| Anxiousy a întrebat:

eu sunt foarte confuz si nu imi mai inteleg relatia deloc. Sunt impreuna cu iubita mea de 7 luni (este prima relatie pentru ea, si ea este mai timida de fel) Problema este ca ea la scoala (in primele luni de relatie era super ok, ieseam afara si tot felul) dar de cateva luni cand suntem la scoala ea este indiferenta, daca ma duc la ea sa stam impreuna devine nervoasa si o simt si daca ii zic sa stam impreuna sau sa iesim pe afara zice ba ca nu are chef, ba ca e prea cald, ba ca nu stiu ce.Dar daca ma duc in clasa si ma uit pe geam o vad cu fetele pe afara, nu inteleg deloc i-am zis chestia asta cica se schimba sa am rabdare dar am rabdare de mult timp si nu vad nicio schimbare, ieri la scoala aveam timp sa fim impreuna si i-am zis sa iesim afara si cica a ca nu iese ca nu are chef, si pe urma cand a iesit o fata de la ea din clasa afara, mi-a zis ca "hai ca eu ies afara ma duc cu fetele pa" si aseara cand am dormit cu ea i-am zis sa imi dea si mie macar un pupic de noapte buna si cica "sunt obosita vreau sa dorm" si am lasat-o. Am ajuns acasa si am sunat-o i-am zis ca putea sa imi dea si mie un pupic si faza de ieri la scoala si imediat a luat foc vai ca s-a saturat sa imi tot explice mie si chestii d-astea. Nu stiu ce sa fac nu vreau sa ma despart de ea ca o iubesc dar ea nu prea stie sa iubeasca adica nu arata asta. Ma iubeste doar cand suntem noi doi singuri si de fata cu ceilalti ma simt un nimic. Asta nu mi se pare corect, cand este si altcineva pe langa noi este indiferenta, rece, ii dau o stare de nervi cred, nu stiu ce sa fac. Si daca incerc sa fiu indiferent am fost o zi indiferent si cand am sunat-o a doua zi nici macar nu mi-a zis ca de ce nu am vb cu ea si astea..adica nu ii pasa, ce pot sa fac? Cum sa ma comport? Vreau sa fie ca inainte dar este schimbata si nu stiu de ce.

19 răspunsuri:
| 0IoAnA0 a răspuns:

Din ce am citit eu nu ai stat sa vorbesti serios cu ea despre lucrurile care te deranjeaza, asa ca ar fi bine sa o faci curand. Sa fii cat de sincer poti si sa ii vorbesti deschis despre asta...dar ai grija sa fie un moment in care esti sigur ca nu are cine sa te dernajeze. Iar daca incearca sa plece sau ceva nu o lasa. Sper sa rezolvati problema pentru ca observ ca o iubesti. Bafta!happy

| Anxiousy explică (pentru 0IoAnA0):

Am vorbit serios de mai multe ori cu ea despre chestia asta, si mereu acelasi raspuns primesc ca se schimba, ca trebuie sa am rabdare, dar m-am saturat sa tot am rabdare si sa nu se schimbe, doar sa vorbeasca ca sa se scoata ea, m-am saturat nici nu mai vreau sa incep o discutie cu ea, i-am dat un sms i-am zis ca m-am saturat si ca nu mai suport chestia asta, ca am rabdare de foarte mult timp si nici cel mai mic semn ca se schimba, m-am saturat sa ma simt pe locul 2 si chestii de genul, iar la sfarsit i-am scris "cand ai de gand sa te schimbi cu adevarat, si fara sa am eu rabdare ca am avut destul, te las pe tine sa ai timp sa te gandesti ce vrei sa faci, dar numai atunci cand te schimbi cu adevarat ma suni sau imi dai un sms" adica cu alte cuvinte i-am spus ca ii las un timp sa se gandeasca ce vrea sa faca, eu sunt o fire romantica, foarte foarte romantica si iubitoare, ma apreciaza dar cand suntem la liceu nici nu o recunosc, daca nu are de gand sa se schimbe(cum era inainte, cum se comporta cu mine doar ca sa ma indragostesc ca fraieru prea repede de ea) atunci nu stiu..eu ii las timpul necesar sa faca ce vrea, voi fi indiferent o perioada de timp.

| 0IoAnA0 a răspuns (pentru Anxiousy):

Am inteles. Ma gandesc ca e bine totusi ce faci tu, cu sms-ul. Lasa-i timp si daca vezi ca ea nu face nimic las-o balta. Daca tu esti un baiat romantic si iubitor si ea nu apreciaza inseamna ca nu te merita. Sper sa se indrepte ea sau daca nu sa-ti gasesti pe cineva demn de tine! happy

| catalina_2916 a răspuns:

E clar k e timida si cel mai probabil ii e rusine sa stea cu tine de fata cu alte persoane..incearca s-o intelegi, nu se poate schimba de pe o zi pe alta..si asta nu insemna k nu tine la tine. apropi-o mai mult de tine si poate asa o sa aiba mai multe incredere in ea si va putea face fata mai multor situatii, de ex sa fi ti impreuna intr o gashca mai mare happy

| pitcrv a răspuns:

Poate ca ii place de altcineva de la scoala si te indeparteaza incet incet

| Neinteresantul a răspuns:

Ii dai prea multa atentie, siguranta si esti prea ingrijorat. Probabil se smite sufocata sau s-o fi plictisit de tine. Nu-i mai cere sa faca "aia" si "aia", las-o si pe ea sa simta ca e intr-o relatie in care nu i se dicteaza mereu ce sa faca. Daca nu-ti da "pupic", da-i tu ei "pupic" cateva zile. Daca vezi ca tot nu-ti da "pupic", nu-i mai da nici tu "pupic". Cum a zis si ellaaaaa (si completez eu), nu e bine sa fi indiferent, dar e "sanatos". Fii indiferent, mai dur, fa-te ca n-o vezi de multe ori.

