| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Salut, TPU! In primul rand vreau sa-i multumesc lui Ray pentru ca de la el mi-a venit ideea pentru intrebare! Stiti cumva daca atractia fata de o ruda de sange este cumva o dereglare hormonala sau ceva gen? Adica eu am niste verisoare care arata foarte bine, insa nu m-am simtit atras de ele niciodata si ma gandeam daca exista vreo boala sau vreo dereglare care sa determine problema asta!

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Hai sa lasam fatarnicia la o parte si sa spunem lucrurilor pe nume, pentru ca majoritatea evita sa o faca fiind un subiect atat de "delicat". Iau un caz la intamplare: daca ai 18 ani (esti heterosexual) si mamica ta este sa zicem, o Angelina Jolie la 40 de ani, vei fi atras de ea, fara nici o indoiala. Evident ca stiind ca e ceva interzis, educatia, moralitatea, respectul fata de ea, daca exista, te vor impiedica sa intreprinzi ceva in sensul asta, te vor impiedica sa "te dai la ea"...dar cu siguranta atractia sexuala fata de ea exista, fara nici un dubiu. Cine spune ca nu, minte de ingheata apele.winking

| ania a răspuns:

Sa te simti atras de oricine nu e o dereglare hormonala e un semn de functionare hormonala normala a organismului.Sa dai curs acelei atractii, sa permiti imaginatiei sa creeze fantezii legate de aceea peesoana e deja o alegere morala negativa.Capacitatea de a ne simti atrasi de cineva e darul primit de la Creator pentru a ne dori sa avem o relatie si sa ne casatorim.Ai fi mai fericit daca te - ai ruga pentru viitoarea ta sotie si evita relatiile cu fetele pana esti deschis la ideea dexa te casatoru in viitorul apropiat. Faorul ca nu te simti atras de verisoare e semn ca ai in monte un tabu sanatos in privinta relatiilor cu rudele de. sange

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o dereglare hormoala nu iti suceste mintea sa-ti placa rudele de sange.
Aceea este o alegere personala, cu buna stiinta si in deplinatatea facultatilor mintale, alegandu-ti iubitul/iubita, fiindca poti discerne ce este rau, de ce este bine, si rudele de sange nu sunt bine sa faca copii impreuna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atracția sexuală sau lipsa ei nu este conectată în nici un fel cu gradul de rudenie. Unii sunt atrași de sora sau de mama lor.

| Mayhem666 a răspuns:

Incestul nu e dereglare hormonala. Nu stiu de dereglare mintala, dar hormonala in nici un caz nu e.

| VoidEternal a răspuns:

Ești îngrijorat că ai avea vreo boala pentru că nu te-ai simțit atras de verișoarele tale?
TPU reușește să mă uimească in fiecare zi...

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru VoidEternal):

Citeste mai atent intrebarea! Am intrebat daca este o dereglare daca simti, nu daca nu simti! Am intrebat din curiozitate!

| Eireann a răspuns:

Exista ceva numit " genetic sexual attraction" - s-a descoperit ca se intampla uneori in cazul rudelor care au fost despartire la varste foarte fragede si se reintalnesc - frate si sora care au fost adoptati de familii diferite, etc. Poti sa gasesti povesti de genul asta pe net.
Din punct de vedere evolutionar atractia fata de membrii ai familiei este nefasta de cele mai multe ori in special din cauza incidentei crescute pentru boli genetice - de exemplu in trecut cand familiile regale ale Europei care erau mai toti rude si se castoreau intre ei. Acum cazuri de genul acesta se gasesc in comunitati restranse unde verii primari se casatoresc inca intre ei fiindca nu au voie sa se castoresca in afara cominitatii sau religie - de exemplu refugiatii sau imigrantii pakistanezi din UK.

| mataestefrumoasa a răspuns:

Du te la psihiatru

| alvostrustietot a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor in legatura cu treaba asta, nu este de joaca