| Erekest a întrebat:

Salut TPU! În urmă cu câteva săptămâni am intretinut relatii intime(neprotejat). De obicei, ciclul imi dureaza 5 zile, iar acum a durat 3. Se poate sa fiu insarcinată?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic

| Floridori a răspuns:

Este absolut imposibil ca un ciclu sa dureze 5 zile.

Banuiesc ca te referi la sangerarea menstruala, care poate dura oriunde intre 2-3 zile si 7-8 zile, deci esti in media normala. Daca sangerarea a fost cantitativ normala, cu flux normal, eventuale mici cheaguri, culoare normala etc., atunci sangerarea se poate considera ca fiind menstruatie si in cazul acesta nu exista o sarcina.

Daca a fost vorba doar de spotting sau o sangerare anormala, iar sexul a fost intretinut cu 2, maxim 3 saptamani in urma, ai putea lua in calcul sa iti faci un test de sarcina.

| Teo29 a răspuns:

Faceti-o doar protejat pe viitor.

| Den1sa a răspuns:

Nu