| Anxiousy explică (pentru Neinteresantul):

Da o sa fiu indiferent si o sa ma prefac la liceu ca nu o vad si o sa fac aceleasi chestii care le face si ea, si sa stii ca ai dreptate in privinta cu atentie si siguranta, mereu i-am acordat atentie si siguranta, mereu am fost disponibil pentru ea lasam absolut orice(iesitul cu prietenii,treaba, filmul, etc.) doar ca sa vorbesc cu ea la telefon dapai cand era vorba sa ne intalnim, de sufocat sau plictiseala nu este vorba, stiu sa ii acord spatiul necesar sa nu se simta sufocata, iar despre plictiseala nici nu se pune problema. De asta am si postat aici poate cineva a trecut prin ceva asemanator si ma poate ajuta, pentru ca la unele chestii ma gandesc si eu si stiu ce sa fac, dar la problema postata habar n-am ce se petrece, sunt total confuz, precizez eu am 17 ani ea 16.

| Neinteresantul a răspuns (pentru Anxiousy):

Nu face tot ce face ea. Fa ceea ce nu face ea laughing Nu trebuie sa lasi nimic de la tine pentru ea, daca te place, te place asa cum esti. Mergi la film, iesi cu prietenii, traieste-ti viata. Nu trebuie sa te izolezi pentru o persoana de care te-ai atasat. Esti tanar, fete sunt destule. Decat in stres si cu griji, crede-ma, mai bine singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare ca s-a cam plictisit de tine, nu prea ii mai trezesti interesul.

| Anxiousy explică (pentru suntserios):

Nu, nu cred ca este chestia asta, pentru ca mereu o surprind cu cate ceva, simt cand vrea sa intervina monotonia si o alung imediat

| ellaaaaaaa a răspuns:

Poate e atrasa de altcineva..si vrea sa arate acelei persoane ca nu prea ii pasa de tine..gen sa ii dea sperante..am patit si eu sa fac asa. dar n-am facut asa pentru ca am vrut ..ci pentru ca am simtit.
nu e bine sa te comporti indiferent. ca daca e atrasa de altu apoi nu mai simte nimic pentru tine. incearca de la altii sa vezi ce are.
sau atunci cand sunteti doar voi 2 incearca sa o faci sa isi dea seama ca pe tine te iubeste cu adevarat si langa tine se simte fericita
conteaza mult.
eu asa am trecut peste love struck.succes
funda?

| Anxiousy explică (pentru ellaaaaaaa):

Nu e chestia asta, ea este foarte fidela, am vazut lucrul asta, este foarte foarte fidela si nu suporta ca alti baieti sa o atinga macar asa ca intre colegi (cand ma refer sa o atinga adica sa stea pe langa ei, etc) ea sta doar cu fete, este foarte fidela deci nu este chestia asta, dar nu stiu ce are.

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru Anxiousy):

Atunci nu e de bine :-s. nu stiu ce sa zic. poate s-a plictisit. se mai intampla

| Anxiousy explică:

I-am trimis un sms in care i-am spus ca, asa cum ea s-a saturat sa imi dea mie explicatii(tot felul de scuze aiurea care nu isi au rostul) asa m-am saturat si eu sa am inima ranita din cauza ei, ca m-am saturat sa ma simt pe locul 2 si un zero cand nu suntem doar noi doi, ca singura problema este la ea si ca doar ea o poate reface, si ca o las impace, nu o voi mai suna sau sa ii dau vreun sms, i-am zis sa lase orgoliul si sa se gandeasca bine ce face, si sa ma sune cand se schimba cu adevarat

| Sandra_3834 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa ai rabdare, poate ea nu intelege si poate este cum ai spus si tu... timida.Dar sa nu-ti vb sau sa nu-ti dea nici macar un pupic de nb..este cevahappy.Eu zic sa vb cu ea despre cum te simti tu si sa va rezolvati problema.Bafta

| Yo199815 a răspuns:

Fii si tu indiferent putin timp si sa vada si ea cum e! happy

| Anxiousy explică (pentru Yo199815):

Indiferent. asta suna ok dar nu cred ca ii va pasa la cat de indiferenta este ea, cred ca nici nu va observa ca eu voi fi indiferent

| Yo199815 a răspuns (pentru Anxiousy):

Pff, se tine bine Fata. :d

| Andrewshcova a răspuns:

Buna Givenchy, am citit si comentariile anterioare si as vrea sa mentionez ca si eu am trecut prin asa ceva.(Adica, eu eram in locul prietenei tale). Probabil ca la inceput v-ati simtit bine si totul a fost ok pana cand a inceput sa se comporte asa.Parerea mea este ca ori o sufoci si nu iti dai seama, ori ea nu mai e sigura pe sentimentele ei SAU crede ca face aceleasi lucruri in relatie si ca te plictisesti de ea intr-un fel, adica devine banala; nu stiu sigur daca si acesta e un lucru plauzibil dar nu ai de unde stii.Eu zic sa vorbesti cu ea normal, nu ca si cum ati fi iubiti pentru ca nu s-ar simti comfortabil. spune-i ca te deranjeaza lucrurile astea si ca ai vrea sa fie putin mai afectuasa cu tine si in public.Incercati sa faceti si lucruri distractive daca ea nu e genul acela "romantic".Si incearca sa nu mai pari ca poti sa ii fii alaturi de ea in orice moment are ea nevoie.Stai si tu cu prietenii tai, joaca-te un joc.Ii poti trimite cate un mesaj la un interval de ore ca sa nu se simta intr-un anumit fel... Sper sa te ajute.happy