornire a 2 menstruatii consecutive.
-- Durata SANGERARII MENSTRUALE ca numar de zile, poate fi foarte diferita. Insa indiferent ca se produce pe durata a numai 2-3 zile sau sangerarea tine 7-8 zile, aceasta diferenta de timp NU prezinta si nici NU are vreo importanta din simplul motiv ca reprezinta doar o etapa nesemnificativa a ciclului menstrual.
A.) Daca ciclul menstrual este foarte scurt si are mereu doar 21, 22, 23 de zile, in acel caz este format din 3 perioade distincte,
B.) In cazul in care ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 24 de zile, atunci ciclul este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
1.) -- CICLUL MENSTRUAL incepe cu prima perioada a sangerari MENSTRUALE care poate avea lungimea intre 2-3 sau 7-8 zile,
2.) -- este urmata de a 2-a perioada care poate sa aiba un numar variabil de zile (depinde de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual) cea care reprezinta si corespunde perioadei de INFERTILITATE RELATIVA. Aceasta perioada NU exista in cazul (A.) iar in cazul (B.) poate sa aiba orice numar de zile cuprins intre 1 si pana in 5-10 zile in cele mai multe cazuri, dar poate sa aiba si mai multe zile atunci cand ciclul are lungimea mai mare de 35 de zile,
3.) --PERIOADA FERTILA reprezinta urmatorul interval al ciclului menstrual si are o durata de 5-6 zile atunci cand ciclul este foarte REGULAT si abaterea lungimii fata de un anumit numar de zile nu depaseste niciodata +/- 1 sau 2 zile
4.) -- iar cea de a 4-a perioada (ultima) reprezinta PERIOADA LUTEALA, sau asa numita PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului, care are intotdeauna lungimea FIXA de 14 zile. Aceste zile sunt total infertile, in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar si daca sperma de fiecare data este ejaculata in vagin la terminarea fiecarui act sexual intretinut in toate zilele din aceasta perioada.
Reiese ca singura perioada in care poate forma sarcina este cea de 5-6 zile care apartin PERIOADEI FERTILE, pe care si-o poate stabili/calcula orice femeie care are ciclul REGULAT.
In concluzie, in toate zilele care apartin de primele 2 perioade adica cea A MENSTRUATIEI si a perioadei de INFERTILITATE RELATIVA, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, atunci cand sperma ajunge in vagin.
Iar in ultima perioada cea a INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA in toate cazurile si situatiile.
Trebuie mentionat faptul ca in toate perioadele mentionate si precizate atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma sarcina exista doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin in mod intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

| ywar a răspuns:

Ti-ai dat drumul in ea de 5-6 ori si pe urma si-a bagat otrava in ea? Adevarul e ca e desteapta! Inteligenta in stare pura.

Răspuns utilizator avertizat
| IonutzMariusz a răspuns:

Nu mai tu trebuie să-i cunoști intențiile negre din minte dacă e iubita ta, de obicei fac asta ca să agațe băiatul respectiv și să îl încarce cu o povară proape toată viața, pensie alimentară etc etc.
Copiii nu se fac că trebuie, că vrea ea și tu nu vrei, că vrei tu și ea nu vrea.
Să speri să să mergi la bisercă ca ea să fie cinstită față de tine și să fi luat pastila (sau propune-i să ia anticoncepționale).
Oricum ține-o sub observație și vezi ce și cum, o poți vedea dacă a rămas sau nu...

| kinderman a răspuns:

Daca chiar a luat-o nu ai de ce sa-ti faci griji