| Andreeasasdf a întrebat:

imediat fac 15 ani cam in 2 luni si sunt cam ingrijorat despre marimea penisului meu, stiu ca nu am nevoie sa il "folosesc" la varsta asta, dar m-a pus un pic pe ganduri. Eu sunt deja destul dezvoltat, adica nu am probleme sa cresc greu sau etc. am 1.80, mustata, barba mi-a aparut de la 13 ani fara ceva, dar am penisul mort de 5 cm si stare erecta 9 cmcrying, credeti ca o sa ramana asa sau mai creste? Nu sunt gras sa fie acoperit de grasime sau ceva.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a oferi un raspuns cat mai obiectiv posibil, trebuie avut in vedere parerea exprimata de specialisti in acest domeniu :

„până la ce vârstă crește penisul?".

Răspunsul specialiștilor este defalcat pe grupe de varsta :
,, Toată lumea știe că organismul baietilor se dezvoltă cel mai mult si in ritm maxim pe perioada varstei pubertale, iar organele sexuale nu fac nici ele excepție de la regula. Imediat după ce se instalează această etapă a dezvoltarii, încep să apară tot felul de modificări la nivelul corpului. Reprezentanții sexului tare, treptat vor începe să semene tot mai mult cu bărbații și din ce in ce mai puțin cu băieții. Mulți dintre ei încep să observe aceste schimbări între 10-14 ani, însă depinde de fiecare persoană în parte, nu există o regulă bătută în cuie în acest caz.
Prin urmare, s-a stabilit stiintific si medical ca totul depinde si se modifica în funcție de vârsta la care se instalează pubertatea,
- daca pubertatea este precoce si se instaleaza in jurul varstei de 10 - 11 ani, in acele cazuri dezvoltarea penisului de obicei se va încheia mai devreme, pe la varsta de 15-16 ani
--iar daca pubertatea este tardiva si se instaleaza in organism pe la varsta de 13 -14 sau in cazuri rare chiar si mai tarziu, in acele sitiuatii dezvoltarea fizica fiind intarziata, reiese ca bineinteles si cresterea si dezvoltarea penisului se va termina după varsta de 18 sau chiar, 20 de ani.
Niciun băiat nu ar trebui să se simtă complexat daca lucrurile stau putin mai altfel în cazul prietenilor lui. Deși specialiștii sustin/spun că în multe dintre cazuri penisul se oprește din dezvoltare în jurul vârstei de 16 ani, asta nu înseamnă că nu pot să mai apară modificări la nivelul lui și după aceea varsta.
Un factor important care trebuie luat în considerare este cel de natură genetică. Dacă tatăl și bunicii sunt dotați din acest punct de vedere, este evident că moștenirea își va intra în drepturi mai devreme ori mai târziu. Ca incheiere, marimea penisului poate fi apreciata ca fiind cam mica, insa exista si posibilitatea certa, ca in urmatorii cativa ani, sa se mai lungeasca cu 2 - 3 - 4 cm.
Multa sanatate!
https://unica.md/......e-penisul/

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine, trebuie sa afli si sa intelegi faptul nu tocmai placut, ca in cazul tau marimea foarte mica a penisului tau reprezinta de fapt o problema de natura genetica.
Bineinteles ca la aceasta varsta, inca mai exista sperante privind cresterea in lungime cu cativa cm (2-3 cm?) in urmatorii ani. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu te panica din cauza marimii penisului. Va mai creste pana pe la 18 ani.

| Andresso a răspuns:

Grosimea e mai importanta decat lungimea, si totusi 9 cm nu e putin pentru varsta ta, e ok

| Claudia45 a răspuns:

Penisul creste pana la vârsta de 21 de ani. Nu trebuie deloc sa te demoralizezi, ai 15 ani, gândește te ca mai sunt 6 ani in care el creste in continuare. Stai liniștit! happy

| StefanAdam a răspuns:

Mie penisul mi-a crescut mult pe la 16-17 ani, deci ai rabdare ca vine si vremea lui